< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Ewa Wachowicz i Joanna Ochniak w Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej !

Wydarzyło się2017-09-21

Kolejne dwie tabliczki odsłonięte !

 
Kulinarne dziedzictwo to dobro, które zdecydowanie należy pielęgnować i kultywować. Wpływa to korzystnie na naszą tradycję, zwyczaje, rodzimą kuchnię oraz rozsławia nas na świecie. Przekazywane wartości oraz czerpanie z dorobku osób, które działają na jego rzecz buduje nasz światopogląd i zachęca do dalszej, jeszcze cięższej pracy. Takie osoby są doskonałym przykładem dla młodego pokolenia, które marzą o osiągnięciu własnego sukcesu w kulinariach!

Od 2011 roku ostrzeszowski Park im. Jana Pawła II szczyci się Aleją Gwiazd Sztuki Kulinarnej -  jest to miejsce, które powstało z myślą o  uhonorowaniu wybitnych  jednostek i organizacji działających na rzecz kultywowania kultury kulinarnej w Polsce. To jedyna taka Aleja w naszym kraju.

"Kulinarne gwiazdy" przyznawane są co roku przez 6-osobową Kapitułę. Dotychczas wyróżniono następujące osobowości gastronomii: Kurt Scheller, Wojciech Modest Amaro, Rafał Jelewski, Georges Auguste Escoffier, Grzegorz Łapanowski, Maciej Kuroń, Hanna Szymanderska, Piotr Bikont, Grzegorz Russak, Roma Chojnacka, Jarosław Dumanowski, Andrzej Fiedoruk, Witold Wróbel czy Żółty Przewodnik Gault&Millau Polska.
W tym roku do tego zaszczytnego grona dołączyła Joanna Ochniak i Ewa Wachowicz. 

Tegoroczna ceremonia odsłonięcia tabliczek odbyła się 17.09. br. w ramach trwającego w Ostrzeszowie Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi. W  wydarzeniu uczestniczyły lokalne władze, zaszczytne grono profesorskie, rodzina i bliscy oraz mieszkańcy Ostrzeszowa. Joanna Ochniak - Przewodnicząca Komitetu Obchodów Światowego Dnia Szefów Kuchni przy WorldChefs Association (zrzeszającego ponad 10 mln. szefów kuchni ze 105 krajów), członek OSSKiC,  pierwszy i jedyny w Polsce certyfikowany juror międzynarodowych konkursów kulinarnych kategorii B. Fundatorka i prezes zarządu Fundacji "Gastronomia na Obcasach”, działającej na rzecz kobiet pracujących w branży gastronomicznej, aktywna propagatorka wielu inicjatyw realizowanych w ramach branży w kraju i zagranicą. Organizatorka szkoleń dla kadry branży gastronomicznej "Profesjonalne Zarządzanie Gastronomią w Europie” oraz "Kuchnia Francuska Pachnąca Tradycją” realizowanych na terenie Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i we Francji. Na drodze swoich licznych podróży kulinarnych spotkała takie osobistości kulinarne jak Heston Blumenthal, Ferran Adria, Juan Maria i Elena Arzak, Jamie Oliver, Anton Mosimann i innych. Ambasadorka Kulinarnego Pucharu Polski oraz organizator konkursu Wielkopolski Kucharz Roku. Konkurs im. Rafała Jelewskiego. Filantropka aktywnie włączająca się w akcje charytatywne dla potrzebujących w kraju i na świecie, m.in. reprezentowała nasz kraj podczas  akcji "World Chefs Tour Against Hunger" organizowanej w 2011 roku w RPA, której celem głównym była walka z głodem wśród afrykańskich dzieci. Z branżą gastronomiczną związana od 20 lat i wciąż poszukująca nowych wyzwań i projektów angażujących i rozwijających zawodowo całe środowisko.

 

Ewa Wachowicz - polska producentka i dziennikarka telewizyjna, Miss Polonia 1992, w latach 1993–1995 rzecznik prasowy rządu Waldemara Pawlaka.
Założyła własną firmę producencką pod nazwą Promiss, która początkowo wydawała Poradnik Imieninowy emitowany w Polsacie. W 1998 r. rozpoczęła produkcję programu Podróże kulinarne Roberta Makłowicza, nadawanego przez dziesięć lat w telewizji publicznej. W Polsat Café zajęła się realizacją programów Gadżety kobiety, WySpa i Przez żołądek do serca. W 2007 zaczęła produkować autorski program kulinarny Ewa gotuje! nadawany do dziś w Polsacie. Na swoim koncie ma już 7 pozycji książkowych o tematyce kulinarnej: „Słodki świat”, „Ewa Gotuje”, „Ewa Wachowicz. Ciasta”, „Ewa Wachowicz. Sałatki” „Ewa gotuje – ulubione”, „Ewa gotuje – szybko”, „Słodkości Świat Ewy Wachowicz”, jurorka kulinarnego programu Top Chef w Polsacie ! Gotowanie to jej wielka pasja ! Wkrótce planuje otwarcie swojej własnej, autorskiej restauracji w Krakowie.

Inicjatorem powstania Kulinarnej Alei Gwiazd jest edukator kultury kulinarnej Witold Wróbel, który jak sam podkreśla: "niezwykle istotne jest wyróżnianie tych, którzy innym przekazują kulinarne dziedzictwo, te osoby nazywam "Kulinariuszami " !!!

Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie OLGD Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania, której należą się wielkie gratulacje za inicjatywę i jej kontynuowanie.


 

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS