< WRÓĆ DO Szkoły gastronomiczne

Projekt warsztatów kulinarnych dedykowany do Szkół Gastronomicznych

Szkoły gastronomiczne2020-01-17

KUCHNIA POLSKA

Kulinarne dziedzictwo Polski, wyrażane zarówno w tradycyjnej kuchni chłopskiej, jak i daniach charakterystycznych dla arystokracji przeżywa swój renesans. Dziś bardzo wyraźnie uświadamiamy sobie, że w kuchni polskiej drzemie wiele smaków, z których należy czerpać i o których nie można zapomnieć. Ze względu na wyjątkowo trudną historię naszego kraju, kuchnia polska stała się prawdziwym bogactwem smaków zaczerpniętych z rodzimej tradycji, jak również trendów zagranicznych. Na skutek zmieniających się granic na mapie , w wielu polskich daniach widać wpływy między innymi niemieckie, austriackie, rosyjskie, litewskie, żydowskie czy francuskie. Zagraniczne trendy pozwoliły na dynamiczny rozwój i ewaluację naszej gastronomii. Dzięki Królowej Bonie na polskich stołach zagościła włoszczyzna, bez której dziś nie wyobrażamy sobie wielu potraw, a przecinające się handlowe szlaki, dały nam możliwość poznania chociażby orientalnych owoców czy przypraw. Po II wojnie światowej w kuchni Polaków zapanowała nuda. Ostoją kuchni były regionalne tradycje ludowe , goszczące w zaciszach domów. Przez długie lata kuchnia polska kojarzona była z potrawami charakterystycznymi dla PRL – owskich jadłodajni i barów, w których królowała pomidorówka i kotlet mielony. Na szczęście to już przeszłość. Dziś nasza kuchnia znów zaprasza bogactwem smaków i zapachów, o których na długo zapomnieliśmy. Burzliwa historia, zmieniające się ustroje nie zdołały zatracić naszej wyjątkowej tradycji, kultury ani kuchni. Wysokiej jakości naturalne składniki, dawna kuchnia szlachecka oraz liczne regionalizmy stanowią dziś kwintesencję polskiej gastronomi.
 
ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE
Program skierowany do młodzieży Szkół gastronomicznych klas II, III i IV w 16 województwach.
Program ma za zadanie uświadomienie zapomnianych przepisów z regionalnych kół gospodyń wiejskich w Nowoczesnej odsłonie przepisów z zachowaniem czystości w tym realizacja dotyczących HACCP przy produkcji żywności.Głównym celem tworzenia cyklu warsztatów kulinarnych prowadzonych przez najlepszych kucharzy jest: rozbudzanie zainteresowań młodzieży nowatorskimi metodami pracy w dziedzinie gastronomii, czerpanie inspiracji z doświadczeń uznanych na rynku pracy pracodawców, rozbudzanie ciekawości zawodowej oraz pogłębianie umiejętności zawodowych młodzieży.
 
Celem pośrednim jest zaprezentowanie umiejętności i zdolności naszych uczniów, ich kreatywności, otwartości na nowości i chęci uczenia się, a także zaprezentowanie ich osiągnięć przyszłym pracodawcom. Inspiracją do rozpoczęcia tej praktyki były liczne programy kulinarne promowane w mediach i cieszące się ogromną popularnością.

Zamysłem było, aby podczas warsztatów kulinarnych młodzież nabyła nie tylko umiejętności zawodowe, ale również kształtowała niezbędne w tym zawodzie postawy i umiejętności ponad zawodowe, takie jak: pewność siebie, umiejętność współpracy w grupie, komunikatywność, oraz umiejętność zaprezentowania swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców, np. w ramach pokazów kulinarnych. Zaprojektowane działania młodzież realizuje przez cały cykl swojej nauki w szkole. Dzięki tej inicjatywie oraz zaangażowaniu nauczycieli w proces edukacyjny, młodzież chętnie ukazuje swoje umiejętności kulinarne w konkursach branżowych i przedsięwzięciach cateringowych.

Każda szkoła weźmie udział w konkursie organizowanym w Social Media dot. największej ilość udostępnień postu, lajków z wykorzystaniem przepisu z danej szkoły. Pierwsze trzy szkoły, które zaangażują się w całościowy Projekt otrzymają nagrody ufundowane przez firmy wspierające projekt.Warsztaty skierowane są do uczniów i nauczycieli ponad gimnazjalnych szkół gastronomicznych ze wszystkich województw. Ich celem jest przekazanie przyszłym kucharzom umiejętności, jak rozwijać swoją kreatywność i nowoczesną kuchnię polską, przy jednoczesnym zachowaniu HACCP.
 
Nadrzędnym celem warsztatów jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin w oparciu o nową piramidę żywienia.
Kolejnym z celów programu jest podnoszenie kwalifikacji uczniów – przyszłych adeptów sztuki kulinarnej.

Cele te zostaną osiągnięte poprzez:
- szkolenia prowadzone przez profesjonalnych szefów kuchni,
- przekonanie uczniów o pozytywnym oddziaływaniu spożywania produktów naturalnych
- wykreowanie mody na wykorzystanie produktów lokalnych,
- promocja polskiego dziedzictwa kulinarnego w nowoczesnej odsłonie
- promocja kuchni polskiej
- pokazanie nowych, światowych trendów
- świadomość dot. ZeroWaste
- dotarcie do Szkół w małych i średnich miastach
 
 
 
SZEFOWIE KUCHNI PROWADZĄCY WARSZTATY KULINARNE
 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Szkoły gastronomiczne
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS