< WRÓĆ DO Hotele i restauracje

Nowa odsłona Restaracji Meluzyna w Bydgoszczy

Hotele i restauracje2018-04-20

Na autorskie menu zaprasza szef kuchni Krzysztof Bielawski

 
Restauracja Meluzyna to kultowe miejsce na kulinarnej mapie Bydgoszczy, które zawsze szczyciło się elegancją, doskonałą kuchnią i nienagannym serwisem. Organizowano w niej wystawne przyjęcia i kolacje. Bywali tam ludzie kultury, sztuki i polityki. Meluzyna była też kuźnią kulinarnych talentów, to tu swoje pierwsze kroki w zawodzie stawiali znani szefowie kuchni z regionu.
 
 
Warto wspomnieć o jej wyjątkowej historii, restauracja „Meluzyna”, mieści się w zabytkowej willi Wilhelma Blumwe, usytuowanej we wschodniej pierzei ulicy Gdańskiej, pod numerem 50, przy skrzyżowaniu z ulicą Słowackiego. Budynek wzniesiono w latach 1900–1904 według projektu architekta Hildebrandta z Berlina. Inwestorem był Wilhelm Blumwe spadkobierca bogatego bydgoskiego przemysłowca Carla Blumwe. Byli oni właścicielami Fabryki Traków i Maszyn do Obróbki Drewna. Rezydencja należała do rodziny Blumwe do 1923 roku, następnie jej właścicielem do roku 1933 był Leon Figiel. W 1933 roku budynek przejął Klub Polski. W czasie wojny mieściło się tu kierownictwo niemieckiej samoobrony oraz kierownictwo powiatowe NSDAP.
 
W 1945 roku gmach zaadaptowano dla potrzeb Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia, która jako Rozgłośnia Polskiego Radia PIK użytkuje go do dzisiaj.
 
Willa Wilhelma Blumwe, w której mieści się restauracja „Meluzyna” znajduje się w obrębie bydgoskiej dzielnicy muzycznej, w której skoncentrowane są obiekty kulturalne, uczelnie i szkoły muzyczne: Filharmonia im. Ignacego Paderewskiego, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Arthura Rubinsteina.
 
 
Obecnie restauracja Meluzyna, wkroczyła w nowy etap swojej działalności, kilka miesięcy temu przeszła całkowitą metamorfozę, zmieniając wystrój, logo oraz kuchnię. Spory nacisk położono na jej wnętrze. Od progu witają nas szklane, rozsuwane drzwi, by wprowadzić nas do bardzo eleganckiego biało- szarego wnętrza, doskonale oświetlonego, gdzie na sufitach zawieszono żyrandole z kryształkami Swarovskiego, welurowe krzesła oraz pięknie nakryte stoły, zapraszają do kulinarnej uczty, nie zapomniano o drobnych dodatkach, które tworzą atmosferę wytwornego miejsca. Uwagę skupiają również białe szafki, w których umieszczono kieliszki oraz butelki z winem.
Ważna wskazówka, mimo otaczającego piękna nie czujemy się w nim przytłoczeni.
 
 
Sercem restauracji jest oczywiście kuchnia, za którą odpowiada szef kuchni Krzysztof Bielawski, w zawodzie pracuje już od 14 lat, a swoją karierę rozpoczął właśnie w Meluzynie. Doświadczenie jednak zdobywał w różnych miejscach pracując w restauracjach oraz hotelach o podwyższonym standardzie, odbył również staż w Londyńskiej Benares z jedną 1 * Michelin, był również szefem kuchni popularnej w Toruniu restauracji -Szeroka No.9. Na swoim koncie ma również sukcesy, zdobył m.in. tytuł  Młodego Talentu w regionie Północnym"- przyznany przez przewodnik Gault&Millau , organizował  jubileuszową galę Poland 100 Best Restaurant na Dworze Artusa w Toruniu, gdzie otrzymał nagrodę-,,Kucharz Młody Talent," brał również udział w licznych konkursach i szkoleniach, miedzy innymi był laureatem -l'art de la Cuisine Martell, co roku zasiada w kapitule ,,Nasze dobre z Kujaw i Pomorza, aby wspierać i promować lokalne produkty.

Dziś głównie skupił się na pracy w "Meluzynie", przygotowując autorskie menu, na bazie kuchni polskiej i europejskiej, nie boi się nowoczesnych technik i uwielbia bawić się teksturami, łącząc tradycje z nowoczesnością. W karcie możemy znaleźć takie przysmaki jak: żurek kujawski, sikanego łososia w dymie wiśniowym, antrykot jagnięcy, risotto z szafranem, bliny ziemniaczane, czy naleśniki dla najmłodszych.
 
 
Do dań odpowiednio dobierane są wina, restauracja Meluzyna może pochwalić się ich bogatym zbiorem, w karcie znajdziemy pozycje z różnych zakątków świata, od win włoskich, francuskich, polskich, po nowozelandzkie, portugalskie, czy chilijskie, można również skosztować wina musującego czy ekskluzywnego szampana z Dom Perigion Champagne.
 
Nowa odsłona restauracji Meluzyna tworzy dostojny i wysublimowany klimat, na pewno przyciągnie tu klienta, który poszukuje nowatorskich i ciekawych smaków. My wierzymy, że Bydgoszczanie i ich goście na nowo ją pokochają. 
 
 
Restaurant &Wine
​MELUZYNA
ul. Gdańska 50
​Bydgoszcz
​+48 667-77-88-99
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Hotele i restauracje
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS