< WRÓĆ DO Wydarzyło się

International Chef Culinary Cup 2019 rostrzygnięty !

Wydarzyło się2019-04-02

Polacy na podium!

 
Bartosz Wicherek z Folwarku Folińscy zwyciężył w IV edycji konkursu kulinarnego International CHEF Culinary Cup 2019. Kulinarne zmagania odbyły się pierwszego dnia targów EuroGastro w Warsaw PTAK EXPO, Nadarzyn.
Konkurs organizowany jest pod patronatem Jerzego Pasikowskiego, a od dwóch lat ma charakter międzynarodowy, starują w nim zawodnicy m.in z Czech, Słowacji, czy Węgier. 
 


Tematem konkursu jest promocja marki CHEF, która została stworzona, aby promować kreatywność Kucharzy. Opracowana ponad 40 lat temu we Francji przez kucharzy marka CHEF jest bardzo mocno osadzona we francuskiej tradycji kulinarnej, czerpiąc w pełni z jej dziedzictwa.

W konkursie International CHEF Culinary Cup, obowiązkowym składnikiem jest wybrany przez uczestnika fond marki CHEF spośród: fondów w płynie, fondów w paście oraz koncentratów fondów. Zawodnicy muszą w ciągu godziny wykonać siedem porcji dania głównego z dowolnie wybranych produktów.
 
Do konkursu przystąpili :
 
1. Bartosz Wicherek – Folwark Folińscy Wysoka k/Gorzowa Wielkopolskiego
2. Daniel Ulanowski – hotel Natura Residence Siewierz
3. Emil Guzik – restauracja Moonsfera Warszawa
4. Łukasz Boreczek – hotel Piano Lublin
5. Norbert Koch – restauracja Baczewskich Warszawa
6. Paweł Kubera – hotel De Silva Poznań
7. Rafał Koziorzemski – restauracja Biały Królik Gdynia
8. Eugen Korolev – hotel Mansor Marki k/Warszawy
9. Karel Fiala – Wellness Bouda Mama (Trutnov – Czechy)
10. Jozef Bujnak – Goralska Restauracia Cerveny Klastor (Kriżova Ves – Słowacja)
11. Barabas Hack – Costes Dowtown (Budapeszt – Węgry)
12. Patrik Martinat – Funiok’s group s.r.o. (Morawska Ostrawa – Czechy)
 
Uczestników konkursu oceniało profesjonalne jury wśród nich : Poul Gorell- Duńczyk, szef kuchni, doradca kulinarny marki CHEF na Europę, Robert Sowa i Jerzy Pasikowski.  
 


Konkurs poprowadziła nietuzinkowa Dorota Wellman, dziennikarka TVN.
 
Polskie ekipy okazały się bardzo silne, pozostawiając w tyle swoich kolegów z zagranicy, na podium stanęli : miejsce pierwsze - Bartosz Wicherek, miejsce drugie Rafał Koziorzemski (rok temu zdobywca pierwszego miejsca) i na miejscu trzecim Paweł Kubera, tuż za podium uplasował się Barbas Hack z Węgier.
 
 
W nagrodę zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz atrakcyjne nagrody pieniężne (10.000. 7.500, 5,0000) , a także produkty marki CHEF oraz sprzęt gastronomiczny. Dodatkowo zwycięzca ma prawo wystartować w polskich eliminacjach do S.Pellegrino Young Chef, na które gorąco namawiał Marcin Popielarz z Białego Królika, polski uczestnik który wystartował w finale konkursu.

Odbierając nagrodę główną Bartosz Wicherek podziękował Państwu Folińskim za wsparcie, swojemu trenerowi Dawidowi Szkudlarkowi, a także wszystkim którzy pomogli mu przygotować konkursowe danie. "Wygrałem dzięki dobrym ludziom, kuchnia to team i dzięki zespołowi stanąłem na podium".

 
Promocja konkursu w social mediach spowodowała, że przyznano dodatkową nagrodę, głosując na profilu fb  internauci wybrali najlepszą potrawę, zwycięzcą został Norbert Koch z Restauracji Baczewskich w Warszawie.
 
 
Na zakończenie podziękowano wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji konkursu, wręczając im pamiątkowe dyplomy.

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS