< WRÓĆ DO Nowości wydawnicze

Gault&Millau Polska 2020 - Premiera VI edycji Żółtego Przewodnika

Nowości wydawnicze2019-11-27

ISBN 978- 83-9400371-6-1

Data wydania: listopad 2019

Wydawnictwo G&M Polska 

Cena: 59,90

Żółty Przewodnik Gault &Millau Polska nazywany jest "żółtą biblią smaku",  znajduje się w nim prawie 1000 adresów skierowanych do miłośników jedzenia.

Jest to pierwsza po sześciu latach edycja, gdzie znajdziemy wyłącznie recenzje restauracji, które zostały odznaczone czapkami, czyli uzyskały ocenę co najmniej 11 na 20 punktów, przyznawanych przez inspektorów. Natomiast komplet opisów restauracji, wraz z tymi które otrzymały 10 punktów, znajdziemy w części mobilnej, czyli w nowo powstałej aplikacji.

W tym roku cztery czapki, otrzymały dwie restauracje - Atelier Amaro i Senses Walter &Wine,

Trzy czapki zdobyły restauracje - A Nóż Widelec, Acquario, Aruana, Bez Gwiazdek, Biały Królik, Copernicus, Dyletanci, Europejski Grill, jadka, Menniczka Fusion, Mercato, MUGA, N31 by Robert Sowa, Nolita, Oskoma Food &Wine, Rozbrat 20, sztuczka, Trzy Rybki

Lista restauracji z dwoma czapkami, jest zdecydowanie dłuższa.

Układ książki podzielony jest na 6 głównych części odpowiadających regionom. W każdej z nich znalazły się najpierw recenzje restauracji, a następnie rekomendacje miejsc POP. Restauracje uporządkowano alfabetycznie. 

W nowym Przewodniku znacząco została poszerzona kategoria POP, w której polecane są nieformalne miejsca, sprzyjające kulinarnym przyjemnościom (coctail bary, cukiernie, kawiarnie czy unikalne street foody) cieszą się coraz większym powodzeniem, a jakość serwowanych tam dań i napojów stale rośnie.

Na tym nie koniec nowości. Ostatnia została wymuszona przez naszych inspektorów: część tekstów, tych opisujących restauracje niezmienne, klasyki w swoich kategoriach, ostoje stabilności i powtarzalności, pozostało niemal bez zmian. Po ich odwiedzeniu nasza ekipa inspektorów odmówiła pisania kolejnej laurki. Wszak opisaliśmy już pięknie pięć razy i nie mamy nic nowego do dodania. Zatem złote przeboje pozostają niezmienne! Nie robimy coverów!" - dodaje Justyna Adamczyk.

Z względu na rosnącą objętość w nowy Przewodniku Gault&Millau Polska, nie znajdziemy już rekomendacji produktów regionalnych i miejsc zakupowych. 

Mimo wszystko jest to dobry drogowskaz by wyruszyć w drogę, po najlepszych restauracjach w Polsce ! Życzymy smacznego !!!

 

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Nowości wydawnicze
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS