< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Opłaty za ogródki restauracyjne w poszczególnych miastach !

Wydarzyło się2020-05-14

Ile zapłacimy za ogródek?

 
Od 18 maja otworzą się restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne, rząd jednak namawia, by jak najwięcej osób przebywało na powietrzu, ponieważ w ten sposób trudniej zarazić się koronawirusem, stąd pomysł by powiększyć strefę ogródków gastronomicznych. Samorządowcy wychodzą na przeciw przedsiębiorcom/restauratorom organizując nowe strefy i znacznie obniżając koszty, wiedzą dobrze że wpływy z turystyki, to także duży zastrzyk gotówki dla miasta. 

Bydgoszcz 
Już 13 maja Prezydent Miasta Rafał Bruski zdecydował o ustanowieniu preferencyjnych stawek za dzierżawę dla prowadzących lokale gastronomiczne na terenie Bydgoszczy. Stawki będą obowiązywać do końca sezonu ogródków letnich w 2020 roku. "- Pomimo niepewnej sytuacji budżetowej miasta uważam, że powinniśmy wspierać przedsiębiorców" - stwierdził prezydent.
Urząd miasta Bydgoszczy po konferencji prasowej premiera i ministrów poinformował, że opłata za działalność ogródków letnich dla wszystkich dzierżawców wynosić będzie symboliczny 1 grosz za 1 m² za dzień. To oznacza, że dla prowadzących ogródki letnie ze sprzedażą alkoholu opłata zostanie obniżona do 1 proc. całej kwoty.
 
Stwierdzono również, że zrewitalizowana płyta Starego Rynku nie powinna być pusta, to dzięki przedsiębiorcom, miejsce tętni życiem, mimo niepewnej sytuacji budżetowej miasta, dojdzie do współpracy między podmiotami i powstaną na niej ogródki restauracyjne.  
 
Poznań
Zarząd Dróg Miejskich i Estrada Poznańska, zgodnie z zapowiedzią, przygotowały pakiet preferencyjnych zasad dotyczących lokalizacji ogródków gastronomicznych i stoisk promocyjnych, skierowany do właścicieli barów, kawiarni i restauracji. 
 
Pakiet zawiera następujące propozycje: 
- zmniejszenie opłat za wynajem powierzchni w pasie drogowym. Opłata zaproponowana przez Prezydenta Miasta Poznania to 1 grosz za metr kwadratowy do 30 czerwca i 50% obecnej stawki za następne miesiące sezonu. Decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta na najbliższej sesji 19 maja; lokalizacja ogródków na miejscach parkingowych przed lokalami gastronomicznymi. Ponad to restauratorzy zostaną zwolnieni z obowiązku przygotowywania, zatwierdzenia i wdrożenia tymczasowej organizacji ruchu związanej z ustawianiem ogródka na miejscach parkingowych. Obowiązki te przejmie ZDM.

W zależności od warunków przestrzennych ogródki będą mogły zajmować większą szerokość niż szerokość lokalu. W przypadku obszarów objętych strefą zamieszkania będzie także możliwość lokalizacji ogródków po drugiej stronie ulicy lub w przestrzeni ulicy z zachowaniem przepisów drogowych i pożarowych. Ogródki nie będą jednak mogły być lokalizowane przy elewacjach, pod oknami prywatnych mieszkań. 
Preferencyjne stawki za najem powierzchni będą obowiązywać również na płycie Starego Rynku.
; tj. 0,30 zł netto miesięcznie + VAT za 1 m2  powierzchni najmu - do 30.06.2020 r. Stawka ta obowiązuje także za maj, niezależnie od dnia rozpoczęcia obowiązywania umowy;
50% standardowej stawki, tj. 20 zł netto miesięcznie + VAT za 1m2 powierzchni najmu - od 1.07.2020 r. do 31.10.2020 r.
50% standardowej stawki, tj. 10 zł netto miesięcznie + VATza 1 m2 powierzchni najmu - od 1.07.2020 r. do 31.10.2020 r. - w przypadku najemców, którzy ze względu na ograniczenia przestrzenne, bezpieczeństwa publicznego lub estetyki, mogą prowadzić ogródki gastronomiczne lub stoiska promocyjne jedynie w formie stołów i krzeseł, bez podestów i innych elementów. 
 
Kaucje zabezpieczające w sezonie 2020 to:
 
2000 zł - w przypadku najemców, którzy w roku poprzednim sezonie przestrzegali zasad urządzania i funkcjonowania ogródków gastronomicznych lub stoisk promocyjnych i nie zalegali z płatnością czynszu najmu przez okres dłuższy niż 14 dni;
3300 zł - w przypadku najemców, którzy podejmują się po raz pierwszy prowadzenia ogródka gastronomicznego lub stoiska promocyjnego;
8000 zł - w przypadku najemców, którzy w roku poprzednim nie przestrzegali zasad urządzania i funkcjonowania ogródków gastronomicznych lub stoisk promocyjnych lub zalegali z płatnością czynszu przez okres dłuższy niż 14 dni
 
Warszawa
 
Zgodnie z projektem uchwały, do końca roku opłaty za zajęcie pasa drogowego mają być o połowę niższe. Obniżka na obejmować m.in. ogródki gastronomiczne i piwne, kioski oraz pawilony handlowe, usługowe, wystawowe, ekspozycyjne na ulicach i w przejściach podziemnych. Niższe opłaty przewidziano również za różnego rodzaju reklamy.
 
 
Kraków
Opłatę za korzystanie z terenów gminnych pod ogródki gastronomiczne obniżoną do 20 proc. obecnie obowiązującej stawki zarządził w środę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Zmienione stawki będą obowiązywać od 18 maja do 30 czerwca na terenie miasta.
 
 Na terenach gminnych leżących poza pasem drogowym opłata będzie wynosić: w strefie pierwszej, centralnej: 0,50 zł netto za 1 m. kw. dziennie plus 23 proc. stawki VAT, w strefie drugiej 0,30 zł netto za 1 m. kw. dziennie plus 23 proc. stawki VAT.
 
Ponadto, aby zrekompensować straty spowodowane ustawieniem stolików dostosowanym do zasad reżimu sanitarnego, tam, gdzie jest to możliwe, zwiększona będzie powierzchnia ogródków.
 
Kolejnym działaniem na rzecz przedsiębiorców - restauratorów - będzie uproszczona do minimum procedura ponownego zawarcia umowy na organizację ogródków gastronomicznych. Przedsiębiorcy najpierw uruchomią ogródki, a dopiero potem podpiszą umowy z Wydziałem Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.
 
Decyzją prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, od 18 maja do 30 czerwca na terenie Gminy Miejskiej Kraków obowiązywać będzie zmieniona opłata za korzystanie z terenów gminnych pod ogródki gastronomiczne. Ulegnie ona obniżeniu do 20% obecnie obowiązującej stawki.
 
Na terenach gminnych leżących poza pasem drogowym, będzie ona wynosić:
 
w strefie I, centralnej: 0,50 zł (netto) za 1 m2 dziennie +23% VAT
w strefie II: 0,30 zł (netto) za 1 m2 dziennie +23% VAT.
 
Ponadto, aby zrekompensować straty spowodowane ustawieniem stolików, dostosowanym do zasad reżimu sanitarnego – tam, gdzie jest to możliwe, zwiększona będzie powierzchnia ogródków.
 
 
Wrocław

Pakiet pomocowy dla wrocławskich firm w związku z epidemią koronawirusa, to zwolnienia z opłat w handlu i usługach – czynsz za 1 zł, ogródki gastronomiczne bez opłat.
 
Koncepcja organizacji ogródków gastronomicznych na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto. Ogródki gastronomiczne :wystawienie stolików i krzeseł na chodnik przed kawiarnią wymaga zgody gospodarza terenu, czyli właściciela, bądź działającego w jego imieniu Zarządcy terenu. Może ją uzyskać wyłącznie właściciel lub najemca lokalu użytkowego prowadzący w nim działalność gastronomiczną. Należy pamiętać, że ogródek jest związany z nieruchomością lokalową i może być zlokalizowany wyłącznie w bezpośrednim sąsiedztwie lokalu, którego jest „przedłużeniem”. Nie ma możliwości otwierania satelitarnych ogródków gastronomicznych w dowolnych, atrakcyjnych częściach Wrocławia przez lokale funkcjonujące pod określonym adresem.
 
Przedsiębiorca, który chce zorganizować ogródek gastronomiczny, musi przede wszystkim ustalić, kto jest właścicielem terenu, na którym ogródek ten ma stanąć.
 
Trójmiasto:
 
Piotr Grzelak poinformował, że na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska trafi uchwała dotycząca obniżek stawek za prowadzenie ogródków gastronomicznych.
 
- Proponujemy obniżkę opłat na ten rok za ogródki do poziomu 1/3 stawek obecnie obowiązujących, czyli do 60 groszy za metr kwadratowy na terenie Śródmieścia i 30 groszy za metr kwadratowy poza Śródmieściem. Jednocześnie będziemy pracowali nad tym, żeby udostępnić jak najwięcej przestrzeni pod ogródki gastronomiczne, by restauratorzy mogli zapewnić duże odstępy pomiędzy stolikami - zapowiedział Grzelak.
 
Sopot chce udostępnić miejsce dla gastronomii za darmo !
 
Do sezonu turystycznego przygotowuje się też Sopot. We wtorek ogłoszono tam udostępnienie za darmo przestrzeni miejskiej, głównie terenów zielonych i placów, do dyspozycji branży gastronomicznej, rozrywkowej i kulturalnej.
 
- Jesteśmy cały czas w kontakcie z branżą restauracyjną i hotelarską i wspólnie pracujemy nad modelem bezpiecznego wypoczynku w mieście - powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.
 
Trzymamy kciuki !
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS