Portal Gastronomiczny

Frank Widmann Przewodniczący składu jurorskiego IKA – o pracy jurorów podczas Olimpiady


Zaledwie kilka tygodni dzieli nas od inauguracji IKA/Olimpiady Kulinarnych w Stuttgarcie, wydarzenia nie tylko dedykowanego dla około 1200 szefów kuchni z różnych zakątków świata, ale także dla międzynarodowych sędziów, którzy pełnią kluczową rolę w konkursie. Przewodniczący składu jury IKA, Frank Widmann, podzieli się z nami kulisami pracy jurorów oraz ich istotnym wkładem w to prestiżowe wydarzenie kulinarno-artystyczne.

„DOŚWIADCZONA ŁAWA PRZYSIĘGŁYCH PRACUJE ZAZWYCZAJ BLISKO SIEBIE”

Nie ma konkurencji bez bezstronności: Panie Widmann, jaka jest zasadnicza struktura jury IKA ?

Frank Widmann: Każda kategoria konkursu ma swojego przewodniczącego, który z kolei prowadzi „swoich” członków jury przez proces konkursowy. Jest rzeczą oczywistą, że ocena członka jury z kraju danego uczestnika nie będzie brana pod uwagę. Wspierają ich tzw. obserwatorzy z Worldchefs ich zadaniem będzie obserwacja i dokumentacja całego procesów oceniania.

Jakimi kryteriami kieruje się Organizacja przy powoływaniu jurorów?

Dbamy o to, aby w przeszłości był aktywnym członkiem narodowego zespołu kulinarnego, znał język angielski i ukończył seminaria przygotowawcze Worldchefs. Dodatkowo, warunkiem koniecznym jest wcześniejsza aktywność tzw. „rookie”, bez udziału w konkursie. Przy wyborze członków jury liczy się dla mnie jeszcze jeden ważny argument: trzeba rozumieć kuchnię danego narodu, co oznacza, że ​​przynajmniej jeden członek jury powinien potrafić sklasyfikować kuchnię danego kraju.

W jaki sposób zostanie osiągnięty konsensus w sprawie punktów końcowych?

Każdy członek jury ocenia sam i postępuje zgodnie z określonym schematem punktacji, np. za smak można przyznać maksymalnie 50 punktów. Podczas późniejszej oceny punktów doświadczone jury zwykle zasiada blisko siebie, dzięki czemu łączna liczba punktów zostaje ustalona stosunkowo szybko. Jeżeli poszczególne oceny różnią się o więcej niż dziesięć punktów, zostaną zadane pytania i prośba wyjaśnienia zbyt znaczących różnic. Prowadzi to do dyskusji w celu osiągnięcia możliwie najlepszego konsensusu.

Jak można sklasyfikować pracę jury w kontekście międzynarodowym i jaki ma ona wpływ na przyszłe konkursy?

Naszym głównym zadaniem w Komisji Kulinarnej Worldchefs jest rozwój sztuki kulinarnej i zawsze dbanie o uczciwość i dokładność oceny. Nie wszystkie sugestie i pomysły da się wdrożyć w realia tak dużego, międzynarodowego konkursu. Z jednej strony każda lokalizacja ma inne wymagania i warunki zewnętrzne, z drugiej strony koncepcje również muszą być realizowane przy wykorzystaniu dostępnych zasobów. W przypadku wszystkich standardów i niezbędnych, nadrzędnych zasad, odpowiedni organizator powinien mieć „ostateczne słowo”, jeśli chodzi o przebieg i jego realizację. Odpowiedni kraj ponosi odpowiedzialność za pomyślność konkursu. Moim zdaniem, ważne jest to aby doświadczeni jurorzy angażowali się na arenie międzynarodowej, wpływali na dalszy rozwój konkursów i mieli kontakt z kolejnym pokoleniem.

Dziękuję.

Agnieszka Ochniak

Redaktor naczelna portalu PAPAJA.PL

Tagi

Aktualności

 

Akademia Pizzy w nowej odsłonie. Bidfood prezentuje specjalistyczne studio kulinarne

 

Janaína Torres najlepszą na świecie szefową kuchni 2024 r w The World's 50 Best Restaurants.

 

MAKRO Polska wspiera cele zrównoważonego rozwoju

Udostępnij

Inne

 

Janaína Torres najlepszą na świecie szefową kuchni 2024 r w The World's 50 Best Restaurants.

 

Utytułowany dwiema gwiazdkami Michelin Przemysław Klima otworzy nową restaurację w Krakowie