< WRÓĆ DO Nowości produktowe

Dbajmy o Bałtyk- akcja ekologiczna Electrolux

Nowości produktowe2012-08-03

W tym roku wszystkie osoby, które przyjadą latem do helskiego fokarium, będą miały okazję obejrzeć unikalny Polski Odkurzacz z Morza i dowiedzieć się więcej o projekcie Vac From the Sea zainicjowanym przez Electrolux. Obudowa odkurzacza prezentowanego na ekspozycji edukacyjnej w fokarium została ozdobiona plastikowymi śmieciami znalezionymi na lokalnych, bałtyckich plażach. Projektanci Electrolux zamienili wyrzucone do morza butelki w niezwykłe plastikowe kwiaty. Ideą projektu Odkurzacze z Morza jest zwrócenie uwagi na plastikowy paradoks – na lądzie brakuje przetworzonego plastiku, a do mórz i oceanów są wyrzucane ogromne ilości plastikowych odpadów.


Miejsce prezentacji Odkurzacza z Morza zostało wybrane nieprzypadkowo. Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu od lat prowadzi działalność badawczą, naukową i edukacyjną związaną z Morzem Bałtyckim. Położenie placówki w centralnym punkcie Zatoki Gdańskiej stwarza możliwości wykonywania badań w obrębie morza otwartego oraz jego strefy przybrzeżnej. Pozwala na śledzenie regionalnych procesów fizyko-chemicznych, biologicznych i geologicznych w strefie kontaktu wody z dnem, lądem i atmosferą oraz zjawisk zachodzących w toni morskiej. Stacja Morska znana jest także z badań i działań na rzecz ochrony fok i morświnów. Na terenie Stacji Morskiej prowadzona jest rehabilitacja chorych i osłabionych fok, które po odzyskaniu sił wypuszczane są na wolność wraz z przychówkiem stada hodowlanego. Młode foki są wyposażane w transmitery satelitarne, które umożliwiają prowadzenie badań nad trasami ich wędrówek.   

Projekt Odkurzacze z Morza firmy Electrolux spotkał się z życzliwym przyjęciem pracowników Stacji Morskiej. Dzięki ich wsparciu na plażach w Helu udało się zorganizować zbiórkę plastikowych śmieci, które trafiły do projektantów Electrolux do Szwecji i ozdobiły obudowy dwóch odkurzaczy – Odkurzacza z Morza Bałtyckiego i Polskiego Odkurzacza z Morza. W tym roku na terenie fokarium (ul. Morska 2, Hel) prezentujemy jeden z tych odkurzaczy oraz przybliżamy zwiedzającym idee projektu Vac From the Sea. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom uda się uwrażliwić turystów na kwestie związane z ekologią i ograniczyć ilość śmieci, które każdego lata trafiają do morza.

Plastikowy Paradoks
Celem projektu „Odkurzacze z Morza” (ang. Vac from the Sea), który zainicjowała firma Electrolux, jest zwrócenie uwagi na plastikowy paradoks. Na lądzie brakuje przetworzonego plastiku do produkcji przemysłowej. Tymczasem hałdy plastikowych śmieci niszczą morza i oceany. Niesione falami, lądują na plażach lub gromadzą się na powierzchni, tworząc gigantyczne wyspy – wysypiska.

Śmieci te z powodzeniem mogłyby zostać ponownie przetworzone i wykorzystane do produkcji opakowań czy chociażby odkurzaczy z ekologicznej linii Electrolux Green Range. Pod warunkiem jednak, że nigdy nie znalazły się w wodzie! Na razie technologia, która pozwalałaby na ponowne wykorzystanie plastiku wyłowionego z morza, jest zbyt droga.

Odkurzacze z morza
Program społeczny „Odkurzacze z morza”, po raz pierwszy zrealizowano w 2010 roku. Electrolux wraz z organizacjami partnerskimi zebrał plastikowe śmieci z pięciu największych mórz i oceanów. Zbiórka śmieci odbyła się w Helu (Polska), w Ragaciems, Klapkalnciems (Łotwa), na Hawajach (USA), na wyspach Phi Phi (Tajlandia), w St Cyr-sur-Mer (Francja) i w Skagerrak(Szwecja).

Następnie projektanci Electrolux stworzyli pięć odkurzaczy ozdobionych barwną mozaiką wzorów z zebranych odpadów:
 
• Odkurzacz z Morza Bałtyckiego
• Odkurzacz z Oceanu Spokojnego
• Odkurzacz z Oceanu Indyjskiego
• Odkurzacz z Morza Śródziemnego
• Odkurzacz z Morza Północnego

Każdy z pięciu odkurzaczy reprezentuje morze lub ocean, z którego pochodzi plastik wykorzystany do stworzenia jego obudowy.

Polski odkurzacz z morza
W ramach programu „Odkurzacze z morza” powstał też unikatowy, polski odkurzacz, którego obudowa jest zrobiona ze śmieci zebranych w 2011 roku w Helu. W realizacji projektu wspierała nas Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W połowie sierpnia z pomocą pracowników tej placówki zgromadziliśmy grupę chętnych osób, które uczestniczyły w zbieraniu śmieci na polskich plażach. Plastikowe skrzynki, butelki, resztki sieci i opakowań trafiły do naszych worków. Zamiast zaśmiecać morze, stały się fragmentem niepowtarzalnego odkurzacza, stworzonego przez projektantów Electrolux.

Znalezienie odpowiedniej ilości śmieci na Półwyspie Helskim nie było trudne. Wolelibyśmy, aby było inaczej. Martwi beztroska, z jaką traktujemy morze. Projekt Vac from the Sea ma na celu uświadomić jak największej liczbie ludzi istotę problemu i zachęcić ich, aby nie tylko sami nie śmiecili, ale też aktywnie zbierali śmieci wyrzucane do wody.


Więcej informacji na stronie: www.electrolux.pl oraz http://newsroom.electrolux.com/pl/.


Dodatkowych informacji udziela Agencja PR Seisei Communications:
Monika Szocińska

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Nowości produktowe
© Copyright papaja.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS