< WRÓĆ DO Nowości wydawnicze

Premiera książki „Tout Robuchon” autorstwa Joëla Robuchona !

Nowości wydawnicze2020-12-06

Po Escoffiere przyszła pora na Robuchona w polskiej wersji językowej!

Autor: Joël Robuchon
Tytuł: Tout Robuchon  
 
Tytuł oryginału: Tout Robuchon
Autor: © Joël Robuchon
Tłumaczenie: © Magdalena Litewka
Projekt i skład książki: © agencja reklamowa BEZobaw / bezobaw.pl
Korekta redakcyjna: Krzysztof Ślusarczyk
 
Format: 240 x 330 cm
Ilość stron: 444
Oprawa twarda
ISBN: 978-83-9212915-8
 
www.gruszkiwpopiele.pl
Wydanie I, Kraków 2020
Druk i oprawa: Drukarnia Leyko
Patronat: Papaja.pl
 
Dostępne w sprzedaży tylko online na:
Cena 179 pln brutto
 
 
Prezentujemy Wam pierwszą polską edycję dzieła Joela Robuchona pt. „Tout Robuchon”, wydaną przez wydawnictwo "Gruszki w popiele".
 
To mistrzowskie dzieło zawiera ponad 800 przepisów – bazowych receptur, dań regionalnych, wielkich klasyków kuchni francuskiej ale także receptury nowoczesne, nakreślone ręką mistrza Robuchona. 
 
Od króliczego rillettes przez velouté ze szparagów, niedzielny udziec jagnięcy z chrupiącą skórką aż po doskonałe desery – Joël Robuchon dzieli się w tej książce swoją ogromną praktyczną wiedzą gromadzoną przez dekady; a wszystko to napisane prostym i zrozumiałym językiem.
Otrzymujecie dzieło, które z pewnością na długo zagości w Waszej kuchni. 
Książkę można kupić wyłącznie on-line na: www.gruszkiwpopiele.pl 

 
 
Joël Robuchon już w 1976 roku okrzyknięty został najlepszym kucharzem we Francji, a 14 lat później otrzymał wyróżnienie dla najlepszego kucharza stulecia. W 2016 roku stał się rekordzistą pod względem ilości gwiazdek Michelin, zdobył ich aż 32. Nadał nowe znaczenie prowadzeniu restauracji. Jego lokale były małe i kameralne, a goście zasiadali przy kontuarze otaczającym kuchnię. Posiadał takie atelier na całym świecie – od Las Vegas po Tokio.

Recenzja - Roberta Makłowicza 

- "We Francji wybitni szefowie kuchni cieszą się statusem dóbr narodowych, a ich nazwiska wymawiane są z taką samą dumą i emfazą, z jaką śpiewa się Marsyliankę w rocznicę szturmu Bastylii.

 
Przy nazwisku Robuchon owa duma osiąga szczególny diapazon, mowa bowiem o człowieku, który swą sławą i zasługami dla francuskiej kultury kulinarnej równy jest takim nieśmiertelnym tuzom, jak Escoffier czy też Bocuse.
 
Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek, kto interesuje się kuchnią, mógł nie chcieć nabyć tego wiekopomnego dzieła, równie znaczącego dla światowych kulinariów jak Joël Robuchon, niezapomniany dzieła tegoż autor". 

Kilka słów do polskiego wydania od - SOPHIE ROBUCHON
 
Informacja o wydaniu „TOUT ROBUCHON” w języku polskim sprawiła mi ogromną radość i dała powód do dumy. Mój ojciec, szef kuchni z największą ilością gwiazdek Michelin i ambasador francuskiej kuchni, uwielbiał badać kuchnie Europy i innych kontynentów. W czasie swoich podróży z wielką przyjemnością odkrył bogactwo polskich zup i gulaszów. Mam nadzieję, że dzięki tej książce nasi polscy przyjaciele będą mogli z kolei odkryć francuskie przepisy zarówno do codziennego stosowania, ale także na wielkie rodzinne okazje i spotkania z przyjaciółmi.
 
Joël Robuchon zaprasza nas do stosowania prostych produktów i odkrycia ich smaków pośród wielu przepisów, od najbardziej tradycyjnych do najbardziej innowacyjnych. Udziela nam swoich wskazówek i rad, dzieli się sztuczkami, by tworzyć smaczne i niezapomniane dania. Ale nie zapominajmy, że o ile techniki są ważne, to gotowanie jest przede wszystkim gestem miłości i dzielenia się. Gotujmy więc. Bon appétit dla wszystkich. I niech żyje przyjaźń między Polską a Francją.

http://www.gruszkiwpopiele.pl
email : sklep@gruszkiwpopiele.pl
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Nowości wydawnicze
© Copyright papaja.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS