< WRÓĆ DO Niebawem

Sylwester dla ubogich i warsztaty charytatywne 28 grudnia !

Niebawem2017-12-12

Warsztaty poprowadzi Mateusz Kręcina

 
100 kg bigosu, 50 litrów barszczu, a może więcej. To nie próba pobicia kolejnego rekordu Guinessa, a wyjątkowa akcja na rzecz ubogich w Katowicach. 
 
 
Wyjątkowa inicjatywa dla ubogich
 
28 grudnia w Studiu kulinarnym Przystanek 11 w Zabrzu, odbędą się warsztaty kulinarne z Mateuszem Kręciną, uczestnikiem programu TOP CHEF Polska, szefem restauracji Strefa 321 oraz Karoliną Żmijewską, blogerką kulinarną. Uczestnicy przygotują prawdziwy staropolski bigos, aromatyczny czerwony barszcz na zakwasie z buraków, a wszystko to na rzecz inicjatywy Sylwester z Ubogimi w Katowicach (sylwesterzubogimi.pl)! 
 
- Za pieniądze uzbierane na warsztatach od ich uczestników kupimy bardzo dobrej jakości produkty, z których powstają sylwestrowe dania. Reszta pieniędzy zostanie przekazana na cel organizacji Sylwester z Ubogimi - mówi Karolina Żmijewska, która promuje akcję wśród osób związanych z branżą gastronomiczną. 
 
Bez warsztatów i wspólnego gotowania, nie będzie czym nakarmić ubogich, więc jak podkreśla Karolina Żmijewska, bardzo ważne jest zebranie tylu uczestników, by z ich pomocą ugotować jak najwięcej. Śląscy szefowie kuchni i kucharze użyczają na cel akcji garnki, naczynia, a nawet własną chłodnię, by ugotowane jedzenie przechować do 31 grudnia. Wszystko to bezinteresownie i we wspólnym celu.
 
 
Zostań wolontariuszem lub sponsorem
Warsztaty to początek całej akcji, bez których nie ma mowy o dalszych działaniach.
 
31 grudnia w auli przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, przy ul. Mikołowskiej 32, do bogato zastawionych stołów, zasiądzie około 150-200 osób. Każdy zaproszony znajdzie dla siebie imienne miejsce z wizytówką, będzie obsłużony przez kelnerów. Wtedy będą mogli rozsmakować się w posiłkach przyrządzonych wraz z szefem Kręciną na warsztatach w Zabrzu. 
W czasie sylwestra nie zabraknie wodzireja, tańców, zabaw i wspólnej modlitwy. Goście otrzymają prezenty i prowiant. 
 
 
- Rejestrujemy wolontariuszy, którzy podczas Sylwestra będą naszymi kelnerami, pomogą w przygotowywaniu dekoracji, w kuchni, zapakują prezenty, dotrzymają towarzystwa naszym Gościom, zrobią zdjęcia. Każda para rąk jest na wagę złota - dodaje Żmijewska. 
 
Organizatorzy szukają także sponsorów, którzy pomogą w organizacji przedsięwzięcia, sfinansują prezenty dla ubogich. Przyjmowane są także dary materialne: ciepła odzież, artykuły higieniczne, żywność, artykuły dla dzieci. Chętni mogą zrobić ubogim prezenty, podarować coś wyjątkowego.
 
 
Po raz czwarty
Sylwester z Ubogimi, w takiej oprawie, odbywa się po raz czwarty. Jednak zabawa ma swoją dwudziestoletnią tradycję i wytrwałych organizatorów, w tym kleryków Wyższego Śląskiego Seminarium w Katowicach. Wcześniej akcja odbywała się na katowickim dworcu PKP, potem w domu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości (założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty) przy ul. Krasińskiego. Z uwagi na duże zainteresowanie imprezą, w 2014 roku przeniesiono ją do wspomnianej auli przy ul. Mikołowskiej. 
 
Jak piszą organizatorzy, akcja nie ma na siłę nikogo zmieniać, ulepszać. Ma pokazać, że bezdomna czy uboga osoba, jest ważna dla drugiego człowieka. Sylwester ma zwrócić uwagę ludzi na problem ubóstwa, ma uwrażliwić, przełamywać stereotypy i walczyć z uprzedzeniami.  
“Chcemy jednak otoczyć Ubogich szacunkiem, dostrzec wartość drugiej osoby, bez względu na pogmatwane życiorysy i popełnione błędy. Chcemy, by coraz więcej ludzi zmieniało swój pogardzający wzrok na spojrzenie pełne miłości. Tylko w ten sposób, poprzez prawdziwe zatroskanie o drugą osobę i skuteczne poszukiwanie dla niej dobra, można zmieniać świat.” - czytamy na stronie internetowej wydarzenia. 
 
 
Zachęcamy do publikacji informacji na łamach Państwa pisma i na stronie www lub portalu. 
 
 
Więcej informacji:
na stronie www: http://sylwesterzubogimi.pl/
FB: https://www.facebook.com/sylwesterzubogimi
Informacji mediom udziela: Łukasz Kosielak: kontakt@sylwesterzubogimi.pl
tel. 737 467 936
Informacje i rejestracja wolontariuszy: Patryk Hupert: wolontariusze@sylwesterzubogimi.pl
tel. 507 517 731
Zapisy na charytatywne warsztaty 28 grudnia: Studio Kulinarne Przystanek 11 w Zabrzu, kontakt@przystanek11.pl tel. 516-082-669
 
 
O prowadzącym warsztaty:
Mateusz Kręcina ma 34 lata i pochodzi z Bielska-Białej. Brał udział w 5. edycji konkursu kulinarnego Top Chef Polska. W swoim zawodowym życiu pracował w restauracjach za granicami Polski i w naszym kraju, a warto wspomnieć, że kucharzem jest już prawie 20 lat. 
Szef Mateusz angażuje się w wiele charytatywnych akcji, Sylwester z ubogimi, to kolejna dobroczynna inicjatywa na jego koncie.
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Niebawem
© Copyright papaja.pl 2001-2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.