Przez ponad 35 lat Bocuse d’Or ugruntował swoją pozycję międzynarodowego wydarzenia w odniesieniu do gastronomii, gromadząc najbardziej utalentowanych szefów kuchni na świecie w konkursie, w którym dominuje kulinarna doskonałość. Konkurs, którego nie można przegapić, stworzony przez szefa kuchni – Paula Bocuse – dla szefów kuchni powraca w 20. edycji.
Zaledwie kilka miesięcy pozostało do Wielkiego Finału, który odbędzie się w niedzielę 26 i poniedziałek 27 stycznia, w którym weźmie udział 24 szefów kuchni z całego świata.
BOCUSE D’OR wydarzenie stworzone przez Szefów Kuchni, dla szefów kuchni
Francja i miasto Lyon stanowią centrum ekspresji wszystkich kuchni świata, jak to sobie wyobrażał Paul Bocuse w 1987 r. podczas wystawy branżowej, która od tego czasu stała się Sirha Lyon, ogólnoświatowy konkurs skupiający najbardziej obiecujących szefów kuchni światowej sceny gastronomicznej. Dziś Bocuse d’Or to znacznie więcej niż tylko konkurs gastronomiczny; to laboratorium doskonałości i inkubator talentów, w którym zaangażowanie, pasja i technika determinują najlepszych przyszłych szefów kuchni.
To wspaniała odskocznia dla każdego, kto pragnie zdobyć międzynarodowe uznanie. Od ponad 35 lat Bocuse d’Or jest bezkonkurencyjnym międzynarodowym wydarzeniem, które inspiruje świat gastronomii, podkreślając najnowsze trendy w kuchni światowej, inspirowane przy każdej edycji przez nowe pokolenia szefów kuchni. Jest to także ulubione miejsce wielu krajów, w którym promowane jest ich kuchnia, lokalne produkty i szefowie kuchni. Wielki finał, który odbywa się podczas Sirha Lyon na targach Eurexpo, jest kamieniem milowym w cyklu, w którym biorą udział siedemdziesiąt dwa kraje i cztery selekcje kontynentalne w ciągu dwóch lat. To naprawdę spektakularne wydarzenie, podczas którego 24 kandydatów prezentuje się przed trybunami godnymi najważniejszych wydarzeń sportowych i pod okiem kamer transmitujących na żywo zawody z całego świata. W ciągu 2 dni każdy ma tylko jedną ambicję: wygrać Bocuse d’Or!
W ciągu zaledwie kilku dekad Bocuse d’Or zdobyło taką renomę, stając się prawdziwą instytucją, przekraczającą granice i kulturę, stając się zasadniczym punktem odniesienia dla całego środowiska gastronomicznego. Cel konkursu pozostaje stały, kultywując założenie jego Twórcy: sublimować gastronomię z otoczenia świata poprzez dwa testy, które stały się ikoniczne, „motyw na talerzu” i „motyw na półmisku”. Jest to niebywałe doświadczenie, w którym szefowie kuchni z całego świata proszeni są o przekraczanie swoich granic, zarówno w kuchni pod względem umiejętności technicznych oraz wyobraźni kulinarnej. Dla tych doświadczonych wykonawców Bocuse d’Or to znacznie więcej niż tylko konkurs: to przestrzeń, w której mogą z dumą podkreślać swoje kulinarne korzenie. Aby to osiągnąć, oprócz produktów potrzebnych do motywów talerzy i półmisków, szefowie kuchni muszą dodać element kulinarny znacznik reprezentujący ich kraj. W ten sposób każdy przepis jest odą do ich kulinarnego dziedzictwa i regionu.
Bocuse d’Or ucieleśnia to, co chciał przekazać mój ojciec przez całe życie: doskonałość kulinarna, pasję do gastronomii i chęć promowania francuskiego savoir-faire na całym świecie. Organizując konkur chciał zapewnić platformę do promowania innowacji kulinarnych i promocji gastronomii w skali międzynarodowej, przekazując jednocześnie swoje wartości, takie jak doskonałość, pasja i szacunek
do produktów oraz tradycje – przyznaje Jérôme Bocuse, prezes firmy Bocuse d’Or od 2016 r.
– Dziś Bocuse d’Or stało się symbolem międzynarodowej kulinarnej perfekcji i innowacji, wizytówką
dla gastronomii jutra, w zgodzie z dzisiejszymi problemami. Planujemy skupić się na zrównoważonych praktykach i jeszcze bardziej promować światowe talenty. „
Od momentu powstania Bocuse d’Or rozwija się wokół modelu otwartego na świat. Już od kilku lat,
zorganizowano selekcje kontynentalne, dając szefom kuchni z całego świata szansę wzięcia w nich udziału, to wyjątkowa przygoda:
- 2007: pierwsza nagroda Bocuse d’Or America
- 2008: pierwsza nagroda Bocuse d’Or w Europie i Bocuse d’Or w regionie Azji i Pacyfiku
- 2018: pierwsza nagroda Bocuse d’Or Africa
- 2026: po raz pierwszy Bocuse d’Or Middle-East w ramach Sirha Arabia 2026
Społeczność Bocuse d’Or zrzesza ponad 5 000 szefów kuchni w 72 krajach, co daje jej niezrównany wpływ na świat gastronomii i przykuwa uwagę na międzynarodowej scenie medialnej. Dla szefów kuchni, którzy chcą wygrać złotą statuetkę, to przygoda i coś znacznie więcej niż tylko międzynarodowa trampolina do kariery, to prawdziwe osiągnięcie. Każdy etap, każda selekcja, niezależnie od tego, czy jest jest krajowa, kontynentalna lub międzynarodowa, jest okazją do dotarcia na najwyższy stopień największego konkursu gastronomicznego. Wygrać Bocuse d’Or to zdobyć najwyższy Puchar Świata, to nagroda za ciężką pracę i dyscyplinę przez prawie dwa lata.
Kolejność startów
AFRICA Mauritius Morocco | AMERICA Canada Chile Colombia Mexico United States |
ASIA-PACIFIC Australia China Japan New Zealand Singapore Vietnam | EUROPE Denmark Finland France Hungary Iceland Italy Latvia Norway Slovakia Sweden United Kingdom |
Więcej na stronie: