< WRÓĆ DO Szkoły gastronomiczne

I Ogólnopolski Konkurs Artystycznego Dekorowania Pierników dla szkół !

Szkoły gastronomiczne2020-12-07

Piernik - misja świętego Mikołaja !

 
Zespół Szkół Ekonomiczno- Usługowych im. F Chopina w Żychlinie jest organizuje I Ogólnopolski Konkursu Artystycznego Dekorowania Pierników Dekor-PIERNiK-ART".

Pomysłodawcą konkursu jest nauczycielka przedmiotów gastronomicznych Katarzyna Hryciuk.

Celem konkursu jest podtrzymanie tradycji bożonarodzeniowych, a także rozwój uczniów i poszerzanie wiedzy oraz umiejętności zawodowych.
 
Konkurs będzie odbywał się od 01 do 21 grudnia 2020 roku w formule on-line, w tym czasie uczniowie przygotowują artystyczne dekoracje pierników i przesyłają dokumentację fotograficzną na adres organizatora konkursu.

Tematem I edycji konkursu jest "Misja Świętego Mikołaja" - a jednym z kryteriów oceny jest nawiązanie w dekoracji do tematu konkursu.
 
Oceniać pierniki będzie profesjonalne Jury:
 
- Paweł Mieszała – Mistrz Polski i Świata w cukiernictwie, trzykrotnie brał udział w najbardziej prestiżowym konkursie, jakim jest Puchar Świata Cukierników w Lyonie. Mistrz szkolący i odpowiedzialny za przygotowanie Marleny Szymaś i Michała Doroszkiewicza – którzy zdobyli mistrzostwo świata młodych cukierników. Jego wkład w rzemiosło cukiernicze oraz pracę na rzecz edukacji młodych cukierników został doceniony i odznaczony „Srebrną odznaką za zasługi dla rzemiosła polskiego” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest  wykładowcą, szkoleniowcem oraz mentorem, którego podopieczni osiągają sukcesy w branży. Spełnia się również jako właściciel cukierni Pawlova oraz nowego konceptu - kawiarnia Studio 44 w Luboniu. – 2002
 
- Iga Sarzyńska-Komorowska -  Współwłaścicielka i Dyrektor Kreatywna w firmie IS-MK Iga Sarzyńska-Komorowska Maciej Komorowski S.C z siedzibą w Toruniu, właściciela marki IGA SARZYŃSKA WZRUSZA TORUŃ. Wybitna cukierniczka młodego pokolenia, mistrzyni dekoracji, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Branżowej Osobowość Roku podczas targów Expo Sweet w Warszawie w 2017 r. Trenerka w prestiżowych szkołach cukierniczych, sędzia międzynarodowy. Autorka i wydawca książki „Moje cztery pory roku”, w której zawarła autorskie pomysły na dekoracje ciasteczek, pierniczków, tortów i babeczek – każdy rozdział pokazuje wypieki na inną porę roku. Szlify cukiernicze zdobywała w San Francisco, Londynie, Paryżu i Toronto. Tam nauczyła się zaawansowanych technik dekorowania. Córka wybitnego artysty piekarza Cezarego Sarzyńskiego, twórcy i popularyzatora kogutów w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Iga podkreśla, że to właśnie „Dzięki Tacie jest wszechstronna i potrafi odnaleźć się na każdym stanowisku pracy w pracowni lub piekarni”. Obecnie wraz z mężem Maciejem Komorowskim mieszkają w Toruniu. Stworzyli i rozwijają - samodzielnie i od podstaw - firmę IS-MK Iga Sarzyńska- Komorowska Maciej Komorowski S.C z, właściciela marki IGA SARZYŃSKA WZRUSZA TORUŃ, która koncentruje się na produkcji i sprzedaży autorskich, ręcznie zdobionych pierników oraz wyrobów z czekolady..
 
- Anna Dziedzic - jest samoukiem i długo dochodziła do prawd oczywistych metodą prób i błędów. Lubi łączyć różne techniki i materiały, a efekty jej pracy zostały docenione przez profesjonalistów w min. konkursach: w 2020 - złoty medal na EXPO SWEET, Warszawa w Konkursie Dekoracji Cukierniczych, kategoria: ciasteczka, babeczki, pierniki 2d i 3D; w  2019 - złoty medal na CAKE & BAKE GERMANY w Essen, kategoria: obraz w jadalnej ramie; - złoto i 1 miejsce, na FESTIWALU LUKRU I PIERNIKÓW - SŁODKA MISJA NA ŻYWO we Wrocławiu, kategoria: master class; a w 2018 - złoto i 3 miejsce (brązowy medal) na Cake Festival Poland w Katowicach
 
- Daniel Bauer zwycięzca eliminacji krajowych WorldSkills Polska w kategorii cukiernictwo, Reprezentant Polski w konkursie  WorldSkills w Szanghaju w roku 2021 Absolwent zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi oraz szkoły CFA Louis Prioux we Francji, w której zdobył dyplom cukiernika. Laureat wielu konkursów gastronomicznych. Zafascynowany czekoladą, różnego rodzaju dekoracjami oraz technologicznym podejściem do cukiernictwa. Inspiracje czerpie, sięgając po tradycyjne receptury polskie oraz francuskie. Nieustannie stawia na własny rozwój.
 
- Agata Kubacka, z wykształcenia jest psychologiem i hotelarzem. Swoje umiejętności związane z psychologią i sprzedażą wdrażała przez 9 lat pracując na kontrakcie w dużej korporacji. Umiejętności sprzedaży przeniosła również na inne pola. Z cukiernictwem związana jest od 5 lat, stworzyła w Koninie jedyną cukiernię produkującą ciasta i torty bez glutenu, cukru i wege - Słodkolandię. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się prowadząc warsztaty i szkolenia cukiernicze oraz sprzedażowe i motywacyjne. Pasjonatka w tworzeniu nowych rzeczy, a prywatnie ogromny łasuch. Swoją nieprzeciętną kreatywność przełożyła na własny biznes, który stał się unikalny w regionie. Jak sama o sobie mówi jej artystyczna dusza nie pozwala jej na nudę a odwaga, upór i ciężka praca pozwoliły osiągnąć sukces w branży. Wyznaje zasadę, że jeżeli pasjonujesz się tym co robisz nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia ".

Szczegóły:https://www.facebook.com/Dekor-Piernik-Art-106904114589958/
Zachęcamy do udziału !
 
Katarzyna Hryciuk
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Szkoły gastronomiczne
© Copyright papaja.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS