< WRÓĆ DO Hotele i restauracje

Portugalski, gwiazdkowy szef kuchni Henrique Sá Pessoa wprowadza tańsze i krótsze menu !

Hotele i restauracje2020-05-25

 Teraz kreatywność nie będzie wyrażana w daniach na talerzu, ale w sposobie prowadzenia działalności".

Portugalski szef kuchni Henrique Sá Pessoa, posiadający dwie gwiazdki Michelin w lizbońskiej restauracji Alma, poinformował podczas Gastronomika Live o portugalskim planie zachęcania gości do powrotu do restauracji, ponieważ przez pandemię covid-19 społeczeństwo nadal "boi się wejść do środka”.
Restauracja Alma otworzy się w przyszłym tygodniu, szef postanowił zmniejszyć menu i obniżyć ceny, „ułatwiając konsumentom lokalną konsumpcję”.
 
Portugalia była jednym z krajów, które dość szybko zareagowały na kryzys zdrowotny i teraz znajduje się już w drugiej fazie deeskalacji. Od poniedziałku bary i restauracje mogły się otworzyć, wykorzystując jednak tylko 50% swojej powierzchni”, widać jednak, że społeczeństwo nadal boi się jeść na mieście. "Mamy nadzieję, że liczba klientów wzrośnie, ponieważ jeśli się to utrzyma, biznes nie będzie opłacalny ”.
 
 
- „Otworzyliśmy Tapisco (jedną z pięciu restauracji, którymi zarządza szef kuchni w Lizbonie), wykorzystując 50% naszej powierzchni ( jest to od 34 do 12 stolików), oddalonych od siebie o 2 m.  Po wejściu dezynfekujemy podeszwy klientów i wprowadziliśmy obowiązkowe noszenie maski, do momentu aż klient nie usiądzie się przy stole. Nasz personel chodzi w maseczkach cały czas. Ponadto zainstalowaliśmy środki dezynfekujące w różnych punktach i laminowaliśmy odsłoniętą kuchni . Jednak nie możemy w tej chwili liczyć na pełną rezerwację i ciągłość klientów. ”
 
- "To dopiero pierwszy tydzień i ludzie stopniowo zdobywają zaufanie”. Ponadto rząd portugalski zapewnił, że w czerwcu obiekty mogą zostać otwarte w 100% . „Idziemy w dobrym kierunku" - chociaż przewiduje się, że 66% portugalskich restauracji nie przetrwa, „zwłaszcza te, które wcześniej miały długi”. „Portugalia radziła sobie bardzo dobrze przed tym kryzysem. Wcześniej towarzyszyła nam turystyka i wszystko działało, a teraz musimy skupić się tylko na samych Portugalczykach. To jest poważny problem, ponieważ nie wszystkie restauracje w kraju będą przez to opłacalne ”.
 
Pamiętaj - zmniejsz menu, aby było bardziej przystępne cenowo !
 
- „Otworzę Almę i stworzę krótsze menu, obniżając odpowiednio ceny. Dodam również dania regionalne, aby przybliżyć naszą ofertę lokalnemu klientowi, który może przyjść zjeść tylko jedno danie i nie będzie spędzać czterech godzin na degustacjach ”. Wszystko dla dobra pobudzenia rynku krajowego, ponieważ klienci restauracji Alma - to klienci zagraniczni, a teraz ich nie ma i musimy pozyskać nowych, miejscowych."
 
- Nie oznacza to, że kreatywność w restauracjach zniknie, ale może być nieco spowolniona. Przed kryzysem wszyscy byliśmy pełni pomysłów, ale kiedy nie masz pieniędzy powinieneś nieco spowolnić. To jest logiczne. Teraz kreatywność nie będzie wyrażana w daniach na talerzu, ale w sposobie prowadzenia działalności ”. 
Zmienią się również godziny otwarcia restauracji Alma, ponieważ Portugalczycy i Hiszpanie jedzą w określonych godzinach, rezerwacje stolików nadal będą obowiązywać. 
 
 
Zbliża się lokalny boom produktowy !
 
Jeśli Portugalczycy zauważą pozytywny punkt tego kryzysu, jak to ma miejsce już w Hiszpanii, to nastąpi skupienie uwagi na producentach i produktach lokalnych. „- Globalnie zachęca się do lokalnej konsumpcji, teraz mali producenci wprowadzają swoje produkty na rynek, bez pośredników. Jest to okazja do promowania naszej kultury gastronomicznej i naszych produktów, a nie restauracji, odczujemy to ekonomicznie, ale możemy przetrwać ten kryzys. Obrigado !

www.sansebastiangastonomica.com ., http://almalisboa.pt
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Hotele i restauracje
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS