< WRÓĆ DO Wydarzyło się

Żółty obiekt pożądania - Gala Gault&Millau za Nami!

Wydarzyło się2016-11-30

Najlepsi szefowie kuchni według Przewodnika Gault&Millau Polska 2017

Najważniejsze wydarzenie w świecie polskiej gastronomii już za Nami. Premiera III edycji Żółtego Przewodnika Gault&Millau Polska oraz gala wręczenia nagród najlepszym szefom kuchni 2017 roku była spektakularnym wydarzeniem! 


 
W pięknie odrestaurowanych przestrzeniach EC 1 – Miasto Kultury w Łodzi zasiadło prawie 600 gości. Wybór miasta, w którym odbyła się Gala nie był przypadkowy. Gault&Millau Polska, sukcesywnie realizując swoją misję, wspiera rozwój kultury kulinarnej w całym kraju. Łódź jest jednym z miast, które prężnie się w tej dziedzinie rozwijają.
 

 
Wydarzenie składało się z trzech części. Pierwsza - networkingowa - zgromadziła około 350 najlepszych szefów kuchni w Polsce. Już po przekroczeniu progów EC1 czekała na nich, zapowiadana już wcześniej przez organizatorów, niespodzianka. Wszyscy dostali specjalnie zaprojektowane, szyte na miarę bluzy kucharskie. Przewodnik, tworząc platformę kontaktu najlepszych szefów kuchni z biznesem, jak co roku zaprosił do współpracy kilkunastu partnerów – firmy, które oferują najwyższej jakości produkty i rozwiązania. Szefowie kuchni mieli okazję spróbować m.in. doskonałych alkoholi, świetnego polskiego kawioru, belgijskiej czekolady, aromatycznej kawy czy  łososia od najlepszego światowego producenta. Oko cieszyły ekskluzywne samochody, doskonałe urządzenia agd, sprzęty dedykowane kucharzom i piękna zastawa.
 

 
Galę, prowadził, doskonale zgrany duet Justyna Adamczyk, Redaktor Naczelna Żółtego Przewodnika Gault&Millau Polska i Marcin Prokop, gwiazdy ekranów i scen.
 
Rozpoczęto od niezwykle eleganckiego „zaserwowania” III edycji przewodnika Gault&Millau Polska - żółtego obiektu pożądania. Ten moment poza szefami kuchni śledzili także zaproszeni goście : przedstawiciele światowego zarządu Gault&Millau, Ambasador Francji Pan Pierre Lévy, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, zarządy najważniejszych partnerów biznesowych, liderzy opinii wśród dziennikarzy kulinarnych i life stylowych.
 
Najbardziej oczekiwany tytuł kulinarny roku, w kolejnej polskiej odsłonie prezentuje 460 restauracji, 120 miejsc noclegowych i ponad 160 produktów lokalnych i miejsc w których można je kupić. Tegoroczna edycja jest również dwujęzyczna, polsko – angielska.
 
„Nasza gastronomia rozwija się w nadzwyczajnym tempie. Pasja, zaangażowanie i tytaniczna praca szefów kuchni, producentów lokalnych produktów pozwalają stale i odczuwalnie podnosić poziom polskich kulinariów. Jest to dla nas wszystkich powód do dumy i radości -  mówiła podczas Gali Redaktor Naczelna Żółtego Przewodnika Justyna Adamczyk.
 
Na Gali obecny był także prezes światowy Gault&Millau Côme de Chérisey, który serdecznie pogratulował polskim szefom niespotykanego na świecie tempa rozwoju i jakości ich pracy. Pan prezes, z największą dumą poinformował także, że Justyna Adamczyk, spirtus movens i Redaktor Naczelna Przewodnika została Wice-prezesem światowego Zarządu Gault&Millau. Będzie odpowiedzialna za rozwój międzynarodowy marki. 
 

 
Po uroczystej premierze książki przyszedł czas na wręczenie nagród mistrzom kulinariów. Nagrody, już po raz trzeci, przyznano w pięciu kategoriach: Szef Kuchni Tradycyjnej, Kobieta Szef, Młody Talent, Szef Jutra i Szef Roku. Konkurencja, w każdej z kategorii była bardzo mocna.
 
Pierwszą prezentowaną kategorią był Szef Kuchni Tradycyjnej. W zacnym gronie nominowanych znaleźli się :
  Maciej Barton – Pałac w Orli
  Janusz Fic – Dwór Sieraków
  Grzegorz Labuda – Szafarnia 10,Gdańsk
  Rafał Kowalczyk – Stary Dom, Warszawa
  Andrzej Polan – Mała Polana Smaków, Warszawa
Laureatem w tej kategorii jest szef kuchni i właściciel stołecznej Małej Polany Smaków – Andrzej Polan. 
 

 
Drugą kategorią była Kobieta Szef. Wśród nominowanych Pań znalazły się :
  Urszula Czyżak – Lawendowe Termy, Uniejów
  Iwona Niemczewska – Z Drugiej Strony Lustra, Szczecin
  Katarzyna Daniłowicz – Olszewskiego 128, Wrocław
  Katarzyna Rogowska – Cadenza, Katowice
  Ewa Malika Szyc Juchnowicz – Malika, Gdynia
 
Zwyciężyła Katarzyna Daniłowicz, szefowa i współwłaścicielka restauracji Olszewskiego 128 we Wrocławiu.
 

 
W trzeciej kategorii – Młodym Talencie – nominowani byli:
  Krzysztof Bielawski – Szeroka 9, Toruń
  Łukasz Budzik – Mennicza Fusion, Wrocław
  Łukasz Cichy – Biała Róża, Kraków
  Paweł Kras – Bottiglieria 1881, Kraków 
  Marcin Przybysz – Belvedere, Warszawa
 
Zwycięzcą został Łukasz Budzik, szef kuchni wrocławskiej restauracji Mennicza Fusion.

 
Następną ogłoszoną kategorią był Szef Jutra. W gronie wyróżnionych znaleźli się:
  Mirosław Jabłoński  – Delight, Łódź
  Ernest Jagodziński – Cucina 88, Poznań
  Sebastian Krauzowicz – Sfera by Krauzowicz, Toruń
  Maciej Rosiński – Affogato Restaurant, Łódź
  Mariusz Siwak – Park Hotel, Szczecin
 
Nagroda trafiła w ręce Ernesta Jagodzińskiego, szefa kuchni w Cuciny 88 w Poznaniu.
 

 
Najgorętszymi nazwiskami  tego wieczoru byli nominowani do tytułu Szef Roku. To 5 najmocniejszych nazwisk tego sezonu:
  Andrea Camastra – Senses, Warszawa
  Martin Gimenez Castro – Salto, Warszawa
  Witek Iwański – Aruana, Serock
  Artur Skotarczyk – Muga, Poznań
  Krzysztof Żurek – Trzy Rybki, Kraków
 
Bezkonkurencyjnym zwycięzcą i Szefem Roku 2017 został Andrea Camastra, szef kuchni i współwłaściciel restauracji Senses.
 
 
Galę zakończono wystawną, 6-cio daniową kolacją przygotowywaną przez szefów wybranych spośród nominowanych do tegorocznych nagród. Do każdego z dań dobrano najlepszy alkohol. Partnerzy tegorocznej Gali (Makro, Antonius Caviar, Callebaut, Marine Harvest, Nespresso) zapewnili doskonałej jakości produkty. Za pairingi odpowiadały trzy marki – Makro- proponujące francuskie wina; Moët Hennessy serwujący drinki na wódce Belvedere i whisky Glenmorangie; Grimbergen z piwem Blanche.  Do dań serwowano doskonałe wody - Acqua Panna i San Pellegrino. To bezapelacyjnie była najlepsza kolacja roku! 
 
Wyjątkowe były nie tylko poszczególne dania ale również sposób ich serwowania. Każdy z gotujących szefów kuchni, wyjeżdżał spod ziemi, na specjalnej platformie i na oczach gości wydawał kilkadziesiąt pierwszych talerzy. 
 
Kolację, symbolicznie rozpoczęli i zakończyli gospodarze miasta. Amuse bouche przygotowywał Mirosław Jabłoński (nominowany w kategorii Szef Jutra). Inspiracją do dania była bardzo charakterystyczna dla miasta kuchnia czterech kultur. Mieliśmy okazję spróbować m.in. gryczanych blinów z kawiorem, czy polędwiczek wieprzowych z suszoną, kiszoną kapustą. Do dania podano białe wino z Francji dobrane przez sommeliera Makro.
 
Zimną przystawkę stworzył Janusz Fic (nominowany w kategorii Szef Kuchni Tradycyjnej). Królik, groszek, kawior i maca tworzyły bardzo spójną smakowo całość. Podano je z delikatnym piwem Blanche.
Kreatorką ciepłej przystawki była Kobieta Szef 2017 Katarzyna Daniłowicz. Podała jajo na miękko z wege kaszanką i żółtym burakiem. Do dania serwowano francuskiego muskadeta z piwniczki Makro. 
Główne danie rybne skomponował Ernest Jagodziński – Szef Jutra 2017. Halibut, mleko kokosowe w połączeniu z mango i chilli stworzyły charakterystyczny dla jego stylu smak Azji. Uzupełnieniem do dania był drink na wódce Belvedere.
Jagnięcina wraz z quinoą, papryką i estragonem składały się na mięsne danie głównego, którego autorem był  Martin Gimenez Castro (nominowany w kategorii Szef Roku 2017). Danie miało mocne, dymne smaki. Pairingiem było wyśmienite czerwone wino dobrane przez Makro.  
 
 
Za ostatnim z dań, deserem, stał łódzki szef, ambasador czekolad Callebaut, Maciej Rosiński (nominowany do nagrody Szef Jutra 2017). Podał gościom ciekawe połączenie czekolady, yuzu i śliwki zakończone aksamitnym mascarpone. Do dania podano whisky oraz aromatyczną kawę o drzewno-korzennych nutach.
Kolacje zwieńczyły ręcznie robione petit four z najlepszych na świecie belgijskich czekolad. Ich smaki uzupełniały wytrawne drinki na bazie kawy, skomponowane przez Nespresso i Moet Hennessy.
 
Ostatnim, choć nie ujętym w menu daniem były Żółte Przewodniki Gault&Millau. W tym roku poza książką, goście dostali projektowane na wydarzenie żółte materiałowe torby.
Niespotykana energia z jaką działa zespół przewodnika, najlepsi partnerzy biznesowi i świetnie gotutujący szefowie kuchni – okazały się już trzeci rok z rzędu przepisem na spektakularny sukces jakim była Gala Żółtego Przewodnika
 
Tegorocznymi partnerami Żółtego Przewodnika byli: 
Nespresso – swoimi znakomitymi kawami budzące wszystkie zmysły, a w połączeniu z oferowanymi rozwiązaniami technologicznymi sprawiają, że są bezkonkurencyjni na rynku.
Gaggenau i Siemens – marki olśniewające nawet najbardziej wymagających użytkowników. Doskonała funkcjonalność, sprawność i piękne wzornictwo są ich znakami firmowymi. 
Jaguar – ekskluzywne samochody, które spełniają najwyższe oczekiwania wszystkich miłośników motoryzacji. Piękny design, luksusowe wykonanie oraz niezawodność – to powody naszej sympatii do Nich. 
Barry Callebaut – oczarowujący paletą najlepszych czekolad na świecie. Na co dzień oferują kilkadziesiąt rodzajów świetnych produktów. 
Makro – marka, która zaspokaja potrzeby wszystkich prawdziwych smakoszy. Niezwykle profesjonalnie wspierają szefów podążających za najświeższymi trendami. 
Grimbergen – swoim belgijskim, klasztornym piwem podbijają serca i podniebienia prawdziwych smakoszy. Receptury oferowanych piw mają kilkusetletnią tradycję i niemalże niezmienną 
od wieków recepturę. 
Marine Harvest – producent łososia doskonałego! Swoim produktem odczarowują złą reputację tej ryby. Jako jedyni na rynku kontrolują cały proces produkcji - od przygotowania karmy, przez hodowlę, na finalnym produkcie kończąc. 
Antonius Caviar – najlepszy polski kawior o światowej renomie. Czarne złoto, które zachwyca wszystkich, którzy poszukują wyjątkowych doznań kulinarnych.  
Nestle Waters – i ich dwie najlepsze marki - Acqua Panna oraz San Pellegrino są synonimem smaku idealnego. Doceniają je szefowie kuchni i sommelierzy na całym świecie. 
Hendi – producent świetnej klasy sprzętu gastronomicznego dla profesjonalistów. Jego jakość, wykonanie i wzornictwo oczarowało już niejednego szefa kuchni. 
Cheman - elegancja szyta na miarę! Najwyższej klasy tkaniny, świetne wykonanie, wygoda 
i funkcjonalność są ich wyróżnikami.
Gastro Magic – największa w Polsce i absolutnie niezawodna wypożyczalnia sprzętu gastronomicznego - odpowiedzą na wszystkie potrzeby wielkich gal jak i domowych przyjęć.
 
 
BIOGRAMY NAGRODZONYCH:
 
SZEF KUCHNI TRADYCYJNEJ : Andrzej Polan - Mała Polana Smaków, Warszawa
Z wykształcenia nauczyciel, z zamiłowania kucharz. Był szefem kuchni w hotelach w Warszawie, m.in. Hotel Polonia Palace, Novotel Airport i Zakopanem (m.in. Daglezja). Pokazał, że kuchnia hotelowa może być ciekawa i nieoczywista. Dał się też poznać jako kreatywny szef kuchni restauracji Soul Kitchen. Od zeszłego roku prowadzi własne miejsce. Gotował dla wielu znamienitych gości, m.in. Króla Norwegii, Prezydenta RP, kandydatek Miss World i licznych sportowców. Lubi zdecydowane smaki. W telewizji uczy opornych sztuki gotowania. Proste przepisy, najlepsze składniki i doskonały smak to jego motto w pracy, która jest też jego największą pasją. Marzy o otwarciu większej restauracji żeby móc pomieścić wszystkich chętnych gości. W warszawskiej „Małej Polanie Smaków” jest już trochę za ciasno. 
 
KOBIETA SZEF: Katarzyna Daniłowicz – Olszewskiego 128, Wrocław
Od początku kariery zawodowej związana z rodzinnym miastem.  Architekt, która wybrała gastronomię. Swoją kulinarną karierę rozpoczęła w restauracji Pod Papugami. Kolejnym miejscem, w które włożyła swoje serce była restauracja Marina. Późnij została zastępcą szefa kuchni w hotelu Granary. W kuchni inspiruje ją kolor, sezonowość i literatura. Ulubionymi smakami są te z dzieciństwa. Pytana o kulinarne wzorce, jednym tchem wymienia Daniela Humma, Hestona Blumentala i Marco Pierre White’a. Mając 28 lat, jako pierwsza i jedyna do tej pory kobieta wywalczyła tytuł Top Chefa. Zwyciężyła 4 edycję programu pokonując dwóch świetnych kucharzy – Adama Adamczaka i Łukasza Budzika. Od półtora roku jest właścicielką i szefową kuchni restauracji Olszewskiego 128. 
 
MŁODY TALENT: Łukasz Budzik – Mennicza Fusion, Wrocław
Przez osiem lat trenował piłkę nożną na pozycji bramkarza. Jednak miłość do kuchni okazała się silniejsza. Pracę zaczął w Tostini w swoim rodzimym mieście. Prawdziwym bakcylem do gotowania zaraził go szef kuchni restauracji Cesarsko-Królewska. Tutaj gotował między innymi dla Dalajlamy, prezydentów, premiera. Po kilku latach trafił do hotelu Monopol, gdzie awansował i 3 lata temu został tam szefem kuchni. Szefów z którymi pracował uważa za jednych ze swoich największych autorytetów. Wystąpił w programie ‘Top chef”, gdzie doszedł do finału, przegrywając z bardzo godnym przeciwnikiem. Na  chwilę zniknął w Katarze, jednak szczęśliwie dla nas wrócił do Polski i podjął się prowadzenia restauracji Mennicza Fusion w hotelu Granary we Wrocławiu. Za jedno ze swoich osiągnięć uważa możliwość nauczania młodych szefów kuchni. Wierzy że dla przyszłości rodzimej gastronomii niezbędna jest zmiana sposobu nauczania! W kuchni ceni szczerość – smaków, produktów, kontaktu z klientem. 
 
SZEF JUTRA: Ernest Jagodziński - Cucina 88, Poznań
Od zawsze wiedział, co chce robić w życiu – tworzyć. Spośród wszystkich kreatywnych dziedzin wybrał właśnie kuchnię – i bardzo słusznie! Po skończonym technikum zaczął gotować. Pierwsze, gastronomiczne kroki stawiał w Restauracji 99. Tamten czas wspomina przede wszystkim jako przygodę, podczas której poznał nie tylko swój zawód, ale i wyjątkowych ludzi. Następnie trafił do Restauracji Sense i w końcu do warszawskiego Westin’a. Z czasem zdecydował się podjąć nowe wyzwanie… Porzucił stabilną posadę i rozpoczął  budowanie nowego miejsca w obcym mieście. W codziennej pracy najbardziej ceni wolność twórczą i zadowolenie gości. Miłośnik słodko-gorzkich smaków. Swój zespół traktuje jak rodzinę, którą tworzą od 4 lat, odkąd został Szefem Kuchni poznańskiej CUCINY88. Bardzo szanuje produkt i ludzi wokół siebie. Jest oficjalnym i pierwszym w Polsce Chefem - Ambasadorem Drużyny Szpiku. Twierdzi że pracuje w ciszy – a sukces sam zrobi hałas. 
 
SZEF ROKU :Andrea Camastra – Senses, Warszawa
Artysta w którego żyłach płynie południowa krew. Miłośnik prostych smaków – chleba, mleka i sera. Polska kuchnia, choć nie jest jego rodowitą należy do jego ulubionych. Absolwent Insituto Commerciale Castelana Grotte i Oxfordu. Za swoich najważniejszych mentorów uważa twórcę kuchni molekularnej Herve’go This’a i Pierre’a Garniere’a. Na co dzień umiejętnie łączy nowoczesne techniki kulinarne z tradycjami kuchni polskiej i międzynarodowej. Jego kuchnia jest pełna energii, kreatywności i pasji. Swoje dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe, zdobywane na całym świecie umiejętnie i w licznymi sukcesami przekłada na pracę w restauracji Senses, której jest współwłaścicielem. Jednym z marzeń zawodowych jest osiągalna dla niewielu – perfekcja w gotowaniu. Zdobywca licznych nagród, w tym Szefa Jutra Gault&Millau 2014. 

​zdjęcia Teodor Klepczyński

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS