< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Restaurant Week zakłada RestaurantClub

Wydarzyło się2020-08-17

Club wspiera niezależną scenę restauracyjną!

 
 
Można już szybko i wygodnie, odkrywać i rezerwować stoliki w kilkuset najlepszych restauracjach w Polsce. RestaurantClub to największa platforma do kulinarnych odkryć i rezerwacji. Club wspiera niezależną scenę restauracyjną. Założyli go uczestnicy i organizatorzy najpopularniejszego wydarzenia kulinarnego w Polsce – Festiwalu Restaurant Week.
 
Wystartowała pierwsza społeczność uczestników niezależnej sceny restauracyjnej - Gości i restauracji. Platforma rezerwacyjna RestaurantClub.pl powstała z inicjatywy organizatorów największych wydarzeń restauracyjnych w Europie (Restaurant Week, Fine Dining Week czy World Class Cocktail Festival). Na RestaurantClub.pl można już odkrywać i rezerwować stoliki w najlepszych polskich restauracjach, a także na zbliżający się Festiwal sztuki restauracyjnej Fine Dining Week (26.08-13.09). Do 28 sierpnia w większości restauracji wszyscy "clubowi" Goście otrzymają w prezencie Coca-Colę w ramach akcji "#CocaColaOdNas Za Nowe Otwarcie!". Każda rezerwacja ma zgodnie z festiwalową tradycją możliwość wygrania kolacji w Osterii Francescana 3*** Massimo Bottury, nagradzanej tytułem najlepszej restauracji świata.
 
- Od 2014 zorganizowaliśmy wspólnie z restauracjami aż 28 Festiwali. Wzięło w nich udział już ponad 950 tysięcy Gości, wydano prawie 3 miliony dań i ponad 850 tysięcy koktajli festiwalowych. Club jest odpowiedzią na prośby Gości i restauracji, by Restaurant Week trwał cały rok - mówią Paweł Światczyński i Maciek Żakowski, założyciele - Dlatego już dziś można rezerwować wygodnie stoliki w najlepszych wybranych polskich restauracjach na RestaurantWeek.pl lub w aplikacji. Jednoczymy wysiłek promocyjny całej niezależnej sceny restauracyjnej, by wspólnie dalej, zgodnie z naszą misją, zwiększać liczbę Gości w autorskich restauracjach i dalej budować w Polsce modę na restauracje, nie tylko te fine-diningowe. 
 
Na platformie Goście mogą zarezerwować zarówno stoliki na popularne festiwale restauracyjne, jak i na co dzień - nawet na za 15 minut! Dostępne są już stoliki bez menu oraz z rabatami. Już na początku września do rezerwacji domówić będzie można także wyjątkowe menu i doświadczenia, w formule bardzo podobnej do Restaurant Week, którą w ostatnich latach pokochali Polacy. Co ważne, Goście nie ponoszą żadnych opłat. Aby utrzymać system IT, pobierana jest jedynie opłata od restauracji w wysokości od 10 gr do 1 zł za Gościa.
 
Scena restauracyjna wciąż walczy o przetrwanie. Dlatego każda rezerwacja i każdy Gość są dziś na wagę złota. Organizatorzy zachęcają do odkrywania polskiej sceny niezależnych restauracji za pośrednictwem RestaurantClub.pl lub aplikacji dostępnej w każdym smartfonie. RestaurantClub jako wspólnota Gości i restauracji przejmuje także dalszą organizację popularnej kampanii społecznej #SzanujJedzenie, której kolejna odsłona pod hasłem #NieJedzZiemi towarzyszyć będzie jesiennemu Restaurant Weekowi (28.10-15.11.2020 r.).
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS