Portal Gastronomiczny

targi wino MTP

Smak, radość, pasja i biznes. Dojrzałe WINO z nowościami

Klimatyczne miejsca, tysiące gości oraz nowości z polskich winnic i od producentów alkoholi rzemieślniczych. Znamy pierwsze szczegóły wiosennych Targów WINO, które coraz mocniej łączą degustacje dla gości z biznesowym podejściem, niezbędnym na wzrastającym rynku winiarskim.

O wzrostach w polskim winiarstwie dobitnie świadczą liczby. W 2022 r. w ewidencji winnic widniało 468 podmiotów. Obecnie są tam 562. Ta liczba ma ogromną szansę przełożyć się na rekordową frekwencję targów WINO oraz liczbę win nadesłanych na, poprzedzający je, konkurs WINOPL.

Winiarze na start!

W przypadku konkursu WINOPL wzrosty widać gołym okiem. Na edycję 2023 swoje wina nadesłało 105 winnic, czyli niemal ¼ ze wszystkich zarejestrowanych w ewidencji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Przez dwa dni jury oceniało aż 430 trunków. Jeśli skala wzrostu się utrzyma (a wszystko na to wskazuje!) 12 i 13 lutego, jurorzy i jurorki zdegustują ponad pół tysiąca butelek!

Zgłoszenia do konkurs już trwają. By poddać swoje wina profesjonalnej ocenie wystarczy wypełnić formularz dostępny na www.targiwino.pl, a próbki przesłać do 5 lutego 2024. Podobnie jak w poprzednich edycjach, udział w konkursie jest bezpłatny. Najlepsze wina mają szansę na medale, a ich producenci na kontrakty z sieciami handlowymi.

Winne rozpoczęcie wiosny…

Wiele spośród medalowych win publiczność spróbuje miesiąc po rozstrzygnięciu konkursu. Targi Polskich Win i Winnic WINO, rozpoczną się w czwartek, 21 marca 2024. Przez trzy dni, w klimatycznej Iglicy – charakterystycznym budynku Międzynarodowych Targów Poznańskich – czekać będzie kilkudziesięciu lokalnych producentów win z całej Polski. Co ważne, w cenie biletów można próbować niemal każdego wina ze wszystkich zakątków naszego kraju.

W roku 2023 targi odwiedziło ponad 2,5 tys. gości, co stanowiło ewidentny rekord. Jednak wiele wskazuje, że uda się go pobić, także ze względu na nowości.

i rzemieślnicze nowości

Jedną z nich będzie Salon Polskich Alkoholi Rzemieślniczych. W pawilonie nr 10, sąsiadującym z Iglicą, swoje produkty zaprezentują producenci wódek, ginów, destylatów, miodów, okowit i nalewek. Na gości czeka zatem prawdziwa uczta smaków. Co ważne, do wstępu na Salon Polskich Alkoholi Rzemieślniczych uprawnia bilet zakupiony na targi WINO.

Targom i salonowi towarzyszyć będą pokazy przygotowania i degustacje polskich tapasów, idealnie dobieranych do mocniejszych alkoholi i (oczywiście) polskich win.

Uczmy (się) biznesu!

Czym jeszcze targi WINO wyróżniają się na tle innych wydarzeń, na których można spotkać producentów win i degustować rodzime trunki. Dobrze wyjaśnia to Wojciech Kokotek, dyrektor targów WINO. – Na naszych targach coraz częściej goszczą przedstawiciele sieci handlowych, gastronomii, hotelarstwa, zainteresowani kontraktami na zakup wina z polskich winnic. Wielu winiarzy chciałoby sprzedawać właśnie do tych restauracji, sklepów i hoteli, ale nie zawsze ma biznesowe doświadczenie. Ma więc obawy przed negocjacjami – zauważa. – Nam doskonale udaje nam się połączyć fantastyczne, pełne radości spotkanie dla publiczności, z biznesowym podejściem i łączeniem pomocy dla winiarzy i potencjalnych kupców – podkreśla.

Targi Polskich Win i Winnic WINO odbędą się 21–23 marca 2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Fot. Grupa MTP / Piotr Piosik

chili

Tagi

Aktualności

 

Cezary Nowak z Krakowa wyruszy na World Class w Szanghaju

 

Rozmowa z Jakubem Żymelskim laureatem WKR 2024

 

Winterhalter - zastosuj ten trik, a Twój personel będzie bić się o pracę na zmywaku

Udostępnij

Inne

 

Cezary Nowak z Krakowa wyruszy na World Class w Szanghaju

 

Rozmowa z Jakubem Żymelskim laureatem WKR 2024