< WRÓĆ DO Nowości produktowe

Schabik zamiast hamburgera

Nowości produktowe2012-05-23

Jan Akielaszek, właściciel wrocławskiej Oficyny Wydawniczej "W kolorach Tęczy" to kopalnia pomysłów. Kilkanaście lat temu wymyśl Tagi Książki Kulinarnej, podczas których prezentowane są nie tylko najnowsze wydawnictwa kulinarne, ale ustanawiane również gastronomiczne rekordy Guinnessa. Jako smakosz kuchni myśliwskiej zebrał setki przepisów kulinarnych. Efektem jest książka pt. „Kuchnia borów i lasów Dolnego Śląska”, a kilka dni temu ogłosił wojnę tzw. fast foodom, czyli hamburgerom i hod – dogom.

Pomysł Akielaszka podchwycił Grzegorz Wiatrowski, szef kuchni i właściciel wrocławskiej restauracji Balkon, legitymujący się 27-letnim stażem pracy w gastronomi. Panowie planują otworzyć we Wrocławiu sieć punków gastronomicznych, w których zamiast fast foodów, będą serwowane kanapki z kotletem schabowym.

-W dzisiejszych czasach ludzie coraz mniej mają czasu, ciągle się spieszą, ciągle gdzieś gonią. Dlatego też nie planujemy otwarcia kolejnej restauracji, czy też baru szybkiej obsługi. To będą niewielkie uliczne punkty gastronomiczne pod nazwą Schabik, w których ludzie w drodze do pracy, na uczelnię lub podczas zwiedzania miasta będą mogli kupić i spożyć smaczną kanapkę – mówi Grzegorz Wiatrowski. - Punkt taki to namiot w czerwono – żółtych kolorach, o wymiarach 6x3 m, w którym smażyć będziemy kotlety oraz prowadzić sprzedaż. Natomiast przygotowanie mięsa do smażenia odbywać będzie się w restauracji. Namioty, a przy nich minimum dwa stoliki, planujemy ustawić przy ulicach, po których przemieszcza się dużo ludzi, a także przed wrocławskimi uczelniami i szkołami. Sądzę, że do wakacji uda się nam otworzyć 10 takich punktów gastronomicznych.

Jan Akielaszek: - Jestem przekonany, że nasz pomysł spodoba się i zostanie zaakceptowany przez mieszkańców Wrocławia. Nasze kanapki przyrządzane będą na ciepłych bułeczkach. Na kanapce, oprócz kotleta schabowego, znajdzie się także kiszony ogórek. Klienci do wyboru będą mieli również różnego rodzaju sosy. Do tego dodawany będzie napój z naturalnych soków. Chciałbym też dodać, że kotlety smażone będą ze świeżego, a nie mrożonego mięsa, jak to robią restauracje McDonaldas lub innych firm serwujących fast foody.

Ryszard Mulek

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Nowości produktowe
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS