< WRÓĆ DO Szkoły gastronomiczne

Uczniowie na Praktykach w Hiszpanii w ramach Projektu ERASMUS+

Szkoły gastronomiczne2016-06-20

UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ GASTRONOMICZNO-HOTELARSKICH NA PRAKTYKACH ZAWODOWYCH W HISZPANII W RAMACH PROJEKTU  ERASMUS+
 
Mijają ostatnie dni praktyk zawodowych 17 uczniów klas II Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku w Hiszpanii w miejscowości Granada, które odbywają się dzięki współfinansowaniu ze środków Komisji Europejskiej projektu „Polski uczeń, hiszpański staż” realizowanego przez ZSGH od 01.06.2015 do 01.06.2017. Projekt jest realizowany w ramach programu ERASMUS+ - sektor: Kształcenie i szkolenie zawodowe, akcja 1 Mobilność edukacyjna - Wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej. Uczniowie odbywają swoje staże zagraniczne w zakładach gastronomicznych i hotelarskich o różnym profilu w dniach 25.05.-21.06.2016. Poprzednia grupa stażystów, również 17 uczniów klas II odbywała swoje staże w dniach 22.04.-21.05.2016.

Obu grupom towarzyszył nauczyciel języka angielskiego i przedmiotów zawodowych gastronomicznych, których  zadaniem było sprawowanie opieki merytorycznej nad stażem i opieki wychowawczej. Parterem w projekcie jest hiszpańska instytucja pośrednicząca Europroyectos, która zapewniła właściwie dobrane do realizacji celów projektu zakłady odbywania staży, zakwaterowanie 
 
i wyżywienie oraz realizację programu kulturoznawczego. Projekt jest objęty patronatami honorowymi: Konsula Honorowego Królestwa Hiszpanii w Gdańsku oraz Akademii Gastronomicznej w Polsce. Obu inicjatywom przewodzi Pan Maciej Dobrzyniecki - Konsul Honorowy Królestwa Hiszpanii w Gdańsku i Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce oraz Wiceprezydent Europejskiej Akademii Gastronomicznej. Projekt jest również objęty patronatem honorowym Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Stowarzyszenia Kucharzy Polskich.
 
 
Dzięki stażom uczniowie ZSGH mogli poznać techniki pracy w zawodach, 
w których zdobywają kwalifikacje: technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, kelner i kucharz. Technicy hotelarstwa poznali zasady obsługi gościa i organizacji pracy w działach służby pięter, recepcji, przygotowywania śniadań pracując w hotelach butikowych zlokalizowanych w zabytkowych budynkach takich jak Hotel Casa Del Capitel Nazari i Hotel Palacio de Santa Ines, hotelach sieciowych: dwugwiazdkowym Hotel Girasoles Destino Hotels,  czterogwiazdkowym Triunfo Granada, pięciogwiazdkowym  Hospes Palacio de Los Patos i hostelu Granada Inn. Uczniowie kształcący się w zawodach związanych z gastronomią poznali techniki obsługi gości, przygotowywania sali konsumenckiej oraz sporządzania potraw typowych dla kuchni hiszpańskiej (salmorejo, gaspacho, pallea, tapasy pionono)  w takich zakładach jak Cafeteria Domus, Meson La Pataleta, Restaurante restauracja w hotelu Hospes Palacio de Los Patos La Mamunia, Restaurante La Fabula. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują La Mamunia i La Fabula. La Mamunia posiada zaplecze do obsługi 1400 gości jednocześnie oraz kilka obiektów do obsługi przyjęć okolicznościowych i konferencji, dlatego nasi uczniowie  mieli okazję obsługiwać przyjęcia m.in. na tarasach zlokalizowanych w zabytkowych jaskiniach oraz ogrodach. Natomiast w La Fabuli uczniowie mają okazję zgłębiać tajniki kuchni molekularnej. 
Okres stażu to nie tylko praktyczna nauka zawodu i okazja do zdobywania kompetencji językowych i pracy w zespole, ale również szansa na poznawanie lokalnego kolorytu, obyczajów, kultury i historii. Stażyści mieli okazję zwiedzić wiele miejsc, a do najważniejszych należą wpisany na listę UNESCO warowny zespół pałacowy Alhambra w Granadzie i Mezquita w Korodowie, muzeum jaskiń Sacromonte, Kaplicę Królewską z nagrobkami Królów Katolickich Izabeli i Ferdynada w Grenadzie, Alcazabę w Maladze oraz cieszyć się słońcem na plaży w uroczej nadmorskiej miejscowości Salobrenia.
 
Ponadto wspólnie rozkoszowali się smakami Hiszpanii jedząc pallę, tapasy, churros i pionono. 
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Szkoły gastronomiczne
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS