< WRÓĆ DO Niebawem

IV Mistrzostwa Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra 10.03

Niebawem2018-01-14

Czekamy na zgłoszenia do 01.03.18 r.
Konkurs nominowany do KPP !

 
W dniach 09.03.-11.03.2018 r. Hotel Atut **** w Licheniu Starym gościć będzie uczestników kolejnej edycji IV MISTRZOSTW POLSKI W POTRAWACH I KAWIORZE Z JESIOTRA.
 
Od 2015 roku zmaganiom profesjonalnych kucharzy z całego kraju
towarzyszą wymagający sędziowie w postaci autorytetów branży kulinarnej, goście specjalni, liczne degustacje oraz widowiskowe atrakcje.
 
Historia jesiotra sięga prawie 250 mln lat wstecz. Nazywany królewską rybą ze względu na swoje walory smakowe, wartości odżywcze i brak ości, jesiotr często gościł na dworskich stołach. Jednak pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych gatunek te niemal całkowicie wyginął.
Aktualnie największe łowiska specjalizujące się w hodowli jesiotra i produkcji kawioru znajdują się w najbliższych okolicach Hotelu Atut****.
 
Ekskluzywny konkurs z jesiotrem i czarnym kawiorem w roli głównej zyskuje z każdym rokiem większą liczbę entuzjastów. Jego tradycja wpisała się na stałe w kalendarz branży kulinarnej w Polsce.
 
Dodatkowo elegancka Gala zwieńczająca Mistrzostwa to ekscytujący moment wręczenia nagród wyróżnionym drużynom, wyborne jedzenie Restauracji Yesiotr i wspaniała zabawa do rana.
 
W tym roku Organizatorzy zapraszają do udziału zespoły reprezentujące restauracje i hotele z całej Polski.
 
Tematem przewodnim konkursu jest jesiotr i kawior z jesiotra oraz przystawka z jesiotra, podanego na porcelanie firmy DAJAR.
 
Konkurs nominowany jest do Kulinarnego Pucharu Polski
 
Konkurs odbędzie się w sobotę, 10.03.2018 r.
Zgłoszenia przyjmowane są do 01.03.2018 r.
Zespoły oceniane będą przez wyjątkowe grono jurorów.
 
Regulamin konkursu i szczegółowe informacje dostępne są na: www.jesiotrikawior.pl.
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Niebawem
© Copyright papaja.pl 2001-2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.