Chefs en Or dla młodych, kulinarnych talentów

Młodzi kucharze zachwycili jury – finał Chefs en Or już wkrótce!

Zakończył się etap eliminacyjny konkursu Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros – znamy już dziesięciu młodych pasjonatów sztuki kulinarnej, którzy powalczą o zwycięstwo w wielkim finale. Tegoroczna edycja konkursu skupia się na wymagającym, ale wdzięcznym składniku – kaczce. Uczniowie szkół gastronomicznych z całej Polski zaskoczyli jury autorskimi interpretacjami tego klasycznego mięsa.

Na talerzach pojawiły się m.in. nowoczesne wariacje na temat tradycyjnych smaków, kreatywne dodatki roślinne i techniki molekularne. Finaliści sięgali po lokalne produkty sezonowe, grali kontrastami i nie bali się odważnych połączeń – od selera udającego przegrzebka, przez fondanty ziemniaczane i sosy z owoców jagodowych, po espumy, kawior warzywny czy chipsy z kiszonej kapusty.

Wielki finał odbędzie się 24 kwietnia w Instytucie Kulinarnym Transgourmet, gdzie uczniowie szkół gastronomicznych powalczą o główną nagrodę – 3000 zł i profesjonalne szkolenie. Szkoła zwycięzcy otrzyma bon na zakupy w Selgros o wartości 5000 zł i możliwość zorganizowania grupowego szkolenia. Przewidziano również nagrody dla pozostałych finalistów i ich szkół.

Tegoroczne zadanie finałowe będzie nie lada wyzwaniem – uczestnicy przygotują danie, którego obowiązkowymi składnikami będą cała kaczka, botwina lub burak oraz ocet balsamiczny. Do tego dochodzi niespodzianka – jeden ze składników z wyspy produktów tg Economy, który zostanie ujawniony dzień przed konkursem. Jury oceni nie tylko smak i prezentację, ale także różnorodność technik, sezonowość składników i podejście less waste. Danie musi być podane na sześciu talerzach.

Finaliści Chefs en Or 2025:

  • Tomasz Bigda – Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie
  • Jan Dzieciątko – Zespół Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie
  • Jakub Jacolik – Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie
  • Natalia Kalenik – Branżowa Szkoła I Stopnia nr 4 w Białymstoku
  • Małgorzata Kubsik – Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie
  • Adam Móżdżyński – Gostynińskie Centrum Edukacyjne 
  • Iwo Nowacki – Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach
  • Mateusz Pawlak – Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie
  • Kornel Byzdra z Zespołu – Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy
  • Maciej Stodółka – Zespół Szkół nr 6 im. M. Reja w Szczecinie

– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem poziomu nadesłanych zgłoszeń. Młodzi kucharze pokazali nie tylko warsztat techniczny, ale także dojrzałość kulinarną i odwagę w interpretowaniu tematu przewodniego. Cieszymy się, że konkurs Chefs en Or jest przestrzenią, w której mogą rozwinąć skrzydła.

Mówi Bartosz Peter, ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet i kapitan Narodowej Kadry Kucharzy Polski.

Chefs en Or to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych konkursów kulinarnych w Polsce. Organizatorzy – Transgourmet Foodservice i Selgros – od lat inwestują w rozwój gastronomii, wspierając przyszłe pokolenia szefów kuchni i promując kreatywność w branży.

Więcej informacji o konkursie: chefsenor.pl.

TransGourmet Selgros Parter papaja.pl

Agnieszka Ochniak

Redaktor naczelna portalu PAPAJA.PL

Tagi

Aktualności

 

Bydgoszcz triumfuje w XIV Konkursie „Alchemia i Amory w Kuchni” podczas 25. Walentynek Chełmińskich

 

Polskie winiarstwo na krawędzi. Dlaczego nowe przepisy mogą „wylać dziecko z kąpielą”?

 

W 2026 roku MADE FOR Restaurant zaprasza do świata ludzi wyznających ideę „THINK BIG” zamiast „WORK HARD"

Udostępnij

 

„Tradycje Kuchni Polskiej” - konkurs kulinarny dla szkół i profesjonalistów lista uczestników

 

Jubileuszowy XX FESTIWAL ŚLĄSKIE SMAKI - 14.06.2026 - ruszył NABÓR DRUŻYN 
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.