< WRÓĆ DO Hotele i restauracje

W dobie pandemii rosyjska restauracja White Rabbit - przyjmuje gości on-line !

Hotele i restauracje2020-05-19

Jak poradzić sobie z kryzysem i przetrwać

Podczas konferencji Sztuka - Przetrwania Kryzysowa Konferencja Gastronomiczna prowadzonej w formie on-line, gościem specjalnym był najsłynniejszy obecnie szef kuchni z Rosji - Vladimir Mukhin, z restauracji White Rabbit, który opowiedział o sytuacji jaka obecnie panuje w jego kraju w związku z pandemią Covit- 19 oraz o planach związanych z prowadzeniem restauracji w dobie kryzysu.

Stan epidemiczny w Rosji został wprowadzony 27 marca i jak podkreślił prezydent - Vladimir Putin, ma to być forma "domowych wakacji"- które mogą okazać się bardzo, bardzo długie... Wakacje to jednak czas radości, beztroski i nie martwienia się o gotówkę, więc ten przekaz nie za bardzo ucieszył rodaków szczególnie, że gospodarka kraju nie jest w najlepszym stanie, a przedsiębiorcy oraz pracownicy muszą liczyć wyłącznie na siebie. 

Rynek gastronomiczny w Rosji powoli się kurczy, większość pracowników traci pracę, a firma w której pracuje Vladimir ma pod sobą 23 restauracje, w których zatrudnionych jest ponad 5 tys. osób, przez miesiąc wszyscy otrzymywali wynagrodzenie, teraz zaczyna się to zmieniać. Dowozy jedzenia nie wszystkich są w stanie uratować dlatego Vladimir Mukhin ratując swoją restaurację The White Rabbit przed zamknięciem i zapewniając utrzymanie dla całego zespołu postanowił wprowadzić - Chef's Table, czyli cykl spotkań z gośćmi organizowanych on-line. Pomysł zaczerpnął z San Francisco, gdzie kilka lat temu uczestniczył w podobnym wydarzeniu, podczas którego ludzie z całego świata łączyli się przez internet i wspólnie biesiadowali. I chodź dziś wspomina to jako dość dziwne doświadczenie, postanowił dopracować pomysł, ponieważ najważniejszym zadaniem restauratora jest to, żeby goście o Tobie nie zapomnieli! 

Aby uczestniczyć w Chef's Table należy wykupić bilet, kosztuje on około 100 dolarów lub euro. Goście otrzymują do domu pudełka, w których znajduje się menu na 6-7 dań. Jak podkreśla Vladimir pudełka są bardzo ładne i organiczne ponieważ nadal chce dbać o środowisko, o który w dobie pandemii wszyscy zapomnieli, a przecież problem z plastikiem nie zniknął. Do paczek dołączona jest dokładna instrukcja, w której gość dowiaduje się które pudełka ma najpierw otworzyć, by skomponować danie. To jednak nie wszytko, należy ładnie przygotować stół, zapalić świece, włączyć muzykę i ubrać się według podanego dress code. Przy użyciu platformy podobnej do Zoom, klient łączy się z szefem kuchni, który opowiada o swojej pracy, idei powstania dania, może również zobaczyć życie rodzinne kucharza. Jak podkreśla Vladimir -Chef's Table nie jest kursem gotowania on-line, ale formą przeżycia, spektaklem w którym mamy poczuć się jak w prawdziwej restauracji. 

Kolejnym bodźcem do otworzenia restauracji w formie on-line, jest zakaz podróżowania,Vladimir nawiązał kontakt ze znanymi szefami kuchni, którzy mieszkają zagranicą, chce by oni przysłali przepisy na popularne dania z ich kraju, dzięki temu Rosjanie będą modli poznać smaki kuchni meksykańskiej, czy tajlandzkiej, a w Bangkoku będzie można skosztować np. rosyjskich pielmieni. 

Jak zapewnił Szef zainteresowanie na formę on-line jest dość spore, restauracja ma już rezerwacje z wyprzedzeniem dwumiesięcznym, w ciągu dnia może obsłużyć około 20 stolików. 

Nowością obecnej sytuacji jest na pewno to, że restauracje typu fine dining będą musiały nastawić się na gościa z kraju, wymusza to na szefie zmianę memu. Vladimir podjął współpracę z lokalnymi rolnikami i producentami, w celu zapewnienia sobie stałych dostaw produktów, które muszą znaleźć się rosyjskiej kuchni. 

Na koniec podsumował,"Możliwe, że zniszczono gastronomię, którą znaliśmy przez ostatnie 5 lat, musimy odrodzić się na nowo. Myślę, że to możliwe, trzeba w to uwierzyć i próbować stworzyć coś nowego, pieniądze nie są najistotniejsze, najważniejsza jest przyjaźń miedzy nami, to ona nas uratuje ".

Dla zarejestrowanych - bezpłatny dostęp do materiałów do 11.06.2020 r. pod tym samym linkiem, co panel e-konferencji - MEETING15.  
BEZPŁATNA REJESTRACJA na stronie: https://forsolutions.pl/konferencja-kryzysowa-m..
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Hotele i restauracje
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS