< WRÓĆ DO Wydarzyło się

SREBRO i BRĄZ dla Polski na Olimpiadzie Kulinarnej w Erfurcie

Wydarzyło się2016-10-31

Polska Reprezentacja Kucharzy Juniorów osiągnęła najlepszy wynik w historii na Olimpiadzie IKA w Erfurcie  

 
Polska Reprezentacja Kucharzy Juniorów, w kategorii Junior National Culinary Team, wspierana w tym roku przez Selgros Cash&Carry i Transgourmet osiągnęła najlepszy wynik w historii na Olimpiadzie Kulinarnej w Erfurcie. Międzynarodowa Olimpiada Kulinarna (IKA) jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży gastronomicznej na świecie. Erfurt po raz piąty zamienił się w mekkę dla kucharzy i smakoszy z całego świata.
 


W trakcie czterech dni trwania imprezy, w dniach 22-25 października, około 2000 kucharzy z 50 krajów przygotowywało ponad 7000 niezwykłych dań. Wielki wkład w sukces polskich kucharzy miał Selgros Cash&Carry i Transgourmet, który zapewnił młodym adeptom sztuki kulinarnej wspaniałe warunki do treningów w swojej Akademii Kulinarnej w Ożarowie oraz merytoryczne wsparcie ekspertów kulinarnych – Karola Lisińskiego i Krystiana Zalejskiego.
 
- Nasza drużyna dzięki Transgourmet trenowała przed olimpiadą tak długo i intensywnie jak nigdy. Dzięki temu udało się nam osiągnąć tak doskonały wynik. Gdyby nie ogromne wsparcie Selgros Cash&Carry i Transgourmet nie byłoby nas w Erfurcie. Firma zapewniła nam wspaniałe miejsce do treningów oraz wszystkie niezbędne do przyrządzania dań produkty – mówi Jarosław Uściński, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.
 
 
Polska reprezentacja zdobyła medale w dwóch konkurencjach. W pierwszej, młodzi kucharze stanęli przed zadaniem polegającym na  przygotowaniu 60 trzydaniowych posiłków dla 60 osób. Z kolei w drugiej konkurencji drużyny musiały przygotować bufet jadalny. Perfekcja wykonania efektownych potraw dała naszym kucharzom srebrny i brązowy medal.
 
 
-  Jesteśmy bardzo dumni z sukcesów, które osiągnęliśmy w Erfurcie. Chcemy teraz powołać drużynę kucharzy seniorów, która za dwa lata wystąpi na Pucharze Świata w Luksemburgu. Jesteśmy pewni, że dzięki ciężkiej pracy i wsparciu Selgros Cash&Carry i Transgourmet jesteśmy w stanie przywieźć stamtąd kolejne medale, a warto podkreślić, że dotychczas jeszcze nam się to nie udało powiedział  Jarosław Uściński. 
 
W skład drużyny weszli: 
Trener i selekcjoner kadry: Sebastian Krauzowicz 
 
Kucharze Juniorzy:
- Bartosz Peter - Kapitan 
- Natalia Walczak 
-  Kamil Werewka
- Patryk Mach 
- Mateusz Reszczyk 
- Piotr Ostrowski 
- Norbert Koch 
 

 
Opiekunowie kadry:
Jarosław Uściński / Prezes OSSKIC / Jarosław Uściński
Mirosław Reszczyk /Skarbnik OSSKIC 
Mariusz Nowicki / Sekretarz / Mariusz Mario Nowicki

Trener Cukierników: Maciej Rosiński 
Trener wspierający: Lech Pluciński 
Trener wspierający: Zenon Hołubowski
 
Osiągnięcia polskiej reprezentacji w Erfurcie to także sukces doradców kulinarnych Selgros Cash&Carry i Transgourmet, którzy spędzili z drużyną wiele godzin na przygotowaniach do olimpiady.
 
Wspólnie z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szefów Kuchni i Cukierni pomogliśmy reprezentacji kucharzy juniorów w przygotowaniach do imprezy. Olimpijczycy ciężko trenowali w naszej Akademii Kulinarnej w Ożarowie Mazowieckim doszkalając się w sztuce przyrządzania dań na zimno i ciepło.
W trakcie treningów zapewniliśmy drużynie juniorów doskonałe warunki do treningów w naszym bogato wyposażonym studiu kulinarnym oraz stały dostęp do świeżego mięsa, ryb i owoców morza, warzyw i owoców oraz wielu innych produktów – mówi Karol Lisiński, Manager Centrum Doradztwa Kulinarnego Transgourmet i Selgros Cash&Carry.
 
 
Polskiej Reprezentacji Kucharzy Juniorów serdecznie gratulujemy osiągniętego sukcesu!
 
Internationale Kochkunst Ausstellung (IKA)
 
Olimpiada Internationale Kochkunst Ausstellung (IKA) organizowana jest cyklicznie co 4 lata. Biorą w niej udział najznakomitsi mistrzowie kuchni z całego świata, a także młodzi, utalentowani adepci.  Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 1900 roku. Od tego czasu, każde wydarzenie przewyższało kolejne pod względem atrakcyjności i wielkości. W trakcie trwania tegorocznej olimpiady kucharze z całego świata wykorzystali około 20 000 jaj, 1000 kilogramów mięsa, 1200 kilogramów ryb, 700 kilogramów ziemniaków oraz 4600 kg innych warzyw. Trenerem polskiej drużyny juniorów i ich opiekunem był  Sebastian Krauzowicz, szef kuchni restauracji Sfera. Drużyna składała się z czternastu osób, pierwszy skład stanowiło siedem osób – pięć gotujących, plus pomocnik i trener.

Materiał Wojciech Klinger
Asystent Działu Marketingu
Transgourmet Polska Sp.zo.o
 

 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Wydarzyło się
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS