< WRÓĆ DO Kalejdoskop

Hiszpańska haute cuisine !

Kalejdoskop2018-04-15
 
Kuchnia jako twórczość artystyczna ku uciesze zmysłów. Tak rozumiana jest gastronomia w Hiszpanii. Pięciogwiazdkowa oferta kulinarna ze względu na smak, prezentację, aromat, teksturę, kolor… Receptury restauratorów takich jak Adrià, Arzak, Berasategui, Ruscalleda, Santamaría, Subijana czy Roca wyniosły Hiszpanię na sam szczyt międzynarodowej haute cuisine.

Nowi hiszpańscy restauratorzy to prawdziwi artyści przy garnkach, o czym świadczy ich ogromne uznanie na arenie międzynarodowej. Na przykład restauracja „Celler de Can Roca”, należąca do braci Roca i położona w Gironie, została uznana za najlepszą restaurację na świecie. Tym samym tytułem szczyciła się restauracja „El Bulli” Ferrana Adrià przez pięć lat. Restauracje „Mugaritz” i „Asador Etxebarri” w Kraju Basków również zajmują na tej liście miejsca 9. i 6. Oprócz tego aż 11 hiszpańskich restauracji może poszczycić się uzyskaniem najwyższej oceny od wpływowego „Przewodnika Michelin”.
 
Dzieła tych nowych artystów sztuki kulinarnej charakteryzuje oryginalność oraz innowacja, łączące tradycyjną kuchnię śródziemnomorską z propozycjami twórczymi. Znaczenie nowej kuchni dla hiszpańskiej kultury jest tak duże, że kucharz José Andrés został uhonorowany w roku 2010 hiszpańskim Orderem Sztuki i Literatury.
 
Uznanie na arenie międzynarodowej
W Hiszpanii jest wiele restauracji wyróżnionych ze względu na ich jakość i kreatywność. Jak kraj długi i szeroki znajdziemy około 200 lokali z przyznanymi gwiazdkami Michelin. Na szczególną uwagę zasługuje 11 z nich z najwyższą punktacją: jeden w Andaluzji, jeden w Regionie Walencji, kolejny w Madrycie, cztery w Katalonii i cztery w Kraju Basków.
 
W edycji z 2017 roku trzy gwiazdki przyznano restauracji „Aponiente” Ángela Leóna, specjalizującego się w potrawach z produktów pochodzenia morskiego, która znajduje się w Puerto de Santa María (Kadyks, Andaluzja). Bohaterem jego dań jest morze, a kucharz słynie z wykorzystania w swych przepisach planktonu.

„Quique Dacosta” to ciesząca się najwyższym uznaniem restauracja w Regionie Walencji. Jej kuchnię można określić jako awangardową sztukę kulinarną zakorzenioną w rodzimej ziemi, czyli w Dénii (Alicante). Nazwa restauracji to nazwisko jej głównego restauratora.

Madryt chlubi się jednym lokalem z trzema gwiazdkami, dzięki niebywałej kreatywności i połączeniu różnych kuchni pełnych aromatów, smaków i tekstur w restauracji „DiverXo” oraz jej głównemu szefowi kuchni, Davidowi Muñozowi.
 
W Katalonii można cieszyć podniebienie w restauracjach „Celler Can Roca” i „Sant Pau”, w prowincji Girony, oraz w „Lasarte” i „ABaC”, w Barcelonie.
W pierwszej z nich, położonej w mieście Girona, bracia Roca stawiają na kreatywność kulinarną służącą przekazywaniu emocji. Tymczasem Carme Ruscadella proponuje nowoczesną interpretację tradycyjnej kuchni katalońskiej w znajdującej się w Sant Pol de Mar, oferującej widoki na morze, restauracji „Sant Pau”. „Lasarte” należy do szefa kuchni Martina Berasategui, a w niej kulinarną sztuką zajmuje się Paolo Casagrande. Jego celem jest zapewnienie niezapomnianych doświadczeń podczas jedzenia. Drugą restauracją barcelońską z trzema gwiazdkami jest „ABaC” szefa kuchni Jordiego Cruza, w której podawane są jedne z najbardziej awangardowych dań.
 
Natomiast w Kraju Basków znajdują się cztery wyjątkowe propozycje, by czerpać przyjemność z autorskiej kuchni baskijskiej: „Akelarre” i „Arzak”, w San Sebastián, „Martín Berasategui”, w Lasarte (Guipúzcoa), oraz „Azurmendi”, w Larrabetzu (Vizcaya). Pierwsza z nich to restauracja Pedra Subijana, gwarantująca przeżycia dla wszystkich zmysłów w sali restauracyjnej z niesamowitymi widokami. Zaś restauracja José Maríi Arzaka była pierwszą restauracją, która otrzymała trzy gwiazdki Michelin w Hiszpanii (w roku 1989). Martín Berasategui jest z kolei jednym z wiodących przedstawicieli nowoczesnej kuchni baskijskiej. Wreszcie, restauracja „Azurmendi” i jej szef kuchni Eneko Atxa proponują nieustanne dążenie do zapewniania przyjemności za pośrednictwem doskonałych potraw.
 
Wiele innych restauracji także zwróciło na siebie uwagę w skali międzynarodowej. Niektóre z nich to „Atrio”, w Cáceres; „Maralba”, w Almansa (Albacete); „L’Escaleta”, w Cocentaina, i „BonAmb”, w Jávea-Xàbia (obie w Alicante); „Dani García”, w Marbelli (Malaga); „Annua”, w San Vicente de la Barquera (Kantabria); „Cenador de Amós”, w Villaverde de Pontones (Kantabria); „Casa Marcial”, w Parres (Asturia); „Zaranda", na Majorce; „Enoteca”, „Moments”, „Dos cielos” i „Disfrutar”, w Barcelonie; „Les Cols”, w Olot (Girona); „El Portal”, w Ezcaray (La Rioja), „M.B.”, na Teneryfie, „Cabaña Buenavista”, w El Palmar (Murcja) i „Ramón Freixa”, „Santceloni”, „La Terraza del Casino”, „El Club Allard”, „DSTAgE” lub „Coque” w Madrycie.
 
​www.spain.info.pl
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Kalejdoskop
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.