< WRÓĆ DO Hotele i restauracje

Michał Gniadek nowym szefem kuchni w Bistro Barze WuWu

Hotele i restauracje2020-05-25
 
 
WuWu od początku eksploruje polską kuchnię, zabierając gości w sentymentalną podróż do smaków dzieciństwa i wspólnych obiadów jedzonych przy rodzinnym stole. W te kulinarne wspomnienia zagłębił się Michał Gniadek, szef kuchni restauracji Zoni, a teraz także Bistro Baru WuWu.
 
Michał Gniadek zabiera gości WuWu w całkowicie inne rejony kulinarne niż te, które są znane z restauracji Zoni i stworzył menu pełne wiosennych polskich smaków, przywodzących na myśl beztroskie wakacje. Znajdziemy w nim m.in. kopytka z kozim serem, bobem i czereśniami, pyzy z kaczką i rabarbarem, sałatkę z pomidorów z arbuzem, twarogiem i bazylią, tatar z najlepszej wołowiny Hereford z oscypkiem, młodą kapustę z koperkiem czy gicz jagnięca z młodymi marchewkami i keczupem cebulowym oraz sosem z czerwonego wina.
 
Michał Gniadek pełni funkcję szefa kuchni restauracji Zoni, uznanej za jedną z 7 najpiękniejszych na świecie. Profesjonalne szlify zdobywał w renomowanych, światowych restauracjach m.in. nagrodzonej gwiazdką Michelin oraz czapkami żółtego przewodnika Gault & Millau. Jego kunszt to przede wszystkim doskonały warsztat nowoczesnych technik kulinarnych. Kuchnia Michała Gniadka jest prosta, ale zaskakująca; finezyjna, a przy tym zrozumiała.
 
Bistro Bar WuWu to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, w którym najbardziej ulubione smaki polskiej kuchni łączymy z wyśmienitą wódką, bo to ona stanowi o tożsamości WuWu. Bar WuWu oferuje blisko 100 rodzajów wódek wytwarzanych z naturalnych składników takich jak żyto, pszenica czy ziemniaki. Wszystkie pochodzą od wyselekcjonowanych producentów z Polski i ze świata, a o ich dobór do dań dbają doświadczeni barmani, współtworzący zespół restauracji.
 
 
Nowe menu to połączenie polskich sezonowych składników z moimi ulubionymi akcentami z całego świata – czyli wszystko to, co jest kwintesencją Zoni. Goście w nowej À La Carte odnajdą, m.in. słynnego tatara wołowego, tym razem z tradycyjnymi polskimi warzywami – ziemniakiem, kalarepą i cebulą dymką. Dla tych, którzy przepadają za owocami morza, mamy nową odsłonę naszej ośmiornicy. Połączyliśmy ją z koreańską kimchi, która nadaje delikatnemu mięsu wyrazisty smak. Nie zabraknie również znanych steków z Zoni, pochodzących z najlepszych światowych hodowli. Proponujemy również całkiem nową aromatyczną zupę rybną z pomidorami, krewetkami i dorszem.
 
W majowym menu Zoni odnajdą Państwo wszystko to, co najlepsze i niepowtarzalne – dużo owoców morza, dania zainspirowane kuchnią z wielu zakątków świata czy niecodzienne przyprawy, takie jak liście kafiru. Gwarantuję, że w jednej z najpiękniejszych restauracji na świecie, odkryją Państwo na nowo bogactwo doświadczeń kulinarnych, któremu towarzyszyć będzie najwyższa jakość obsługi oraz niepowtarzalne wnętrza autorstwa architekta Mirosława Nizio i jego pracowni Nizio Design International.
 
Michał Gniadek, szef kuchni Zoni
 
Nowe menu Zoni dostępne od 22 maja. Restauracja Zoni znajduje się w Centrum Praskim Koneser na warszawskiej Pradze Północ, przy Placu Konesera 1.


Restauracja jest czynna:
 
poniedziałek – wtorek – zamknięte
 
środa – piątek 18-22
 
sobota 12-22
 
niedziela 12-2

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Hotele i restauracje
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS