Portal Gastronomiczny

Nowe regulacje dotyczące produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w Polsce

Od 1 stycznia 2024 r. w Polsce wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, wynikające z implementacji Dyrektywy Unii Europejskiej o jednorazowych plastikach (SUP). Te zmiany mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia plastikowego i są kluczowe dla przedsiębiorców w wielu branżach, od gastronomii po handel detaliczny.

Podmioty podlegające nowym przepisom

Nowe przepisy obejmują przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą produktów jednorazowego użytku, takie jak kubki na napoje i pojemniki na żywność. Dotyczą one zarówno firm gastronomicznych, sklepów detalicznych, jak i operatorów automatów vendingowych.

Objęte produkty dyrektywą

Zgodnie z ustawą z 11 maja 2001 r., produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych to te, które są całkowicie lub częściowo wykonane z plastiku i nie są przeznaczone do wielokrotnego użycia poprzez powtórne napełnienie lub wykorzystanie do tego samego celu, dla którego zostały stworzone. Do najbardziej rozpoznawalnych produktów tego typu należą kubki na napoje wraz z ich pokrywkami i wieczkami oraz pojemniki na żywność, zarówno z pokrywką, jak i bez.

Od 1 stycznia 2024 r., przedsiębiorcy zajmujący się handlem detalicznym, hurtowym lub działalnością gastronomiczną są zobowiązani do pobierania opłaty od nabywców tych produktów, gdy są one sprzedawane jako puste lub z napojami/żywnością.

Opłata Konsumencka

Nowe przepisy nakładają obowiązek pobierania opłat konsumenckich od 1 stycznia 2024 r. Przedsiębiorcy mają zobowiązanie do pobierania opłat w wysokości 0,20 zł za każdy kubek na napoje i 0,25 zł za pojemnik na żywność.

Resort finansów poinformował, że „Opłata za plastikowe opakowanie zwiększa podstawę opodatkowania VAT posiłku lub napoju”

Opłata konsumencka nie obejmuje sprzedaży samych pokrywek do kubków z tworzywa sztucznego, o ile nie są one sprzedawane razem z kubkami. Podobnie, opłata nie dotyczy kubków, które nie są wykonane z tworzywa sztucznego, nawet jeśli posiadają plastikowe pokrywki. W przypadku pojemników na żywność, opłata konsumencka jest stosowana tylko wtedy, gdy żywność w pojemniku jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika i stanowi jedną porcję. Nie podlegają opłacie opakowania na żywność wymagające podgrzewania lub na sosy, z których nie spożywa się bezpośrednio. Za pobieranie opłat konsumenckich odpowiadają przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego i hurtowego, jednostki gastronomiczne, oraz operatorzy maszyn vendingowych.

Te nowe regulacje stanowią ważny krok w kierunku ochrony środowiska i zmniejszenia negatywnego wpływu plastiku na naszą planetę. Przedsiębiorcy są zachęcani do dostosowania się do nowych przepisów, co przyczyni się do wspólnego wysiłku na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.

Kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów

  • Kara finansowa za niepobieranie opłat za plastikowe kubki i pojemniki oraz za niezapewnienie alternatyw od 1 lipca 2024 r. wynosi od 500 zł do 20 000 zł.
  • Kara za nieprowadzenie ewidencji produktów jednorazowego użytku: 10 000 zł – 100 000 zł.
  • Kara za wprowadzanie do obrotu zakazanych wyrobów: 10 000 zł – 500 000 zł.
Agnieszka Ochniak

Redaktor naczelna portalu PAPAJA.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tagi

Aktualności

 

„Polska od Kuchni” akcja promująca gastronomię startuje z XIII edycją konkursu - Złoty Widelec

 

Kto będzie polskim Chocolate Masters?

 

Fun dining. Prosto i genialnie Przemysław Klima

Udostępnij

Inne

 

Zimowy Comfort Food. Sprawdź, co jedzą na świecie na poprawę humoru!

 

Dyrektywa plastikowa, a biznes gastronomiczny