< WRÓĆ DO Sylwetki szefów

DeAille Tam - najlepsza szefowa kuchni w Azji 2021

Sylwetki szefów2021-03-19

Inspiruje następne pokolenie

DeAille Tam, która wraz z mężem Simonem Wongiem założyła jadłodajnie - Obscurę w Szanghaju, została uznana za najlepszą szefową kuchni w Azji 2021!

 DeAille Tam, która jest szefem kuchni w eleganckiej jadłodajni w Szanghaju, zyskała uznanie sędziów swoim „kreatywnym talentem, postępowym podejściem i głębokim zrozumieniem chińskich tradycji kulinarnych” - powiedział William Drew, dyrektor ds. Treści w Asia's 50 Best Restaurants, który ogłosił nagrodę sponsorowaną przez Cinco Jotas. „Inspiruje następne pokolenie”.
 
Restauracja znajduje się w trzypiętrowej przestrzeni kulturowej Tang Xiang w Szanghaju, "Obscura" jest domem dla prywatnej kolekcji starożytnych chińskich skarbów.
 
Tam i Wong opisują restaurację jako „wyjątkowe, multisensoryczne doświadczenie”, które łączy w sobie „odwieczne chińskie tradycje w zakresie jedzenia, alkoholi, herbaty i kadzidła, łącząc jednocześnie unikalną mieszankę chińskiej kultury i zachodnich perspektyw”.
 
Wystrój i menu towarzyszyły całorocznej podróży pary po Chinach w celu zbadania różnorodnych kuchni i regionów kraju. Rezultatem jest menu, które celebruje dziedzictwo kulinarne narodu we współczesnym kontekście, obejmujące chińskie tradycje kulinarne, wina, herbaty i kadzidła oraz serwujące eleganckie interpretacje klasycznych chińskich smaków.
 
 
Urodzona w Hongkongu Tam przeniosła się z rodziną do Kanady, gdy miała zaledwie 10 lat, a po ukończeniu szkoły średniej ukończyła studia inżynierskie. Ale podczas studiów odkryła pasję do gotowania i porzuciła uniwersytet, aby dołączyć do programu kulinarnego w George Brown College w Toronto. Ostatecznie ukończyła studia podyplomowe z kuchni włoskiej.
 
Po powrocie do Hongkongu w 2014 roku Tam rozpoczął pracę w renomowanej firmie Bo Innovation pod czujnym okiem uznanego szefa kuchni Alvina Leunga. Dwa lata później wyznaczył Tam i Wonga na współzarządzających szefów kuchni, aby otworzyć Bo Shanghai at Five on the Bund, siostrzaną restaurację dla outletu w Hongkongu. Pracując w tym miejscu, Tam została pierwszą kobietą-szefem kuchni w Chinach kontynentalnych, która zdobyła gwiazdkę Michelin w 2018 roku.
 
„Ta nagroda to kamień milowy w mojej karierze” - powiedziała Tam, odbierając wyróżnienie podczas wirtualnej ceremonii promującej wydarzenie Asia's 50 Best Restaurants 2021.
 
„Jestem zaszczycona, że wielu liderów branży, których podziwiam, śledziło moją ewolucję w tej branży. Mam nadzieję, że uda mi się zainspirować innych do realizacji ich pasji ”.
 
Sponsorowane przez S.Pellegrino i Acqua Panna, Asia's 50 Best Restaurants 2021 będzie transmitowana na żywo 25 marca za pośrednictwem kanałów YouTube i Facebook publikacji, od godziny 16.30 (HKT / SG).
https://www.saladplate.com/blogpost/blog
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Sylwetki szefów
© Copyright papaja.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS