< WRÓĆ DO Niebawem

Kolejny krok Bocuse d’Or Team Poland do Tallina !

Niebawem2020-09-09

Przygotowana do europejskiego półfinału trwają !

 

Przygotowania do europejskiej selekcji Bocuse d’Or ruszyły jeszcze w starym roku. Zaraz po polskich eliminacjach w listopadzie 2019, które odbiły się szerokim echem i wielkim uznaniem w polskiej branży gastronomicznej nic nie zapowiadało tego, co kilka miesięcy później drastycznie wpłynęło na życie ludzi na całym globie. Koronawirus Covid -19 zmienił w zasadzie wszystko. Społeczność szefów kuchni bardzo ucierpiała w wyniku kryzysu wraz ze
wszystkimi aktorami branży gastronomicznej i hotelarskiej.
 
 
Organizatorzy europejskiej rozgrywki zostali zmuszeni do przesunięcia terminu tego prestiżowego konkursu. Mamy nadzieję, że nowa data 15-16 października 2020 jest ostateczna, a nasz kandydat Jakub Kasprzak wspierany przez Patryka Paczkowskiego (commis) będzie mógł zaprezentować się na arenie międzynarodowej w Tallinie.
 
Dla Jakuba to kolejny wielki krok do spełnienie zawodowego marzenia. Kilka lat temu szkolił się w Instytucie Paula Bocuse w Lyonie, a dzisiaj pod okiem mentorów trenuje by jak najlepiej wypaść w Estonii. Jesteśmy przekonani, że nasz dream team zrobi co w jego mocy by znaleźć się w wymarzonej dziesiątce, która da mu awans do Wielkiego Finału w Lyonie.
 
W przygotowaniach naszego kandydata bierze udział cały sztab ludzi, zaś w Team Poland znajdują się:
 
- Jakub Kasprzak – candidate
- Patryk Paczkowski – commis
- Adam Chrząstowski – President /Jury member
- Tomasz Purol – official coach
- Dominik Brodziak – technical coach
- Dorota Karwacka – promotion team manager
 
Poza ścisłym gronem, które pracuje z naszym kandydatem i jego pomocnikiem, w tym roku Akademia Bocuse d’Or Poland zaprosiła wielu znakomitych szefów kuchni, wybitne autorytety w branży gastronomicznej, którzy jako Chefs Patrons chętnie wspierają radą i doświadczeniem Jakuba podczas treningów. Na tym etapie przygotowań dołączyli wyjątkowi szefowie, których nikomu nie trzeba przedstawiać, bo ich nazwiska mówią same za siebie, a mianowicie: Kurt Scheller, Jerzy Pasikowski oraz Bartosz Peter. Ogromna skarbnica 
nieocenionej wiedzy, ich świeże spojrzenie oraz różne punkty widzenia z pewnością dodały wiatru w żagle naszemu kandydatowi. Już dziś wiemy, że w następnych treningach wezmą udział kolejne wielkie nazwiska polskiej sceny kulinarnej, bo jak to mówią „co dwie głowy to nie jedna”.
 
- Bardzo się cieszę, że wielu szefów kuchni wspiera naszego kandydata w przygotowaniach.To bardzo ważne i ma to większy wymiar. To oczywiście ogromna wiedza i doświadczenie wielu osób, różne punkty widzenia, ale to również wsparcie szefów z innych środowisk, poza podziałami, ponad wszystko dla wyższego dobra jakim jest zaprezentowanie Polaka na arenie międzynarodowej. Dlatego jako Head Chef Akademii Bocuse d’Or Poland bardzo dziękuję za to zaangażowanie. – powiedział Adam Chrząstowski
 
Po raz pierwszy w historii konkursu, Bocuse d’Or Europe odbędzie się w północnowschodniej Europie. Po Norwegii, Szwajcarii, Belgii, Szwecji, Węgrzech i Włoszech przyszedł czas na Estonię, która w połowie października będzie gościła kandydatów biorących udział w kontynentalnej rozgrywce Bocuse d’Or.
 
Produkty z Estonii
Kandydaci będą mieli do przygotowania dwa dania: jedno vege – serwowane dla czternastu osób i podane wyłącznie na talerzach, wydane po 5 godzinach od rozpoczęcia konkursu oraz drugie danie z mięsa – serwowane dla czternastu osób na platerze i wydane 35 minut po daniu vege.
 
Produkty obowiązkowe do przygotowania podczas konkursu to:
Danie na talerzu (vege): sum
Danie na platerze:
- przepiórka przygotowana wraz z wątrobą i sercem (przygotowanie i interpretacja tematu są
dowolne)
- jajko przepiórcze
Poza obowiązkowymi produktami każdy z kandydatów będzie musiał wykonać dwa sosy, wykorzystać co najmniej trzy dodatki oraz wpleść w danie coś od siebie, tzn. użyć składnik pokazujący wpływ tradycji kulinarnej swojego kraju (mogą to być zapachy, smaki, produkty, przyprawy itp.).
 
- Z uwagi na zmianę terminu europejskiej selekcji, cała koncepcja przygotowania dań i wykorzystania konkretnych produktów z przyczyn oczywistych musiała ulec zmianie.
Nie jest to prosta sprawa od nowa skomponować danie, gdy pierwotna wersja, do której trochę dochodziliśmy i już przetrenowaliśmy wydawała się idealna. Cóż, wymagało to od nas. a przede wszystkim od Kuby jeszcze większej kreatywności, zresztą nadal dopracowujemy poszczególne elementy. – powiedział Tomasz Purol, oficjalny trener Team Poland.
 
Ta najbliższa europejska edycja konkursu z pewnością będzie pełna emocji i wzruszeń, zarówno kandydaci i ich drużyny oraz członkowie jury będą świętować w tych dniach doskonałość i kreatywność na cześć Szefa Stulecia i założyciela konkursu Paula Bocuse.
 
Partnerami Bocuse d’Or Team Poland 2020 są firmy:
Partnerzy główni:
Tork, Plastmet, Polska Smakuje, KOWR, Gastro Magic Service, Jarocin
Partnerzy:
Żywiec Zdrój, Convotherm, Skarby Serowara, Poznań, Poznań Travel, Cheman, Aquanet, Unilever Food Solutions
 
Aut. Smarten PR – oficjalny przedstawiciel marki Bocuse d’Or w Polsce
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Niebawem
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS