< WRÓĆ DO Wydarzyło się

XIV Kujawsko- Pomorskie Potyczki Kulinarne - zakończone!

Wydarzyło się2017-04-24

Kulinarne zamgania w Inowrocławiu !

Paweł Spodzieja znokautował swoich rywali i zwyciężył w Kujawsko-Pomorskich Potyczkach Kulinarnych. XIV edycja konkursu odbyła się 21 kwietnia w Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka”, pierwszy raz przenosząc się z Bydgoszczy do Inowrocławia.
 
Potyczki Kulinarne to jeden z najstarszych konkursów kulinarnych w naszym kraju, cieszący się niegasnącą popularnością. Od kilku lat jego zwycięzca ma szanse startować w Kulinarnym Pucharze Polski, co w znaczący sposób wpłynęło na prestiż samego konkursu. Organizatorem i jego pomysłodawcą jest Dariusz Gwiazda - szef kuchni Hotelu City w Bydgoszczy, który w ten sposób promuje wykwintną kuchnię w naszym województwie i integruje gastronomiczne środowisko.
 
 
 
W tym roku konkursowe zadanie polegało na przygotowaniu w ciągu 1,5 godz. sześciu porcji dania głównego, z wykorzystaniem udźca z sarny i czarnej trufli. ​Te dość trudne i z "najwyższej półki produkty", wymagały od zawodników sporej wiedzy, umiejętności, znajomości technik, kreatywności i nie wątpliwie talentu. Dodatkową przeszkodą była pogoda, która w ten dzień zdecydowanie ich nie rozpieszczała.
 
 
Do konkursu przystąpiło 11 odważnych uczestników:
​1. Piotr Huszcz /  Hotel Restauracja Piano / Lublin
2. Paweł Spodzieja / Hotel HP Park / Poznań
3. Jakub Kubiak / L’entree Ville / Sopot
4. Patryk Jaruzal / Restauracja Tyrol/Bydgoszcz
5. Bartosz Ludniewski /Smaczna Dieta /Gorzów Wlkp
6. Łukasz Sokół   /Hotel Aurora / Międzyzdroje
7. Dominik Świątecki / City Park Hotel Residence /Poznań
8. Przemysław Kopania  / Sofitel Victoria / Warszawa
9. Maciej Hippler / Hotel Gran Lubicz / Ustka
10. Grzegorz Adamarek / Hotel Blue Diamond /Rzeszów
11. Michał Beczkowski / Fuzja Jakości i Smaku Poznań
 
 
Nad składem jurorskim czuwał - przewodniczący- Tomasz Szymański, dania oceniali również : Wiesław Kartasiński, Andrzej Jakomulski, Mariusz Kuzio, Paweł Rozmiarek.
Sędziowie przyznawali punkty za m.in. smak, techniki, aranżacje na talerzach, czas, wykorzystanie obowiązkowych produktów, połączenia smakowe oraz czystość na stanowiskach.
 
 
Oprócz zmagań konkursowych, zaproszeni goście, uczniowie szkół gastronomicznych oraz mieszkańcy Inowrocławia, mogli skorzystać z bogatej oferty jaką przygotowały firmy sponsorskie. Podczas całego dnia odbywały się liczne pokazy i degustacje. Gościem specjalnym konkursu był szef kuchni hotelu andel's by ViennaHouse w Łodzi - Mirosław Jabłoński, który przygotował własną interpretację dania z udźca z sarny i czarnej trufli.
 


Uwagę przykuwał również pokaz przygotowany przez Mariusza Gachewicza - szefa kuchni hotelu Zamek Gniew i Macieja Wawryniuka, którzy w swoich daniach wykorzystywali przyprawy firmy Kamis, swoje umiejętności kulinarne zaprezentowali również uczniowie szkoły gastronomicznej z Inowrocławia.
 
 
Wieczorem w Pijalni Wód odbyła się uroczysta gala, podczas której Darek Gwiazda podziękował wszystkim za czynny udział w konkursie, okazaną pomoc, wsparcie, jurorom za profesjonalne sędziowanie, a zawodnikom za start.
Przewodniczący Jury - Tomasz Szymański, podsumowując konkurs, wyraził spore zadowolenie jeśli chodzi o poziom konkursowych dań, podkreślił że walka o podium była dość wyrównana, chociaż zwycięzca znacznie odbił od reszty, pozostałych jednak podzieliła niewielka ilość punktów.
 
 
Decyzją jury Pierwsze miejsce zdobył Paweł Spodzieja, z Hotelu HP Park z Poznania, który zachwycił wszystkich daniem z udźca z sarny w palonym sianie, popcornem z kaszy gryczanej, pianką z borowika i świeżą truflą, do tego pierożek z sarny i foie gras, piklowane warzywa, owoce oraz sos z jałowca z rozmarynem.
 
 


​Paweł w nagrodę otrzymał Puchar Prezydenta Inowrocławia oraz nominację do finału Kulinarnego Pucharu Polski, który wręczyła Agnieszka Glamowska z ramienia Targów MTP.
 
Drugie miejsce zajął Dominik Świątecki z City Park Hotel Residence również z Poznania !
Trzecie miejsce zdobył Przemysława Kopania z Sofitel Victoria- Warszawa.
 


​Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejne Kujawsko-Pomorskie Potyczki Kulinarne !!!
 
 
 
 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS