< WRÓĆ DO Księga przepisów

Zapiekanka ziemniaczana

Księga Receptur Firmowych 2012-09-03
Składniki:
Składniki:
1/2 kg ziemniaków
1 cebula
150g boczku
1 pęczek pietruszki (posiekana)
100 g pieczarek
sól, pieprz,
8-10 dużych liści kapusty włoskiej
Przygotowanie:

Obrać ziemniaki, pieczarki wyczyścić, następnie wraz z boczkiem pokroić w cienkie plastry. Cebulę pokroić w półksiężyce.
Naczynie żaroodporne wyłożyć papierem do gotowania SAGA. Na papierze rozłożyć połowę liści kapusty, następnie na przemian warstwami ziemniaki, cebulę, boczek, pieczarki, posiekaną pietruszkę, każdą warstwę posypać solą i pieprzem do smaku (ułożyć 3-4 warstwy). Na górę położyć pozostałe liście kapusty, całość nakryć arkuszem papieru SAGA. Piec w piekarniku rozgrzanym do 140oC około 2 godziny.
Zapiekankę możemy również przygotować w formie pojedynczych porcji zawiniętych w łódki SAGA i podawać jako dodatek do mięs lub jako samodzielne danie dodając do kolejnych warstw np. plastry kiełbasy.

Papier do gotowania SAGA to nowość, oferowana przez firmę Metsa Tissue. Papier do gotowania SAGA z obydwu stron pokryty jest warstwą silikonu, dzięki czemu przygotowywane jedzenie nie przywiera do niego i z powodzeniem można stosować go, bez użycia tłuszczu do przyrządzania potraw, w mrożeniu oraz pieczeniu. Używając papieru SAGA do gotowania w wodzie lub na parze pozwalamy zachować potrawom ich witaminy, sole mineralne oraz naturalny aromat. Papier SAGA chroni naczynia i blachy przed zabrudzeniem i zużyciem, a po zastosowaniu nadaje się do biodegradacji lub kompostowania.

www.sagacook.com

Więcej informacji udziela:
Olga Antecka  
Advanced PR
e-mail: oantecka@advancedpr.pl
tel.:  +48 22 642 10 26
kom.:  +48 606 824 630

< WRÓĆ DO Księga przepisów
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS