< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Polscy cukiernicy awansowali do Wielkiego Finału Coupé du Monde de la Patisserie 2019

Wydarzyło się2018-06-11

Nasi cukiernicy powalczą w Lyonie

 

Miesiące przygotowań, nerwów i niezliczone ilości godzin treningowych przyniosły chwałę polskiej drużynie cukierników w Turynie podczas europejskich finałów Coupe du Monde de la Patisserie 2018. 
10 czerwca w centrum wystawowym Oval Lingotto panowie Michał Doroszkiewicz i Marek Moskwa w pięknym stylu walczyli o miejsce w Wielkim Finale w Lyonie, który odbędzie się w styczniu 2019 roku i udało się. Nasz słodki duet nie dość, że dostał bilet do Lyonu w postaci „dzikiej karty” to otrzymał również Nagrodę Specjalną za eksponat z Cukru – Special Prize Sugar. „Dzikie karty" zostały ustanowione przez Gabriela Paillassona przypisuje się je krajom, które zasługują na to najbardziej, dzięki ich osiągnięciom w konkursie.

Dla Michała Doroszkiewicza historia zatoczyła koło, bowiem 10 lat temu brał udział w tym wielkim cukierniczym wydarzeniu. Dla Marka Moskwy to jak sam powiedział „wisienka na torcie” w jego zawodowej karierze - spełnienie marzeń, którym najpierw był start w tak prestiżowym konkursie, a teraz jego zwieńczeniem jest kwalifikacja do następnego etapu. 

 

 

To zwycięstwo smakuje jeszcze lepiej, gdyż droga do Turynu dla naszych cukierników nie była łatwa i prosta. Panowie mieli zaledwie kilka miesięcy na wymyślenie koncepcji, zebranie sprzętów, przygotowanie receptur i w końcu na treningi. Najważniejsze jednak, że cel został osiągnięty. Determinacja i pozytywna energia a przede wszystkim doświadczenie i profesjonalizm naszych cukierników zadecydował o takim właśnie wyniku.

Do konkursu przystąpiło siedem dwuosobowych zespołów z Belgii, Turcji, Szwecji, Rosji, Polski, Szwajcarii i Bułgarii.Drużyny startowały w kilkuminutowych odstępach czasowych, Polacy rozpoczęli pracę na swoim stanowisku w piątej kolejności. Każda z ekip, w tym nasz słodki Team miałazaledwie 5 godzin na przygotowanie deseru z mrożonych owoców, który nasz duet nazwał „Galactic journey of the Little Prince, 10 deserów na talerzach zatytułowanych „Tastes of the Earth” ponadto eksponat z czekolady, którywykonał Michał Doroszkiewicz oraz eksponat z karmelu, który stworzył Marek Moskwa

Walczyliśmy do końca, skoncentrowani na tym co mamy wykonać w bardzo wąskich ramach czasowych, w końcu pięć godzin to bardzo mało czasu, ale udało się i jesteśmy z tego powodu naprawdę bardzo szczęśliwi – powiedział Michał Doroszkiewicz

Motywem przewodnim, wokół którego poruszali się nasi cukiernicy był „Mały książę”. Bazując na tym magicznym temacie panowie opowiedzieli własną historię, prezentującpubliczności i zacnemu Jury swoje emocje, niebywałe zdolności i umiejętności artystyczne oraz wiele technik użycia różnych surowców jak czekolada, cukier czy owoce. Nie zapominajmy również o smaku deserów, który z pewnością zawładnął podniebieniem jurorów.

Dla tych emocji i trudnej rywalizacji warto było przyjechać do Turynu. Nasza ciężka praca została zauważona a wysiłek doceniony. Brak mi słów by wyrazić swoją radość – podsumował Marek Moskwa.

Obserwując naszych cukierników na konkursie, widząc ich skupienie i determinację wiedziałem, że zmierzają w dobrym kierunku. Po degustacji deserów tylko utwierdziłem się w tym przekonaniu – powiedział Jarek Nowakowski, President of Team Poland i dodał – Jestem naprawdę dumny z chłopaków, należał im się ten bilet do Lyonu

Na podium stanęły następujące zespoły:

1 miejsce: Szwecja – Martin Morand i Jessica Sandberg

2 miejsce: Belgia – Jacky Bodart i Bernard Istasse

3 miejsce: Szwajcaria – Antoine Chopin i Sara Bezencon

4 miejsce: Polska – Michał Doroszkiewicz i Marek Moskwa

 

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy naszej wspaniałej drużynie za wspaniałe emocje i awans do Wielkiego Finału!

 

Jeszcze raz wielkie podziękowania dla Partnerów, którzy wspierali polskich cukierników w przygotowaniach do Turynu, a są to firmy:
Primulator, Ambasador 92, Ashanti, Debic, Pastry Creation, Valrhona (LePatio Polska), Morning, Gastro Magic Service, Cukiernia Sowa, Convotherm oraz Dziamski Studio.

 

***

Coupe du Monde de la Pâtisserie ten wspaniały międzynarodowy konkurs cukierniczy założony w Lyonie w 1989 roku przez wielkiego mistrza cukiernictwa Gabriela Paillassona stał się głównym wydarzeniem cukierniczym na świecie. Konfrontuje zespoły z całego globu, złożone z eksperta od czekolady, cukiernika i specjalisty od lodów. Na oczach jury i szerokiej publiczności wszystkie zespoły prezentują swoje umiejętności, talenty oraz kreatywność. 

 

W finale w 2019 roku wezmą udział 22 kraje: z każdej kontynentalnej selekcji zostaną wyłonione 3 kraje plus 5 najlepszych (TOP 5) jak Włochy, Japonia, USA, Korea Południowa, Wielka Brytania oraz 5 krajów spośród pozostałych uczestników otrzyma od jurorów "dziką kartę". Te "dzikie karty" ustanowione przez Gabriela Paillassona przypisuje się krajom, które zasługują na to najbardziej, dzięki ich osiągnięciom w konkursie.

"Grande finale" Coupe du Monde de la Pâtisserie odbywa się co dwa lata w Lyonie podczas Międzynarodowych Targów Sirha. 
Kolejny finał Coupe du Monde de la Pâtisserie odbędzie się 27 i 28 stycznia 2019 r. i będzie świetną okazją do celebrowania 30 rocznicy powstania konkursu. 

 

Aut. Smarten PR – oficjalny przedstawiciel Coupe du Monde de la Patisserie w Polsce

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS