< WRÓĆ DO Nowości wydawnicze

„Polish Culinary Paths” wyróżniona przez Gourmand World Cookbook Awards

Nowości wydawnicze2017-02-06
 
W grudniu ostatnia książka „Polish Culinary Paths” Magdaleny Tomaszewskiej - Białek została ogłoszona najlepszym polskim tytułem roku w trzech kategoriach: BEST TRANSLATION, BEST EASTERN EUROPE CUISINE i BEST DIPLOMATIC GASTRONOMY (EMBASSIES).
 
W ostatnią sobotę jury Gourmand World Cookbook Awards opublikowało listę finalistów. Publikacja „Polish Culinary Paths” zakwalifikowała się na finałową shortlistę, we wszystkich kategoriach (co jest niezmiernie rzadkie).
 
Tytuły Best in the World będą przyznane w maju 2017 roku podczas uroczystej gali w Yantai w Chinach.
 
Gourmand Cookbook Awards zostały założone w 1995 roku przez Edouarda Cointreau. Każdego roku, nagradzane są  najlepsze książki opisujące jedzenie i wino, w formie drukowanej lub cyfrowych. 
Obecnie książki z 205 krajów uczestniczą w tych prestiżowych nagrodach i walczą z   międzynarodową konkurencją. Konkurs jest wolny i otwarty dla wszystkich języków.
Każdego roku, Gourmand przyznaje i wręcza nagrody w bardzo szczególnym miejscu dla gastronomii.Ceremonia stwarza możliwość spotkania się z ważną osobistością ze świata gastronomii lub literatury: setki wydawców, autorów, kucharzy i dziennikarzy biorą udział w tym wydarzeniu..
 Gourmand Awards zostały porównane do "Oskarów" adla wielu porównywane są do igrzysk olimpijskich..
Dzięki ogromnej sieci utworzonej wokół Nagrody Gourmand, Edouard Cointreau postanowił uruchomić Paris Cookbook Fair w 2010 roku, po trzech latach w Le CentQuatre, w 2013 targi przeniesiono do Carrousel du Louvre, a w 2014 do Pekinu. Od tamtej pory, świat Cookbook Fair odbywa się na Targach Książki we Frankfurcie.

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Nowości wydawnicze
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS