< WRÓĆ DO Szkolenia

„Kucharz Doskonały”. Dziedzictwo kulinarne w pracy nauczycieli szkół gastronomicznych

Szkolenia2012-10-21


Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, jakie potrawy gościły na dworskich stołach? Czym raczyli swoje podniebienia polscy królowie i książęta? Jakie pyszności zaserwował swoim gościom Wojski podczas historycznej uczty w Soplicowie, opisanej barwnie przez Adama Mickiewicza w Panu Tadeuszu?
Teraz stajesz przed niepowtarzalną okazją aby przekonać się o tym osobiście! Projekt „Kucharz Doskonały”.
Dziedzictwo kulinarne w pracy nauczycieli szkół gastronomicznych, to historyczna podróż w barwny i niestety odchodzący w zapomnienie świat szlacheckich uczt oraz staropolskich zwyczajów kulinarnych. Polską kuchnię cechowała ogromna różnorodność produktów: gęsina, wołowina, dziczyzna, ryby, raki, podroby oraz doskonałe i wykwintne desery: gruszkowe, jabłkowe, czy malinowe. Zupa z raków, gęś z czosnkiem w migdałach, dzyndzałki warmińskie, karp w sosie piernikowym... to tylko namiastka smaków, jakimi raczyli swoje podniebienia nasi przodkowie, a powoli odchodzą one w zapomnienie. Realizacja programu kształcenia młodego pokolenia bez przekazywania im wiedzy i historycznych umiejętności gastronomicznych w nieodległym czasie doprowadzi do wykorzenienia tradycyjnej kuchni polskiej i zastąpienia jej jedzeniem syntetycznym. Wspólnie nie możemy do tego dopuścić! 
 
Kuchnia staropolska, tradycyjna czy regionalna to marka, która przyciąga klientów, wzbudza zainteresowanie i kojarzy się z czymś pozytywnym. Mimo jej popularności solidna wiedza o polskiej tradycji kulinarnej jest bardzo niewielka i często ogranicza się do kilku stereotypowych, czasem zresztą mało tradycyjnych i mało polskich, potraw. Tymczasem sama orientacja w polskiej tradycji kulinarnej wymaga rozległej wiedzy o ogromnej ilości produktów i potraw, ich regionalnym zróżnicowaniu i historii. - prof. Jarosław Dumanowski, Instytut Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu.

Kucharz doskonały” Dziedzictwo kulinarne w pracy nauczycieli szkół gastronomicznych to Projekt ogólnopolski. Zapewnimy Ci 10-dniowe praktyki, podczas których własnoręcznie będziesz miał/a okazję odtwarzać dawne, zapomniane receptury kulinarne. Nad prawidłowym przebiegiem całego procesu Państwa pracy czuwają doskonali kucharze, Szefowie Kuchni bardzo dobrych, polskich restauracji:

Artur Grajber – szef kuchni w hotelu Sheraton w Warszawie; najbardziej lubi występy autorskie w restauracji mniejszego formatu – zaplecza restauracyjnej kuchni, gdzie miłośnikom sztuki kulinarnej przygotowuje i serwuje najwykwintniejsze pozycje własnego menu; gotował już dla największych osobistości tego świata, a teraz specjalnie dla Państwa, zamknie się w kuchni i przekaże tajniki swoich umiejętności;
 Eugeniusz Mientkiewicz, kucharz, publicysta i kulinarny powieściopisarz; prowadzi telewizyjny program kulinarny; Jego romans między rybą a kiszką ziemniaczaną, ukryty w sosie łączącym dwoje kochanków w alkowie, naprawdę porusza wyobraźnię; smakosz ryb, potrafiący poznać smak potrawy już na etapie czytania receptury jej przygotowania;
Maciej Nowicki – pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał za granicą pod okiem Brada Ryana, który do dziś jest jego mistrzem i przyjacielem; pracował głównie we Francji, gdzie tamtejszych gości z powodzeniem raczył chociażby staropolską zupą z raków; niezwykle otwarta i życzliwa osobowość oraz kucharskie ADHD sprawiają, że spędzanie czasu z Panem Maciejem w kuchni to czysta przyjemność;
Mirosław Rynduch – pomimo młodego wieku, bardzo doświadczony i wprawiony w kulinarnych bojach Szef jednej z najlepszych warmińskich restauracji; jego specjalnością są dzyndzałki warmińskie, za które w wydaniu Pana Mirosława, pokroić dałaby się nie jedna dama; goszczący zawsze na Jego twarzy uśmiech powoduje, że rano, po wczorajszych 8 godzinach spędzonych w kuchni, Uczestnikom Praktyk od razu wracają siły do pracy.

 
Dzięki współfinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, udział w Projekcie „Kucharz Doskonały” Dziedzictwo kulinarne w pracy nauczycieli szkół gastronomicznych jest dla Państwa zupełnie bezpłatny. Zwrócimy koszty dojazdu na praktyki oraz powrotu do domu. Zapewnimy zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie NNW, a także wszystkie surowce niezbędne do wspólnego kucharzenia. Uczestnicy i Uczestniczki zostaną wyposażeni przez nas w 2 komplety wysokiej jakości strojów kucharskich.

Czuwamy nad tym, aby miejsce, w którym obywają się praktyki odpowiadało w jak największym stopniu warunkom panującym podczas przygotowywania potraw 300 lat temu. Wędzarnie, piece kaflowe, westfalki nadają takim miejscom niepowtarzalny klimat i w dużym stopniu wpływają na jakość przyrządzanych specjałów.
Kucharz doskonały” Dziedzictwo kulinarne w pracy nauczycieli szkół gastronomicznych to Projekt, który da Ci to wszystko w jednym miejscu. Jest skierowany właśnie do Ciebie!

Największą satysfakcją dla organizatorów są zadowolone twarze Uczestników Praktyk oraz ich miłe opinie:
- Witam, jestem po 10 dniach praktyk w pensjonacie Sasek Mały pod okiem wspaniałych szefów kuchni. Jestem bardzo zadowolona, poznałam nowe i ciekawe potrawy. Ale najbardziej ujęli mnie profesjonalni kucharze, ich kreatywność i otwartość na dzielenie się wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Polecam udział w Projekcie „Kucharz Doskonały” oraz osobiście zachęcam Koleżanki i Kolegów Nauczycieli, aby zainteresowali się bogatą sztuką kulinarną Polski. Małgorzata Pachucka, Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie.

  Projekt realizowany jest przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. Projekt skierowany jest do Nauczycielek i Nauczycieli Zawodu oraz Instruktorów i Instruktorek Praktycznej Nauki Zawodu kształcących w zawodach kucharz, kelner, albo zawodach pokrewnych.
Serdecznie zapraszamy do udziału w Projekcie. Kontakt z nami znajdziecie Państwo na stronie internetowej Projektu: www.doskonalykucharz.eu

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Szkolenia
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS