< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Markus Winkler zwycięzcą II Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów

Wydarzyło się2019-10-23

 

Markus Winkler z Austrii, pracujący w butikowym alpejskim hotelu Aurelio Lech zwyciężył w drugiej edycji Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów.

W finale dwudniowych zawodów w Gdańsku pokonał Kristinę Veselovą z Sankt Petersburga i Jakuba Filipka, pracującego w krakowskiej restauracji Szara Gęś. 

Sommelierka z Rosji zdobyła dodatkowo tytuł Mistrza Publiczności.
W konkursie startowali sommelierzy z Polski, Czech, Austrii, Litwy, Łotwy, Estonii, Cypru, Serbii, Słowacji, Rosji, Niemiec i Kazachstanu.
 
Kryterium udziału w konkursie był wiek poniżej 30 lat. Do konkursu, który odbył się 11-12 października w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto zgłosiła się rekordowa liczba 37 zawodników z Polski i 11 z zagranicy. Po przeprowadzeniu eliminacji dla polskich sommelierów, w półfinale uczestniczyły 24 osoby. Na zamknięte dla obserwatorów eliminacje, a następnie półfinały składał się test z wiedzy o winie, pisemna degustacja oraz praktyczna część indywidualna. Finał, odbywający się na scenie przed publicznością, sprawdzał przede wszystkim praktyczne umiejętności młodych sommelierów. Wśród zadań znalazły się m.in. degustacja w ciemno, dobranie wina do potrawy, a także obsługa trzech stolików, przy których zasiedli jurorzy wcielając się w role klientów restauracji.
 
Jurorzy konkursu – sommelierzy z Polski oraz siedmiu krajów reprezentowanych przez zawodników – podkreślali wysoki poziom uczestników i fakt, że zadania konkursowe nie były łatwiejsze, niż w przypadku zawodów dla bardziej doświadczonych w zawodzie. Zdaniem uczestników testy były trudne, a zadania praktyczne podchwytliwe, mające sprawdzić także opanowanie w trudniejszej sytuacji podczas obsługi klienta. Językiem obowiązującym na mistrzostwach był angielski.
 
W Mistrzostwach wyróżniona była hiszpańska ścieżka konkursu, przygotowana wspólnie z Wines from Spain, partnerem zawodów, a specjalną nagrodę w tej kategorii (wyjazd do najlepszych winnic Hiszpanii) zdobył Bartosz Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i oliwa. Sommelierzy brali też udział w seminarium z win hiszpańskich oraz seminarium z win niemieckich przygotowanym przez Niemiecki Instytut Wina.
 
Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Partnerzy strategiczni wydarzenia to Cisowianka Perlage, Mondial Assistance, Wines from Spain, Niemiecki Instytut Wina i Hotel Mercure Gdańsk Stare Miasto.
 

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS