Portal Gastronomiczny

Koniec z zerowym VAT na żywność


Ministerstwo Finansów ogłosiło, że obniżona stawka podatku VAT na niektóre produkty spożywcze, wprowadzona w ramach tarczy antyinflacyjnej, nie zostanie przedłużona po 31 marca 2024 roku.
Decyzja ta wynika z utrzymującego się trendu spadkowego inflacji oraz spadku tempa wzrostu cen żywności.

Obniżenie stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze, które obowiązywało od 1 lutego 2022 roku, zostało wprowadzone w kontekście inflacji za styczeń 2022 roku, wynoszącej 9,2 proc. w ujęciu rocznym. Jednakże, według wstępnych danych GUS, inflacja w styczniu 2024 roku obniżyła się do 3,9 proc., co jest najniższym poziomem wzrostu cen od marca 2021 roku.

Tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych spadło do 4,9 proc. w ujęciu rocznym, co jest najniższym poziomem wzrostu od września 2021 roku. Produkty spożywcze objęte zerową stawką VAT obejmują owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe.

Rozporządzenie przedłużające obniżone stawki VAT do 31 marca 2024 roku, w tym utrzymanie zerowej stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze, zostało podpisane przez ówczesnego ministra finansów, Andrzeja Kosztowniaka, w grudniu ubiegłego roku. Szacuje się, że koszt dla budżetu wyniósł około 2,7 miliarda złotych.

Agnieszka Ochniak

Redaktor naczelna portalu PAPAJA.PL

Tagi

Aktualności

 

Bulion na każdą porę roku – w trosce o dobre samopoczucie i urodę.

 

Litwa nowy kierunek dla miłośników dobrych smaków – kolejny kraj bałtycki w przewodniku Michelin

 

Selgros HoReCa zaprasza na Targi Gastro Hotel w Kołobrzegu

Udostępnij

Inne

 

Bulion na każdą porę roku – w trosce o dobre samopoczucie i urodę.

 

Zimowy Comfort Food. Sprawdź, co jedzą na świecie na poprawę humoru!