< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Jakub Kasprzak - zwycięzcą Bocuse dOr Poland 2019 !

Wydarzyło się2019-11-27

Wielkie emocje podczas polskich eliminacji !

 

Miesiące przygotowań, stres, pot i łzy wzruszenia, to wszystko towarzyszyło polskiej selekcji do jednego z najważniejszych konkursów kulinarnych na świecie - Bocuse d’Or!

32 lata temu wybitny francuski szef kuchni Paul Bocuse postawił postawić na piedestale wyjątkowych, ambitnych i utalentowanych kucharzy – stworzył konkurs, który do dziś jest symbolem doskonałości, precyzji, techniki i najwyższego kunsztu sztuki kulinarnej, w wydaniu najlepszych szefów kuchni na świecie. Znaleźć się w tym zacnym gronie to z pewnością wielki prestiż, powód do dumy, ale i nie lada wyzwanie !21 listopada podczas 27. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA® w Krakowie, w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej odbył się finał polskich eliminacji do Bocuse d'Or. Tego dnia oczy polskiej gastronomii były skierowane w jedną stronę.
Sześciu utalentowanych szefów kuchni, którzy zostali wyłonieni w preeliminacjach stanęło do walki o najwyższe trofeum i miano najlepszego szefa kuchni. W dążeniu do celu pomagali im młodzi, zdeterminowani pomocnicy, a byli to :
- Łukasz Budzik, szef kuchni Mennicza Fusion oraz Damian Wabnitz (commis)
- Ernest Jagodziński, szef kuchni Autentyk – kuchnia i ludzie oraz Łukasz Daszyński (commis)
- Jakub Kasprzak, szef kuchni Sezony. Hotel i restauracja) oraz Patryk Paczkowski (commis)
- Krzysztof Nawrocki, szef kuchni Karczoch oraz Łukasz Leśniak (commis)
- Michał Stężalski, szef kuchni Szara Gęś oraz Wiktor Witkoś (commis)
- Mateusz Suliga, szef kuchni Unicus Palace oraz Piotr Dawid (commis)

Zwyciężył Jakub Kasprzak przy wsparciu Patryka Paczkowskiego. Kuba nie krył łez wzruszenia, występ w konkursie Bocuse d'Or to jest jego największe zawodowe marzenie. W poprzedniej selekcji był drugi, z determinacją, przez wiele miesięcy przygotowywał się do konkursu i ciężką pracą osiągnął swój pierwszy cel !

- To dla mnie wyjątkowy moment, na który bardzo długo czekałem. Ciężka praca i inwestycja w siebie dała zamierzone rezultaty. Teraz przede mną kolejne wyzwania – Tallin i europejskie eliminacje. Tu ważne będzie wszystko. Usłyszałem już cenne wskazówki od naszych jurorów z zagranicy i wiem, że to dopiero wierzchołek góry tego jak i co muszę zrobić. Ale dziś jestem szczęśliwy i na chwilę na tym uczuciu się skupię a od poniedziałku ruszam do pracy! – powiedział Jakub Kasprzak, zwycięzca Bocuse d’Or Poland 2019.

Przebieg eliminacji 

Uczestnicy dotarli na miejsce konkursu po 6 rano. W powietrzu wyczuwało się spory stres. O 8:30 na stanowisku numer jeden pracę rozpoczął pierwszy zawodnik, a później kolejno co 20 minut startowali kolejni szefowie. Każdy z uczestników na przygotowanie dwóch dań z ryby i mięsa miał zaledwie 5 godzin 35 minut. To niewiele biorąc pod uwagę poziom konkursu i surową ocenę zacnego, międzynarodowego jury. W tym roku zawodnicy mieli do przygotowania na przystawkę danie z pstrąga ojcowskiego w akompaniamencie kaszy jaglanej, warzyw kapustnych polskich i ślimaków lądowych z polskich hodowli, serwowane wyłącznie na talerzach w 15 porcjach. Danie główne miało być skomponowane na bazie królika - Las Kalisz , ziaren słonecznika oraz fasoli suchej polskiej i zaprezentowane na platerze, a następnie wyserwowane na 15 talerzach.

Oba dania musiały zawierać 50% warzyw, roślin lub ziół, w tym wykorzystane trzy dowolne dodatki według uznania kandydata.

Kandydaci pracowali na stanowiskach w skupieniu, u niektórych widać było silne emocje na twarzach, ale to akurat normalne. Z godziny na godzinę dania nabierały kształtu. Zgromadzona licznie publiczność bacznie przyglądała się zmaganiom kandydatów i z werwą dopingowała swoich faworytów.

Przygotowane dania w pierwszej kolejności zaprezentowano 12- jurorom degustacyjnym, następnie pokazano je szerszej publiczności, to odpowiedzialne zadanie przypadło jedynej kobiecie podczas konkursu - Monice Ignaciuk, Mistrzyni Cukiernictwa, która robiła to  z ogromnym z wdziękiem.
Następnie uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych im prof. Odona Bujwida nr 2 w Krakowie wykonali pełen serwis dla jurorów.

Prowadzącym całe wydarzenie był niezastąpiony-  Karol Okrasa, który nie tylko jest świetnym kucharzem, ale rewelacyjnie sprawdził się tu w roli Mistrza Ceremonii, swobodnie komentując to co się działo na konkursie i to w dwóch językach – polskim i angielskim, z uwagi na zagranicznych Gości w tym słynnych szefów z elitarnego stowarzyszenia Bocuse d’Or Winners.

Na wielkim telebimie poza zmaganiami kulinarnych gigantów, można było zobaczyć filmy promocyjne Partnerów konkursu, wypowiedzi ekspertów i komentarze jurorów.

- Bardzo się cieszę, że polską selekcję 2019 udało nam się przeprowadzić w Krakowie w ramach projektu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Dostaliśmy duże wsparcie od miasta Krakowa, co cieszy podwójnie, gdyż takie zainteresowanie władz miasta pomaga w organizacji wydarzenia na tak dużą skalę. Międzynarodowe jury, które zbudowaliśmy to dla nas kolejny powód do dumy i ogromnej radości. Kandydaci stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali się wspaniale, ale jak wiadomo, mógł wygrać tylko jeden, a był nim w tym roku Jakub Kasprzak, któremu serdecznie gratuluję! – powiedział Jacek Krawczyk, Prezes Zarządu Bocuse d’Or Poland.

Finał polskich eliminacji został przeprowadzony na takich samych zasadach i wytycznych regulacyjnych ustanowionych przez Międzynarodowy Komitet Organizacyjny Bocuse d’Or.

Nad przebiegiem całego konkursu czuwał Prezydent Akademii Bocuse d’Or Poland Adam Chrząstowski, natomiast za stronę techniczną odpowiadał szef Łukasz Konik. - Bocuse d’Or Poland 2019, było wydarzeniem bardzo ważnym dla całej branży gastronomicznej.

Bardzo się cieszę, iż udało się nam zaangażować szefów ze wszystkich stowarzyszeń kucharskich, tym samym polska selekcja pokazała, że potrafimy świetnie współdziałać mimo różnic nas dzielących. Zwyciężył w pięknym stylu Jakub Kasprzak przy pomocy Patryka Paczkowskiego. Był świetnie przygotowany a doświadczenie z poprzedniej edycji z pewnością mu się przydało. Teraz przed nami ogromne wyzwanie jakim jest Tallin i europejski finał. Za chwilę powołamy zespół mentorów, który mam nadzieję dobrze przygotuje Kubę do godnego reprezentowania Polski na arenie europejskiej. – powiedział Adam Chrząstowski, Prezydent Akademii Bocuse d’Or Poland.

Kandydatów oceniało międzynarodowe jury degustacyjne pod przewodnictwem Adama Chrząstowskiego, a wśród jurorów znaleźli się następujący szefowie: - Kurt Scheller – Honorowy Przewodniczący Jury, Akademia Kurta Schellera

- Emmanuel Renaut – Honorowy Przewodniczący Jury, Flocons del Sel *** Francja

- Robert Sowa, N31 By Robert Sowa

- Dariusz Zahorański, Radisson Blu Sobieski

- Marcin Filipkiewicz, Hotel Copernicus

- Philip Tessier, Prezydent Bocuse d’Or Winners

- Philippe Mille, Les Crayères ** Francja

- Mariusz Pieterwas, Krew i woda

- Tomasz Purol, Blow Up Hall 5050

- Dimitri Demjanov – Prezydent Bocuse d’Or Estonia

- Francis Cardenau – Prezydent Bocuse d’Or Dania

Kwestie stricte kuchenne oceniali jurorzy techniczni, którzy od 6 rano byli obecni na stanowiskach konkursowych. Brali pod uwagę mise en place, gospodarkę odpadami, czystość i higienę pracy oraz prawidłowe zastosowanie technik kulinarnych. W tym zacnym kręgu jurorskim pod przewodnictwem Dominika Brodziaka (Panorama, Hotel Park) znaleźli się szefowie:

- Konrad Birek, Unilever Food Solutions

- Krzysztof Gradzewicz, Radisson Hotel & Suites

- Maciej Majewski, La Brasserie Moderne

- Marcin Soból, Prezes Euro-Toques

- Rafał Targosz, ZaKładka

- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogłem wziąć udział w konkursie Bocuse d’Or Poland choć tym razem już jako juror. To wspaniałe wydarzenie, w którym warto być i obserwować młodych szefów kuchni, którzy walczą o swoje marzenia. Bo przede wszystkim o to chodzi. Cieszy mnie, że jest tak wielu utalentowanych młodych szefów kuchni w naszym kraju, którzy tak dobrze radzą sobie w kuchni wykorzystując różne techniki. Niestety jak w każdym konkursie, tu również stres towarzyszył zawodnikom. Dla jednych było to mobilizujące, innych paraliżowało, co miało swój wydźwięk w przyznaniu punktów karnych za przekroczenie czasu. Niemniej jednak jestem pełen uznania dla wszystkich kandydatów – powiedział Dominik Brodziak, Przewodniczący Jury Technicznego.

Na podium stanęli:

I miejsce – Jakub Kasprzak

II miejsce – Ernest Jagodziński

III miejsce – Michał Stężalski

Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się zaraz po konkursie, jak tylko wszystkie punkty pod bacznym okiem radcy prawnego zostały zliczone. Tą emocjonującą część konkursu zaszczyciły swoją obecnością takie osobistości jak: Wiceprezydent miasta Karkowa Pan Bogusław Kośmider, Ambasador Francji w Polsce Pan Frédéric Billet, Konsul Generalny Francji w Krakowie Pan Frédéric de Touchet oraz Pani Dyrektor Wydziału ds. Turystyki Miasta Krakowa Elżbieta Kantor, którzy również wręczyli nagrody zwycięzcom.

Wieczorem, odbyła się uroczysta Gala Dinner w Pałacu Wielopolskich, na której wręczono podziękowania wszystkim PARTNEROM konkursu. Nie zabrakło słów uznania od Pani Wiceprezydent Anny Korfel-Jasińskiej i Pana Ambasadora Francji, którzy na koniec życzyli zwycięzcy i całemu Komitetowi Organizacyjnemu kolejnych spektakularnych sukcesów.

;;;;;;;;;;;;;;

Od 32 lat szefowie kuchni na całym świecie walczą o siebie i swoje marzenia, o to by ich fach i kunszt został doceniony i nagrodzony. To gdzie dziś są, zawdzięczają wspaniałemu człowiekowi, wielkiemu mistrzowi kulinarnemu Paulowi Bocuse, który stworzył wyjątkową społeczność liderów na całym świecie. Bycie członkiem Bocuse d’Or Family to z pewnością wielki zaszczyt.

Bocuse d’Or Poland 2019 już za nami. Wydarzenie jeszcze długo nie zejdzie z ust polskiej gastronomii, gdyż jak wielu twierdzi było zorganizowane na wysokim, światowym poziomie. W jury konkursu polskiej selekcji poza niekwestionowanymi autorytetami polskiej sceny kulinarnej po raz pierwszy w historii zasiadały również sławy międzynarodowego formatu, szefowie kuchni z gwiazdkowych restauracji, prawdziwi mistrzowie w swojej dziedzinie. Do organizatorów zewsząd spływają gratulacje i wyrazy uznania, co cieszy bardzo i daje świadectwo, że polska gastronomia rośnie w siłę. Gdyby nie PARTNERZY, którzy udzielili ogromnego wsparcia, przeprowadzenie Finału Eliminacji Krajowych na tak wysokim poziomie nie byłoby możliwe. Dlatego wielkie podziękowania należą się wszystkim FIRMOM oraz PATRONOM MEDIALNYM, którzy wsparli Organizatora w tym wielkim przedsięwzięciu.

Autor zdjęć: Michał Hawliczek, Agneszka Ochniak 

Autor zdjęć: plater i talerz: Bartosz Dziamski

Aut. Smarten PR – oficjalny przedstawiciel marki Bocuse d’Or w Polsce

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS