< WRÓĆ DO Niebawem

11 lutego 2021 obchodzimy Tłusty Czwartek!

Niebawem2021-02-11

Kto zje najwięcej i gdzie kupimy najlepszego pączka!

" Gdy uderzył wielki dzwon, objął w świecie pączek tron.
Król przez wszystkich ukochany, piękny pulchny i rumiany.

W brzuszku wprawdzie miał on dziurę, lecz w tej dziurze konfiturę."(...)
J. Mączyński Losy króla paczka

"Tłusty czwartek" to zdecydowanie najsłodsze i najbardziej uwielbiane przez wszystkich łasuchów święto w polskiej tradycji kulturalnej. Pączki smażone lub kupowane są w praktycznie każdym gospodarstwie. W czwartek zapach pączków roznosi się praktycznie z każdej strony, a cukiernie prześcigają się w recepturach, rywalizując z innymi o tytuł najlepszego pączka w mieście, są też takie które rokrocznie pobijają własne rekordy na ilość wysmażonych pączków, a ponieważ ich rodzajów jest tak dużo, że trudno jednoznacznie określić który będzie tym najlepszym!

Tłusty czwartek to ostatni dzień karnawału i początek mięsopustu, to znaczy że "mięso opuszcza człeka na długie tygodnie", przygotowując nas do postu, nazwa pochodzi od włosko-łacińskiego zwrotu "carne vale" (rozstawać się z mięsem). W Europie był to czas licznych i hucznych zabaw, połączonych z ulicznymi paradami, balami maskowymi i widowiskami teatralnymi, nawiązującymi do tradycji rzymskich bachanaliów. Król Mięsopust pozwalał na wszystko, co w innych dniach było zabronione. Tym wszystkim zabawom towarzyszył tłusty poczęstunek, najczęściej był to pączek, w pomorskim zwany "purclem", były też ruchanki, oparzańce i plińce, sporą popularnością również w dzisiejszych czasach cieszą się faworki, zwany również chrustem, to znacznie szybszy i łatwiejszy w przygotowaniu karnawałowy przysmak. Kiedyś przygotowywano go z ciasta biszkoptowego, lanego, a nawet drożdżowego, "bitego" lub "zbijanego". Dziś faworki to płatki ciasta o składzie zbliżonym do ciasta kruchego, koniecznie trzeba je dobrze napowietrzyć. 

I chociaż w tym roku zabrakło hucznych zabaw karnawałowych, nie zapominajmy o pączku, po jego zjedzeniu będziemy mieli gwarancję szczęścia i  pomyślności. Jeśli nie będziecie smażyli ich sami, z przepisów waszych babć, mam, czy internetu podajemy kilka adresów gdzie będzie je można kupić. Smacznego!

1. Cukiernia Sowa - na terenie całego kraju, my oczywiście mamy swoją ulubioną w Bydgoszczy - w siedzibie firmy! Lubimy pączki delikatne, z powidłami śliwkowymi, oblane lukrem,  z kandyzowaną skórką pomarańczową
https://www.cukierniasowa.pl/ciastka/ciastka-sztukowe/paczek

2. Tu Można Marzyć by Tomasz Deker- Oliwa 
-
pączki z różą, truskawką i advokatem
https://docs.google.com/forms/d/1V1pwOCqP-XpfVuMsPjTuayBdyGMgViGlY_f2q4hRLZw/viewform?edit_requested=true&fbclid=IwAR2hHsgrRtrzCo-nTMh0NtyBHFWZi_UwWy-ZyNtYGYgiwKiW8sPxOiLyq6U

3. Cukiernia Pawlova, mistrza Pawła Mieszały - Luboń
- pączki z konfiturą z czarnej porzeczki, ajerkoniakiem i czekoladą belgijską oraz z konfiturą malinową i śmietanką

http://ww.cukierniapawlova.pl

4. A Blikle Cukiernie Kawiarnie Nowy Świat
kultowe pączki z różą, z polską śliwką oraz z aromatycznym karmelem

http://http://www.blikle.pl/

5. Cukiernia Krakowskie Wypieki
-
przepyszne pączki z marmoladą z róży, z lukrem lub cukrem pudrem

http://www.krakowskie-wypieki.pl/

Polskie Tradycje Świętojańskie- Hanna Szymanderska
 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Niebawem
© Copyright papaja.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS