< WRÓĆ DO Księga przepisów

Mrożony suflet cytrynowy z owocami w marynacie

Księga Receptur Firmowych 2012-09-03
Składniki:
2 duże cytryny
1 jajko
2 żółtka
30 ml białego wina
2 łyżki cukru
1 laska wanilii
2 arkusze żelatyny
2 białka
1½ łyżki cukru
4 recepturki
Przygotowanie:

Dokładnie umyć cytryny w ciepłej wodzie, przeciąć na pół i wycisnąć z nich sok przy pomocy wyciskarki.
Usunąć łyżeczką lub małym nożem miąższ i odciąć końce z każdej połówki w taki sposób, aby
można było je postawić na stole. Odciąć 4 paski papieru do gotowania SAGA o szerokości 8 centymetrów, następnie owinąć nimi szczelnie połówki cytryn, tak aby powstały rurki zachodzące ok. 2 cm na brzeg każdej połówki cytryny. Zabezpieczyć gumkami i umieść w zamrażalniku.
Namoczyć żelatynę w zimnej wodzie. Używając trzepaczki do jajek w misce umieszczonej nad garnkiem z gotującą się wodą ubijać sok z cytryny, jajko, żółtka, białe wino, cukier oraz miąższ usunięty z rozciętej laski wanilii, aż do uzyskania puszystej struktury. Do ciepłej mikstury dodać żelatynę i wymieszać. Przełożyć do chłodnego naczynia i przesunąć na jedną stronę. Ubić białka z cukrem na sztywno i ostrożnie wymieszać z miksturą cytrynową.
Przygotowane wcześniej połówki cytryny napełnić uzyskaną mieszanką, prawie po sam brzeg papieru do gotowania, wstawić do zamrażalnika na ok. 4 godziny. Przed podaniem delikatnie usunąć papier. Serwować z owocami w marynacie.
Owoce w marynacie:
1 koszyczek drobnych owoców sezonowych
1 łyżeczka cukru pudru
40 ml likieru pomarańczowego lub migdałowego
Owoce umyć, oczyścić i pokroić w razie potrzeby. Cukier wymieszać z likierem. Do tak przygotowanej marynaty dodać owoce i pozostawić na 2 - 4 godziny.

Papier do gotowania SAGA to nowość, oferowana przez firmę Metsa Tissue. Papier do gotowania SAGA z obydwu stron pokryty jest warstwą silikonu, dzięki czemu przygotowywane jedzenie nie przywiera do niego i z powodzeniem można stosować go, bez użycia tłuszczu do przyrządzania potraw, w mrożeniu oraz pieczeniu. Używając papieru SAGA do gotowania w wodzie lub na parze pozwalamy zachować potrawom ich witaminy, sole mineralne oraz naturalny aromat. Papier SAGA chroni naczynia i blachy przed zabrudzeniem i zużyciem, a po zastosowaniu nadaje się do biodegradacji lub kompostowania.

www.sagacook.com

Więcej informacji udziela:
Olga Antecka  
Advanced PR
e-mail: oantecka@advancedpr.pl
tel.:  +48 22 642 10 26
kom.:  +48 606 824 630

< WRÓĆ DO Księga przepisów
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS