< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Obowiązkowe maseczki ochronne od 16.04 - rozporządzenia RM

Wydarzyło się2020-04-16

Usta i nos mogą być zakryte nie tylko maskami albo maseczkami, ale także szalikiem, chustą lub innym kawałkiem tkaniny !

Od 16 kwietnia nosimy maseczki !

W Dzienniku Ustaw z 15 kwietnia pod poz. 673 ogłoszone zostały przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią COVID-19. Kto kiedy i gdzie musi od dziś nosić maseczkę?


Zgodnie z nowymi przepisami, od czwartku 16 kwietnia do odwołania twarz będzie trzeba przesłonić po wyjściu z domu, w miejscach ogólnodostępnych, w sklepach lub obiektach usługowych,  na targowiskach (straganach), a także w zakładach pracy oraz m.in. w urzędach, sądach, instytucjach kultury, kościołach, szkołach, bankach, restauracjach i stołówkach, na poczcie, na dworcach itp.

W budynkach wielorodzinnych mieszkańcy muszą zakładać maski także na klatkach schodowych czy w innych częściach nieruchomości wspólnej.


Usta i nos mogą być zakryte nie tylko maskami albo maseczakami , ale także szalikiem, chustą lub innym kawałkiem tkaniny.


Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są tylko dzieci poniżej 4 lat albo osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności. Nie będzie wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie.

W samochodzie nie trzeba nosić maski, jeśli jest w nim jedna osoba albo jedna osoba z dzieckiem do lat 4, a także wówczas, gdy autem poruszają się osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie. W pozostałych przypadkach zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe.

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS