< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Paweł Salamon polskim ambasadorem Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2017

Wydarzyło się2017-11-15

Odkryj swój talent!

 
 
 
15 listopada 2017 r. -- Paweł Salamon, szef kuchni w Smolarnia Hotel & Restaurant, zdobywca Kulinarnego Pucharu Polski 2016, głównej nagrody w najważniejszym konkursie kulinarnym, został polskim ambasadorem Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2017.
 
Organizowany przez Komisję Europejską Tydzień (20-24 listopada br.) będzie obejmował setki wydarzeń w całej UE, które pokażą, jakie korzyści oferują osobom w każdym wieku kształcenie i szkolenia zawodowe."Odkryj swój talent!" to motto kampanii, a przykład Pawła Salamona pokazuje, że kształcenie i szkolenia zawodowe to bardzo dobry wybór, zwiększający szanse zatrudnienia i prowadzący do tworzenia wartościowych miejsc pracy.
 
Paweł Salamon należy do grona ambasadorów pochodzących z różnych państw członkowskich UE, którzy w swoich krajach chętnie popularyzują ideę kształcenia zawodowego i mówią o jego benefitach. Został wybrany do pełnienia tej prestiżowej funkcji przez Komisję Europejską i jej członków w Polsce ze względu na swoje osiągnięcia i działalność, która może zainspirować pozytywne zmiany. Jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim aktywnie promuje edukację zawodową. Współpracuje także z Ministerstwem Edukacji Narodowej nad modernizacją podstaw programowych oraz w innych obszarach kształcenia zawodowego w branży gastronomicznej.
 
W mojej pracy z młodzieżą staram się nie tylko pomagać adeptom sztuki kulinarnej w odnajdywaniu ich mocnych stron i ukrytych talentów, na których mogą budować swoją przyszłość, ale także konfrontować ich z wyzwaniami zawodowymi. A Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to idealny czas na mówienie o tym, że wybór technikum lub branżowej szkoły zawodowej nie oznacza końca wartościowej nauki, ale przeciwnie, daje perspektywę dalszego rozwoju. Że to dopiero początek pięknej kariery. - mówi Paweł Salamon.
 
Marianne Thyssen, unijna komisarz ds. Zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, powiedziała: Postawienie na kształcenie i szkolenia zawodowe jako na pierwszą opcją wyboru leży u podstaw Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych. A Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji ds. Zatrudnienia, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności dodał: „Najbardziej konkurencyjne kraje w UE i na świecie to te, które najwięcej inwestują w rozwój konkretnych umiejętności".
 
Podczas inauguracyjnego Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2016 w całej Europie odbyło się blisko 1000 wydarzeń, a informacje o Tygodniu i przesłania kampanii dotarły do około miliona osób. Łącznie hashtagi kampanii, #EUVocationalSkills i #DiscoverYourTalent, objęły swoim zasięgiem ponad 10,5 miliona osób. Oczekuje się, że w 2017 r. frekwencja będzie jeszcze większa!
 
O SZKOLNICTWIE ZAWODOWYM W POLCE I UNII EUROPEJSKIEJ W LICZBACH
 
Dane statystyczne:  Polska
Kształceniem zawodowym w Polsce jest objętych 50,5% uczniów szkół średnich (2015)
Wskaźnik zatrudnienia absolwentów szkół i kursów zawodowych w wieku 20-34 lata wynosi 74,3% (2016)
15,7% uczniów szkół średnich w Polsce kształci się  już pracując  (2015)
Odsetek dorosłych o niskich kwalifikacjach (ukończona szkoła podstawowa lub gimnazjum) wynosi 8,7%  (2016)
3,7% ludności Polski uczestniczy w kształceniu osób dorosłych (2016)
 
źródło: Vocational Education and Training Statistics, Eurostat, (2016)  
 
Dane statystyczne:  Europa
Programy kształcenia i szkoleń zawodowych zwiększają szanse na znalezienie pracy: w UE wskaźnik zatrudnienia wśród absolwentów szkół zawodowych utrzymuje się na poziomie średnio 73%  (DG EAC, Education and Training Monitor 2016).
 
W 28 państwach członkowskich  UE ponad 30 milionów dorosłych otrzymało zawodowe wykształcenie lub odbyło zawodowe szkolenie w 2016 r. (Eurostat, Lifelong learning statistics).  
 
Jedna czwarta dorosłych w Europie tkwi w pułapce  swoich niskich kwalifikacji, nie mogąc znaleźć zatrudnienia ani zrobić postępu w karierze zawodowej. Programy kształcenia i szkoleń zawodowych stanowią tu dobre wyjście i przynoszą wiele korzyści zarówno pracodawcom jak i osobom prywatnym (OECD and EC, The Survey of Adult Skills PIAAC 2016). 
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS