Portal Gastronomiczny

Bądź jak lew i nie bój się działać

JESTEŚ LWEM KTÓRY ŻYJE NA WOLNOŚCI CZY OGLĄDASZ ŚWIAT PRZEZ KRATY!

Jedna z zasad mówi, że robienie tego czego się boisz, jest najlepszym sposobem na życie!

Wydaje się proste, ale….

Wydaje się proste, ale… Ile razy czułeś, że chciałbyś coś zrobić i nie ma znaczenia czy było to coś małego, czy dużego jak np. 3 razy w tygodniu chodzenie na siłownię, bieganie, które finalnie skończyło się na kanapie oglądaniem kolejnego serialu Netflixa, czy marzenie o otwarciu własnej restauracji, którego efektem jest praca na etacie i poczucie winy, że ciągle stoisz w miejscu?

Brzmi znajomo?
Każdy z nas chyba chociaż raz dzieciństwie lub dorosłym życiu miał taką sytuację, że chciał coś zrobić, ale … z różnych powodów nie wyszło! Co za tym stało być może złudne poczucie bezpieczeństwa, wygoda, prokrastynację! A może…
Twoim największym wrogiem był dla Ciebie wtedy Twój mózg?
A dokładniej najbardziej prymitywna jego część, która odpowiada za strategię bezpieczeństwa i przetrwanie tzw. mózg trzewiowy potocznie nazywany mózgiem gadzim? Jest to pierwotna część mózgu, najstarsza ewolucyjnie (obecna już u dinozaurów, krokodyli, a później pojawiła się u ludzi).
Reguluje podstawowe funkcje życiowe tj. oddychanie, pracę serca, temperaturę ciała, głód i łaknienie, przełykanie, metabolizm. Odpowiada z to co jest tu i teraz, funkcjonuje tylko w teraźniejszości.

Ta najbardziej prymitywna część mózgu, która nie znosi niepewności związanej z nowym, zmianą, czy walką! To właśnie ta część mózgu powoduje, że zamiast być przywódcą stada stajesz się lwem – przytulanką, który wyleguje się na wybiegu w zoo i leniwie wstaje w porze posiłku, który ktoś mu „zaserwuje”!
To właśnie ta część mózgu powoduje, że stoisz w miejscu lub siedzisz na kanapie, bo tak jest bezpiecznie, zamiast działać i doświadczać nowych rzeczy.

Gadzi mózg działa w 3 obszarach: walki, ucieczki i zamrożenia!
Co to oznacza: W trybie walki generuje nadmierne pobudzenie. W trybie ucieczki powoduje wzmożoną lękliwość i wycofanie. A w trybie zamrożenia unikanie!

Oczywiście na mózg gadzi nie możemy jedynie narzekać, ponieważ gdyby nie on pewnie nie byłoby nas tu dziś, bo nasi przodkowie nie przetrwaliby jednego dnia! Ta część mózgu daje bezpieczeństwo gdy jesteśmy zagrożeni, karze nam biec lub chować się w ukryte miejsce. Niestety gdy chodzi o naukę, rozwój, wdrażanie nowych projektów lub wchodzenie w nowe obszary działa jak hamulec!

Dlatego właśnie część ludzi latami siedzi na wybiegu zamiar żyć na wolności! Być może znasz takie osoby, które mówią o tym co zrobią, ile schudną, jak zaczną się zdrowo odżywiać, jak duży mają potencjał i … nic nie robią!
Słuchając mózgu gadziego i działając, tak jak nam podpowiada, zawsze lekkie będzie lepsze niż ciężkie, złudne bezpieczeństwo korzystniejsze niż podjęcie ryzyka, a rutyna wydawać się będzie bardziej zadowalająca od nowości!
Co w takim razie zrobić?

Moja rada – być wdzięcznym za mózg i traktować go jako kompas!

Zacząć się nim bawić! Nie próbuj zagłuszać jego głosu, strachu, udawać, że go nie ma, to tylko wzmacnia jego działanie i powoduje, że mówi jeszcze głośniej, a nawet krzyczy! Przyjmij, że jest on czymś naturalnym, to element Twojego życia, którego nie możesz wyłączyć!, ale wiedząc jak i dlaczego tak działa … możesz go wysłuchać i…

Ten głos nie oznacza, że NIE powinieneś czegoś robić!

Wysłuchaj, zaakceptuj i zrób właśnie to, czego się najbardziej obawiasz – bo tak jak napisałam na początku; „Robienie tego czego się boisz, jest najlepszym sposobem na życie!
Twój mózg gadzi pokazuje Ci dokładnie ten kierunek, w którym powinieneś podążać!
To Twoja droga do życia w „dzikim” środowisku, a nie za kratami!
Pamiętaj, że w podróży zwanej życiem to Ty trzymasz kierownicę i masz możliwość kierowania i decydowania o tym gdzie pojedziesz, a mózg gadzi … posadź na tylnym siedzeniu!
Daj znać, czy to Ci się udało?


Do zobaczenia!

Agnieszka Wesoły
Agnieszka Wesoły

Strateg marki/ PR-owiec/ Trener/ Przedsiębiorca. Specjalizuję się w obszarze budowania silnej i autentycznej marki osobistej oraz produktowej, która przynosi korzyści finansowe! Na co dzień pracuje z zarządami, managerami, liderami, osobami prowadzącymi jednoosobową działalność w obszarach związanych z zarządzaniem produktem, komunikacją marketingową, public relations oraz kreowaniem wizerunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tagi

Aktualności

 

Rozwój i równowaga ze szczyptą emocji na targach POLAGRA

 

Lista uczestników konkursu "Czas na rybę

 

TROPHÉE MILLE POLSKA 2023 – ZGŁOSZENIA DLA SZKÓŁ!

Udostępnij

Inne

 

Sytuacja w branży gastronomicznej oczami restauratorów – premiera raportu „Polska na Talerzu 2023”

 

Poznaj historię mrożonej herbaty