< WRÓĆ DO Wydarzyło się

4. Puchar Polski w Carvingu podczas Targów Polsagra Gastro !

Wydarzyło się2019-10-11

"Sztuka Carvingu jest jak sztuka pisania "

Carvinogowe rzeźby ozdobiły ostatni dzień Targów Polagra Gastro, a wszystko za sprawą Pucharu Polski w Carvingu, organizowanego przez Carving- Gniech i Grupę MTP. 


Ideą konkursu jest propagowanie sztuki carvingu wśród szerszej publiczności, a także zachęcanie młodzieży by rozpaliła w sobie pasję do nauki rzeźbienia w owocach i warzywach. "Carving bowiem jest sztuką, powstał z tzw. sztuki pałacowej, pierwsze wzmianki o fantazyjnych wzorach na owocach można było zauważyć w starożytnych Chinach. Jego rozkwitł przypadł na lata XIII-XIV w. , sztukmistrzami były głównie kobiety. Obecnie Tajlandia uznawana jest za światową kolebkę carvingu, jest to nawet element ich dziedzictwa narodowego."
Polska w dziedzinie carvingu odnosi również spore sukcesy także na arenie międzynarodowej, mamy wielu utalentowanych mistrzów, którzy chcą zarazić swoją pasją innych, czerpy więc z ich bogatego doświadczenia.


 

Podczas Pucharu Polski zawodnicy wystartowali w dwóch oddzielnych kategoriach : juniorzy oraz profesjonaliści, a ich zadaniem było zaprezentowanie dwóch prac, jedną przygotowaną przed konkursem i drugą, która powstawała na oczach licznie zgromadzonej publiczności. Obie konkurencje były otwarte tematycznie, bo jak podkreślają organizatorzy „freestyle” pozwala uczestnikom lepiej wyrazić siebie i zaprezentować swoją pomysłowość.

 


 Do finału zostało zakwalifikowano ośmiu uczestników z każdej kategorii.

Prace zawodników oceniało profesjonalne Jury w składzie:

Marek Rybacki – przewodniczący jury, propagator sztuki carvingu, organizator pierwszych profesjonalnych pokazów i konkursów carvingowych, wiceprezes Stowarzyszenia Carving Team Poland,

Grzegorz Gniech – złoty medalista świata w carvingu, wizjoner sztuki carvingu, prezes Carving Team Poland,

Jarosław Uściński – wybitny kucharz, zdobywca wielu nagród na polskich i zagranicznych zawodach, autorytet w dziedzinie kulinarnej,

Łukasz Szewczyk – propagator sztuki carvingu, wiceprezes Stowarzyszenia Carving Team Poland,

Jordan Bach – złoty medalista świata w carvingu, propagator sztuki carvingu, członek Stowarzyszenie Carving Team Poland,
Sylwia Kruszyńska – Sekretarz, członek Stowarzyszenia Carving Team Poland.


 
Jurorzy wyraźnie podkreślili, że tegoroczny poziom konkursowych prac był bardzo wysoki, zawodnicy pokazali prawdziwy kunszt i ogromną wyobraźnię, którą potwierdziły prezentowane rzeźby, o wygranej zadecydowały punkty zebrane za poszczególne kategorie: czystość cię, jakość cięć, spójność, różnorodność użytych wzorów i motywów, użyte techniki, a także wrażenia artystyczne i ekspozycja głównego tematu. Decyzją jury na podium stanęli:
- w kategorii profesjonaliści:

1 miejsce Adrian Jaworski,
2 miejsce Grzegorz Sibon, 
3 miejsce Elżbieta Bugaj,w kategorii juniorzy:

1 miejsce zdobył Daniel Bewko,
2 miejsce Julia Bugaj,
3 miejsce Sara Stankiewicz Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, organizatorom serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu, a jeśli ktoś z Was "poczuł żyłkę" do carvingu i chciałby zaczerpnąć wiedzy na ten temat, polecamy najnowszą książkę Grzegorza Gniecha i Sylwii Kruszyńskiej "Carving - kurs podstawowy", znajdziecie w niej wiele cennych porad i wskazówek ! 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS