Portal Gastronomiczny

world class wybory najlepszego barmana w Polsce

World Class poszukuje barmańskiego mistrza Polski 2024

Kierunek: festiwal koktajlowy w Chinach

Wytrawna mówczyni czy wytworny słuchacz? „Wydziarany” kumpel czy elegantka zza baru? Powściągliwa artystka czy showman? Mistrz smaku, a może ceremonii? Czy istnieje ideał barmana lub barmanki? Prawdopodobnie nie, ale wkrótce dowiemy się, kto jest najlepszy w Polsce w tym fachu. World Class przedstawia 12 półfinalistów tegorocznej krajowej edycji konkursu, wśród których znaleźli się reprezentanci Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Zwycięzca wyjedzie na koktajlową olimpiadę w Szanghaju, gdzie zmierzy się z barmanami z całego świata.

orld Class to najbardziej prestiżowy konkurs barmański na świecie. Od 15 lat co roku ponad 10 000 barmanów w blisko 60 krajach ubiega się o przepustkę do globalnego finału. Do tej pory barmański Everest próbowało zdobyć ośmioro uczestników z Polski, w tym w ostatniej edycji reprezentantem naszego kraju w São Paulo był Grzegorz Pikulski.

„Do tegorocznej stawki Top 12 zakwalifikowało się grono świetnych polskich barmanów. Niektórzy z nich to osoby znane w branży ze swojej pracy, wyjątkowego stylu, a także udziału w konkursie. Bardzo mnie cieszy, że co roku swoich sił próbują również ‘młode wilki’, bo już sam udział w konkursie gwarantuje skok umiejętności. Jestem szczęśliwy, że tym razem jako mentor mogę wspierać kolegów i koleżanki w drodze na barmański szczyt, jakim udział w globalnym finale” – mówi Grzegorz Pikulski z Krakowa, Barman Roku World Class Poland 2023, który reprezentował Polskę podczas ostatniego finału World Class 2023 w São Paulo.

Już po raz dziewiąty na podstawie zgłoszeń barmanów i barmanek z całej Polski organizator konkursu World Class wyłonił najlepszych. Jest ich dwanaścioro i wszyscy mają barmańskie umiejętności, które wzbudzają zachwyt gości. Mają 23-42 lat. Wśród nich są bardzo doświadczeni barmani, uczestnicy konkursu z ubiegłych lat oraz adepci. Reprezentują znane lub rozwijające się koktajlbary w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. W stawce znajdują się też 3 kobiety, które coraz liczniej pojawiają się za barem i odnoszą sukcesy.

– „W tym roku 2024 obchodzimy 15-lecie globalnego konkursu World Class, wydarzenia, które stanowi inspirację dla ludzi na całym świecie, zachęcając do zanurzenia się w kulturze kreowania smaków i doświadczeń z jakościowej konsumpcji alkoholi. Co roku z ciekawością i ekscytacją obserwujemy rozwój polskiej sceny koktajlowej, perfekcyjne rzemiosło i nowatorskie pomysły uczestników. Jesteśmy dumni z jakości tegorocznych zgłoszeń, które reprezentują najwyższy, światowy poziom i obiecują emocjonującą rywalizację w półfinale i finale konkursu, który odbędzie się 20 maja” – powiedział Marek Serpatowski, koordynator polskiej edycji World Class, Diageo Reserve.

W dniu 20 maja w Warszawie barmanki i barmani zmierzą się w konkurencjach, które pozwolą ocenić wiedzę, technikę, kreatywność, znajomość trendów i gościnność zawodników oraz umiejętność pracy pod presją czasu. To wszystko sprawdzą globalne gwiazdy sceny koktajlowej: Adrián Michalcík z Norwegii – Barman Roku World Class 2022, Jenna Ba (Diageo Global Brand Ambassador, Tanqueray), Ervin Trykowski (Diageo Global Brand Ambassador, The Singleton) oraz Rafał Ciesielski (polski ekspert koktajlowy, twórca Better Bar oraz Bar School).

Zwycięzca lub zwyciężczyni warszawskiego finału z tytułem Barmana Roku World Class Poland 2024 wyjedzie we wrześniu br. Szanghaju (Chiny). Tam w globalnym finale zmierzy się z blisko 60-ma największymi barmańskimi talentami na świecie.

World Class Poland 2024 Top 12 półfinalistów

Damian Ziółkowski, Eliksir restaurant & cocktailbar, Gdańsk
Paweł Rejniak, Flisak’76, Gdańsk
Cezary Nowak, TAG., Kraków
Kacper Durnoga, Gin Mill, Kraków
Bartłomiej Wójcik, Spirit Bar Łódź by Puro Hotels, Łódź
Kaspian Konieczka, Ukryte Rzeki, Łódź
Igor Holin, Whiskey in the Jar, Poznań
Aneta Wawrzyniak, Va Bene Cicchetti, Warszawa
Daniel Błaszczyk, Hotel Warszawa, Warszawa
Karol Rychlewicz, Backroom Warsaw, Warszawa
Olga Gnatyk, Gin Bar Lane’s, Warszawa
Nikol Młoczek, Cocktail Bar by Incognito, Wrocław

Dodatkowe informacje na temat World Class:

World Class Poland: www.facebook.com/worldclasspoland

World Class Competition: definitivedrinkingguide.com oraz theworldclassclub.com

***

world class wybory najlepszego barmana w Polsce
Agnieszka Ochniak

Redaktor naczelna portalu PAPAJA.PL

Tagi

Aktualności

 

Czas na rybę 2024 - konkurs kulinarny!

 

JAKUB ŻYMELSKI szef kuchni Restauracji Antonińska w Lesznie Wielkopolskim Kucharzem Roku 2024

 

Litwa w elitarnym Przewodniku MICHELIN

Udostępnij

 

Czas na rybę 2024 - konkurs kulinarny!

 

JAKUB ŻYMELSKI szef kuchni Restauracji Antonińska w Lesznie Wielkopolskim Kucharzem Roku 2024