< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Dominik Chełmiński został Kulinarnym Talentem Roku 2018 !

Wydarzyło się2018-03-25

Co wydarzyło się podczas X edycji konkursu kulinarnego Roberta Sowy 

 
Podczas 22. Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro 2018 - najważniejszych i największych targów branży HoReCa odbyła się 10. jubileuszowa edycja konkursu autorstwa Roberta Sowy - "Kulinarny Talent".
 
 
 Uczniowie dwunastu szkół gastronomicznych z całej Polski, wyłonieni w preselekcjach stanęli do walki o prestiżowy tytuł, który otwiera im furtkę do przyszłej kariery w branży gastronomicznej. Kulinarny event  prowadził Robert Sowa i Krzysztof Ibisz dopingując młodych kucharzy w wyścigu o dobry smak, czas i walory estetyczne.
 


 "Tegoroczna edycja konkursu pokazuje, jak wiele zmieniło się przez tę dekadę w gastronomii. Uczestnicy mogą pracować na nowoczesnym sprzęcie, który znacznie ułatwia im pracę, ale również korzystać z produktów, których kiedyś nie było. Wystarczy choćby wymienić topinambur, kumin rzymski, czarnuszkę. Sam jestem ciekaw, na ile kreatywnie podejdą do zadania i co nam pokażą" - powiedział Robert Sowa.
 


Mottem przewodnim tegorocznej edycji był comber z jagnięciny brytyjskiej z kością. Zgodnie z regulaminem konkursu uczestnicy musieli wykorzystać również -  frytki z batatów Farm Frites, warzywa marki Bonduelle Food Service, napar z herbaty Herbapol, przyprawy marki Prymat i przyrządzić autorskie menu mając do dyspozycji jedynie 40 minut! Presja czasu, stres, obecność kamer i wysokie wymagania jury nie ułatwiały zadania uczestnikom
 
. Dwanaście potraw oceniało profesjonalne jury w składzie Jerzy Pasikowski, Wiesław Bober, Kurt Scheller oraz uczestnik polskiej edycji programu "Top Chef"- Dawid Łagowski oraz jury degustacyjne w składzie: Grażyna Wolszczak, Hanna Lis, Joanna Racewicz, Agnieszka Hyży, Filip Chajzer, Andrzej Sołtysik i Rafał Maserak.
 


Trzeba przyznać, że świadomość kulinarna jury degustacyjnego była w tej edycji imponująca. Rafał Maserak, zwycięzca programu TOP Chef Gwiazdy zwracał uwagę na najdrobniejsze detale - od stopnia wysmażenia mięsa, po łączenia smaków, czy wreszcie odpowiednią i adekwatną ilość przypraw.
 
 
"Rzeczywiście moje podejście do kuchni zmieniło się od momentu, kiedy wygrałem Top Chefa.  Kibicuję tym młodym ludziom, bo wiem, jak trudne i wymagające zadanie przed nimi stoi" - przyznał Maserak. Okazuje się, że wielkim znawcą kuchni, a już na pewno potraw mięsnych jest również Andrzej Sołtysik, którego dziadek miał własną masarnię.  "Od dziecka jestem wielką miłośniczką gotowania. Pochwalę się, że pierwsze dane przygotowałam w wieku czterech lat i było to omlet z pomidorami i ziołami. Degustując dania szczególną uwagę zwracam na teksturę i strukturę. I tu rzeczywiście kilka pomysłów całkowicie mnie uwiodło" - przyznała Hanna Lis. Dziennikarka i podróżniczka dodała, że gotowanie jest dla niej formą relaksu. "W gotowaniu, tak, jak we wszystkim liczy się artyzm i finezja. To wymaga dużego nakładu pracy, ogromnego wysiłku i nierzadko nieprzespanych nocy. Spróbowałam dziś wielu genialnych potraw. Bardzo smakowała mi galaretka z zielonego groszku, ale równie mocno doceniam pomysł dodania sosu z jeżyn" - powiedziała Agnieszka Hyży. Jury oceniało prace konkursowe w oparciu o trzy kryteria: użyte techniki, kreatywność i estetyka podania oraz dobór składników i smak. Po degustacji wszystkich dwunastu dań jury udało się na liczenie głosów. 
 
"Ci młodzi ludzie stanęli dziś przed jednym z ważniejszych egzaminów. To bardzo ciekawa edycja pod względem zróżnicowanych smaków i ciekawych technik"- powiedział Dawid Łagowski. "Mamy coraz bardziej kreatywną i odważną młodzież, która świetnie potrafi wykorzystać obowiązkowe produkty, zna techniki i tworzy zaskakujące dania. Dzisiejszy zwycięzca był bezkonkurencyjny, co więcej jednogłośnie wybrany przez oba składy jury. Praca była bardzo kreatywna, smaczna i świetnie dobrze przygotowana" - podsumował konkurs Jerzy Pasikowski, przewodniczący jury. 
 
Pierwsze miejsce 10. jubileuszowej edycji konkursu "Kulinarny Talent" zajął Dominik Chełmiński z Augustowskiego Centrum Edukacyjnego.  

"W ostatniej chwili dowiedziałem się, że muszę zastąpić kolegę i miałem dwa dni na to, żeby przygotować się do konkursu. Tym bardziej cieszę się, że udało mi się wygrać. Robiłem comber jagnięcy marynowany w naparze miętowym, bułeczka bao czarna z sepią i atramentem z kałamarnicy, chips z chrobotka reniferowego, kimchi grillowane, grzybki piklowane w gastryku wiśniowym, oliwa kolendrowa i puree z pasternaku z wasabi" - przyznał zwycięzca.
 


Trzeba przyznać, że brzmi imponująco! Kolejna edycja "Kulinarny Talent" już w przyszłym roku.
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.