< WRÓĆ DO Księga przepisów

Ciasteczka bezowe

Księga Receptur Firmowych 2012-09-03
Składniki:
Składniki:
250 g mielonych migdałów
750 ml cukru pudru
7 białek
50 ml cukru
barwnik spożywczy
Nadzienie:
dżem lub jagody - według upodobania
bita śmietana
Przygotowanie:

Mielone migdały wymieszać z cukrem pudrem. Ubić białka z cukrem na sztywną pianę i zabarwić barwnikiem spożywczym według upodobania. Delikatnie wymieszać pianę z mieszanką z mielonych migdałów i cukru pudru.
Wyłożyć blaszkę do pieczenia papierem SAGA do gotowania lub pieczenia. Z kolejnego arkusza papieru uformować stożek i wypełnić go powstałą masą. Odciąć rożek i wyciskać masę na blachę formując parzystą liczbę krążków o średnicy 3 cm. Pozostawić na 15 minut, aż stwardnieją lub do momentu utworzenia się skorupki, następnie piec w piekarniku o temperaturze 140°C (160°C) ok. 12 minut.
Połowę ciastek posmarować dżemem, jagodami lub bitą śmietaną, pozostałe bezy położyć na wierzch.


Papier do gotowania SAGA to nowość, oferowana przez firmę Metsa Tissue. Papier do gotowania SAGA z obydwu stron pokryty jest warstwą silikonu, dzięki czemu przygotowywane jedzenie nie przywiera do niego i z powodzeniem można stosować go, bez użycia tłuszczu do przyrządzania potraw, w mrożeniu oraz pieczeniu. Używając papieru SAGA do gotowania w wodzie lub na parze pozwalamy zachować potrawom ich witaminy, sole mineralne oraz naturalny aromat. Papier SAGA chroni naczynia i blachy przed zabrudzeniem i zużyciem, a po zastosowaniu nadaje się do biodegradacji lub kompostowania.

www.sagacook.com

Więcej informacji udziela:
Olga Antecka  
Advanced PR
e-mail: oantecka@advancedpr.pl
tel.:  +48 22 642 10 26
kom.:  +48 606 824 630

< WRÓĆ DO Księga przepisów
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS