< WRÓĆ DO Niebawem

Między wódką a zakąską - spotkanie autorskie

Niebawem2018-01-02

Spotkanie autorskie z Aleksandrem Baronem i Łukaszem Klesykiem

 
 
To będzie wyjątkowe wydarzenie z możliwością spotkania z Aleksandrem Baronem i Łukaszem Klesykiem autorami książki „Międy wódką a zakąską” przygotowaną przez Wydawnictwo Pascal. W czasie spotkania będziemy rozmawiać o polskich białych wódkach i zakąskach do niej. Dwie niepowtarzalne osobowości i jedna wspaniała książka, jedyna w swoim rodzaju. Po spotkaniu after party. Gospodarzem spotkania jest Restauracja Pod Niebieniem na Starym Rynku w Poznaniu.
 
Książka Wydawnictwa Pascal to dzieło, które wzięło się z... niezgody! Z niezgody, że każda wódka smakuje tak samo, że na próżno szukać w niej indywidualnego charakteru. Nieprawda! Każda ma swój aromat - tak twierdzą autorzy Aleksander Baron i Łukasz Klesyk - zapach i fakturę. Są wódki ascetyczne, pikantne, słodkie i gładkie jak miód... Autorzy wzięli na warsztat ponad 60 gatunków polskich wódek czystych degustyjąc je i dobierając do nich najlepsze potrawy.
 
- Kiedy dostałam do ręki, tę książkę dzięki uprzejmości wydawnictwa zaskoczyła mnie ona wiedzą jaką ma do przekazania Czytelnikom. Autorzy pokazują, że ten trunek, tak spowszedniały i pozbawiony szacunku jest całkiem nieznany. Odkrycie go to także rola restauratorów. Stąd też narodził się pomysł na to spotkanie autorskie – mówi Lidia Brauza-Marek właścicielka resturacji Pod Niebieniem.
 
Aleksander Baron - szef kuchni młodego pokolenia, restaurator, współwłaściciel warszawskie restauracji Solec 44, w której eksplorował granice kuchni polskiej. W swoich kulinarnych kreacjach odświeża dawne przepisy i redefiniuje klasykę. Autor bestsellerowej książki "Kiszonki i fermentacje" oraz współautor hitowej książki Przepisy i opowieści"
Łukasz Klesyk - dziennikarz kulinarny, kspert od alkoholi mocnych, które zawodowo degustuje i opisuje od kilkunastu lat. Czonek honorowy The Scotch Malt Whisky Society. Redaktor i felietonista, pisze m.in. do magazynów "wino" i "Whisky"
 
Guru polskiego serowarstwa zagrodowego Gieno Mientkiewicz o książce napisał: „Szukając Świętego Graala, w kieliszku i na talerzu, autorzy kilka razy ocierają się o doskonałość. Kto miałby to zobić lepiej jak nie ci dwaj giganci smaku”.
 
Po spotkaniu autorskim przewidziano after party, na którym zostaną zaprezentowane 3 wódki i 3 zakąski przygotowane do nich przez szefa restauracji Pod Niebieniem, Adama Mendla. Vouchery na after party w cenie 50 złotych od osoby do nabycia na stronie www.pod-niebieniem.pl, w zakładce menu/vouchery.
 
Menu:
 
JA Baczewski i macerowana polędwica wołowa z konfiturą gruszkową
Wódka Kantorowicz i pieczony szpik z relishem z kalarepy
Wódka Dwór Sieraków i chleb domowy z masłem rakowym, wędzonym pstrągiem majonezem dyniowym.
 
Partnerem wydarzenia jest Hotel Andersia w Poznaniu.
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Niebawem
© Copyright papaja.pl 2001-2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.