< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Od 15 marca można ubiegać się o wsparcie w ramach tarczy finansowej 2.0!

Wydarzyło się2021-01-18

Gdzie złożyć wniosek?

Przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami od 15 stycznia mogą ubiegać się o wsparcie w ramach tarczy finansowej 2.0. Łącznie na wsparcie dla mikro-, małych i średnich firm zaplanowano blisko 20 mld zł. Podobnie jak w pierwszej edycji Tarczy Finansowej PFR, wsparcie będzie udzielane szybko, w prosty i bezpieczny sposób, za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej 17 banków komercyjnych i większości banków spółdzielczych.

 

Aby zakwalifikować się do programu 2.0 należy posiadać jeden z 45 ujętych kodów PKD na dzień 31 grudnia 2019 roku i 1 listopada 2020 roku oraz w chwili złożenia wniosku. Nie musi być to jednak kod dominujący.

 
W ramach wsparcia dla przedsiębiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji w związku ze skutkami pandemii przewidziane zostały trzy działania:  subwencje dla mikroprzedsiębiorców z budżetem do 6,5 mld zł,  subwencje na pokrycie straty dla małych i średnich firm – także 6,5 mld zł oraz umorzenie subwencji, które otrzymały mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z 45 branż, najbardziej dotkniętych ograniczeniami na kwotę 6,7 mld zł.
 
Pomoc także dla dużych firm
Jednocześnie udzielane jest wsparcie dla dużych firm; kwota zaplanowana na ten cel wynosi obecnie 20 mld zł.
 
Wnioski można składać do końca lutego w systemach bankowości elektronicznej  banków, które zajmowały się wcześniej obsługą tarczy finansowej 1.0. W przypadku otrzymania opinii negatywnej będzie możliwe uruchomienie procedury odwoławczej. Zostanie ona uruchomiona od 1 lutego i potrwa do 31 marca.
 
 
Jak otrzymać wsparcie?
Aby otrzymać wsparcie w ramach tarczy finansowej 2.0, firmy będą musiały spełnić warunki, podobne do obowiązujących w tarczy finansowej z wiosny: przedsiębiorcy będą musieli mieć działalność zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), nie mogą być w upadłości, w restrukturyzacji, nie mogą zalegać z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne i przede wszystkim muszą prowadzić działalność w branżach, dotkniętych obostrzeniami i wykazać spadek przychodów.
 
Obecnie takich branż jest 45 (m.in. handel, gastronomia, turystyka, hotelarstwo i inne), jednak planowane jest ich zwiększenie o kilka kolejnych w przyszłym tygodniu.
 
Wnioski o wsparcie mają być rozpatrywane w sposób zautomatyzowany, maksymalnie w ciągu 24 godzin, środki mają trafiać na konta przedsiębiorców w maksymalnie dwóch dni.
 
Warunkiem otrzymania wsparcia w ramach tarczy finansowej 2.0 będzie też przestrzeganie rygorów sanitarnych. W przypadku, gdyby któraś z firm nie dotrzymała zobowiązania w tym zakresie, będzie zmuszona do zwrotu subwencji.

- "Prosimy o przestrzeganie wymogów sanitarnych, ponieważ ich łamanie zgodnie z wymogami prawa spowoduje utratę środków." - podkreślił Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
 
 
źrodło:www.alebank.pl
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS