Portal Gastronomiczny

Szlakiem Polskiego Mięsa Drobiowego

W dniach 13-15.04.2023 r. Związek Polskie Mięso zrealizował po raz czwarty spotkanie z cyklu: Study Tour „Szlakiem Polskiego Mięsa – Drobiowego”. Było to wydarzenie promujące walory mięsa drobiowego oraz sektor mięsny wśród dziennikarzy mediów branżowych i ogólnopolskich.

Pierwszego dnia dziennikarze przyjechali do malowniczego miejsca, jakim niewątpliwie jest „Pałac Romantyczny” w Turznie. Odbyło się oficjalne przywitanie, którego dokonał Prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński, wśród gości obecny był również główny ekspert, lekarz weterynarii pan Aleksander Muszyński , z zakładu drobiarskiego firmy DROBEX, który opowiedział o walorach mięsa i zasadach produkcji drobiu na szeroką skalę, jego kontroli oraz wymaganych standardach. Podjęto również ważny ostatnio temat, przywozu zboża i mięsa z Ukrainy oraz problemów z tym związanych. Jak zapewniał pan firma Drobex, nie zakupiła zboża technicznego do pasz!

Kolejnym punktem były warsztaty kulinarne, prowadzone przez Marcina Budynka, w ramach Akademii Marcina Budynka, dziennikarze uczyli się rozbioru kurczaka na dwanaście części. Obecny był również gość specjalny, mistrz kulinarny Robert Sowa, który zdradził tajniki kulinarne związane z drobiem, wspomniał o walorach smakowych białego mięsa oraz zasadach jego marynowania, marynata sucha, czy mokra? W ramach praktyki uczestnicy przygotowali autorską marynatę, którą polali wcześniej pokrojonego kurczaka. Na pamiątkę, każdy z nich otrzymał kucharski fartuszek oraz własną porcję mięsa.

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja degustacyjna przygotowana przez szefa kuchni Pałacu Turzno Krzysztofa Kierskiego, na talerzach królowały potrawy z kaczek oraz gęsi.

Drugiego dnia odbyło się zwiedzanie największego zakładu drobiarskiego w województwie Kujawsko – Pomorskim firmy Drobex, która mieści się w Solcu Kujawskim. Firma Drobex znana jest od ponad 30 lat w branży spożywczej jako jeden z czołowych producentów najwyższej jakości mięsa drobiowego oraz jego wyrobów. Produkty marki Drobex cieszą się ogromną popularnością i są dostępne w niemal wszystkich największych sieciach supermarketów na terenie całego kraju. Docierają także do restauracji sieci KFC, działających w kraju i w Europie Zachodniej. Surowe i mrożone mięso z kurczaka oraz wędliny produkowane są w dwóch nowoczesnych zakładach. Znajdują się pod stałym nadzorem weterynaryjnym i działają zgodnie z systemem HACCP oraz posiadają certyfikaty zgodności ze standardem IFS, BRC.
Dziennikarze odwiedzili zakład, fermę oraz laboratorium firmy.

Kolacja degustacyjna

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, przygotowana przez Marcina Budynka, tym razem na talerzach pojawił się drób w wielu odsłonach. Atmosfery dodawała muzyka na żywo oraz wspólne rozmowy o przyszłości polskiego mięsa. Ocenia się bowiem, że spożycie mięsa w 2022 r., w gospodarstwach domowych zmniejszyło się o 6,2%, co mogło być rezultatem relatywnie wysokich cen i ogólnej inflacji.

Zakąska:

– Assiette drobiowe
Rillets tatar z kaczki /pate

– Zupa

Ramen z trzech rodzajów drobiu

– Danie główne

Wellington z kurczaka

Sos port/purre z kalafiora/ziemniaki

– Deser

Fondat czekoladowy

Na zakończenie Study TOUR uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

Ciekawostki o mięsie drobiowym:

– Mięso drobiowe jest źródłem, pełnowartościowego białka zwierzęcego.

– Drób wyróżnia stosunkowo łatwa i szybka obróbka kulinarna oraz możliwość różnorodnego wykorzystania w kuchniach świata (uniwersalność).

– Mięso to ma stosunkowo niską zawartość tłuszczu, w tym małą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych.

– Mięso z piersi kurczaka zawiera niewielkie ilości kolagenu, przez co jest kruche i lekkostrawne,co jest niezwykle ważne w diecie małych dzieci, osób starszych oraz dietach zalecanych w czasie rekonwalescencji.

– Jest znaczącym źródłem witamin z grupy B (B1,B2, B12)

– Dostarcza w diecie sporej ilości minerałów: cynk, selen, magnez, żelazo, fosfor i potas.

– Mięso drobiowe, szczególnie indycze jest bogate w wyjątkowo cenny aminokwas, tryptofan, który jest niezbędny przy produkcji serotoniny „tzw. hormon szczęścia”. Hormon ten łagodzi stres, poprawia nastrój i jest niezbędny w regulacji procesu zasypiania.

– Dowiedziono również, że rosół wspomaga organizm człowieka w trakcie chorób, szczególnie układu pokarmowego, W czasie gotowania uwalnia się cysteina. Substancja ta przyspiesza odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach i płucach wydzieliny.

Wydarzenie zostało zrealizowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, pozyskanych przez Związek „Polskie Mięso”.

Agnieszka Ochniak

Redaktor naczelna portalu PAPAJA.PL

Inne

 

Litwa nowy kierunek dla miłośników dobrych smaków – kolejny kraj bałtycki w przewodniku Michelin

 

Bartłomiej Pawlikowski i Marcin Klóska zwyciężyli w Mistrzostwach Polski w Przyrządzaniu dziczyzny!