< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Kolejne nominacje do Kulinarnego Pucharu Polski

Wydarzyło się2019-04-29

Zwycięzcy Pomorskich Potyczek Kulinarnych i Festiwalu Kuchni Dworskiej

 
 
W finale najbardziej prestiżowego w Polsce konkursu dla profesjonalistów zobaczymy Tomasza Ziółkowskiego z Restauracji Autorskiej Powidok w Łodzi oraz Michała Bieleckiego z Hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach.
 
W piątek, 26 kwietnia, w ośrodku Primavera w Jastrzębiej Górze, odbyła się Festiwalu Kuchni Dworskiej. Gospodarzem konkursu był szef Dariusz Gwiazda. 
 
Do walki o najwyższe podium i nominację do Kulinarnego Pucharu Polski 2019 stanęło 13 uczestników. Zadaniem konkursowym było przygotowanie dania głównego, w którym składnikami obowiązkowymi były: filet z dorsza, policzki z dorsza oraz Pepitki Bonduell. Autorskie potrawy oceniało jury w składzie: Tomasz Szymański (Przewodniczący Jury), Andrzej Jakomulski, Wiesław Bober, Marek Godlewski, Wiesław Kartasiński. Nad przebiegiem technicznym konkursu czuwali Sebastian Ferenc i Bartosz Budnik. 
 
Uczestnicy konkursu zaprezentowali szerokie spektrum koncepcji na dania z określonymi w regulaminie składnikami. Najwyższe uznanie jurorów zdobył jednak Tomasz Ziółkowski z Restauracji Autorskiej Powidok w Łodzi, który stanął na najwyższym podium i otrzymał nominację do finału Kulinarnego Pucharu Polski 2019. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Dominik Świątecki z Hotelu IBB Andersia w Poznaniu - II miejsce i Tomasz Grota z Piroman Steak House w Sopocie - III miejsce. 
 
Dzień później w Rzeszowie, odbył się natomiast 5. Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej – piąty konkurs nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski.
 
Zawodnicy rywalizowali przygotowując danie główne i deser. Obowiązkowymi produktami do przygotowania dania głównego były comber z sarny oraz olej z esencją masła. W przypadku deseru obligatoryjnie należało zastosować owoce runa leśnego, sery długo dojrzewające Skarby Serowara - Bursztyn, Rubin i Szafir oraz produkty CHEFS CULINAR: aromat – do wyboru (jaśmin, grzyby suszone, sosna, lipa , poziomka) i produkty liofilizowane – do wyboru (puder z pomidora, groszek i malina liofilizowana).
 
W konkursie udział wzięło 9 drużyn, a oceniało je Jury w składzie: Jarek Walczyk- Przewodniczący Jury, Waldemar Hołówka - V-ce przewodniczący Jury, Piotr Szczygielski - Szczypior - Sekretarz konkursu oraz Bożena Sikoń-Wojtal, Monika Ignaciuk, Joanna Ochniak, Krzysztof Gawlik i Jacek Jakubczak. W roli jurorów technicznych wystąpili: Krzysztof Wojtal - strażnik czasu i Tomasz Krake.
 
Konkurs miał zaskakujący finał. Festiwal Kuchni Dworskiej wygrali Grzegorz Adamarek z Hotelu Blue Diamond Active Spa Nowa Wieś i Jan Cup z Hotelu Kossak, którzy otrzymali już nominację Kulinarnego Pucharu Polski wygrywając Mistrzostwa Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra. Dlatego tym razem, zgodnie z regulaminem, nominacja została przyznana zawodnikom, którzy znaleźli się na II miejscu  - Michałowi Bieleckiemu i Adamowi Kaczmarkowi z Hotelu Fabryka Wełny w Pabianicach. Zdobywcami III miejsca w Festiwalu byli Mateusz Bortko i Patryk Wróblewski 
z Restauracji Pocztowa 13 w Gorzowie Wielkopolskim. 
 
 
19. finał Kulinarnego Pucharu Polski odbędzie się w dniach. 1-2 października 2019. Szczegóły na temat konkursu można na bieżąco śledzić na stronie internetowej www.kpp.mtp.pl oraz na fan page’u konkursu. Kulinarny Puchar Polski odbywa się podczas Międzynarodowych Targów Gastronomii 
i Wyposażenia Hoteli POLAGRA GASTRO / INVEST HOTEL.
 
Szczegóły na temat konkursu można na bieżąco śledzić na stronie internetowej www.kpp.mtp.pl oraz www.facebook.com/kulinarny. Uwadze polecamy także kanał filmowy Kulinarnego Pucharu Polski na Youtube.
 
 
Kontakt dla mediów: Katarzyna Świderska
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS