< WRÓĆ DO Nowości produktowe

Świąteczny Kiermasz Promocji Martin Braun

Nowości produktowe2011-11-09

Martin Braun, lider branży surowców cukierniczych, piekarniczych i lodziarskich, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia przygotował wyjątkową akcję promocyjną „Kiermasz Świąteczny Martin Braun” pełen słodkich promocji. W jej ramach można nabyć najlepsze mieszanki cukiernicze, specjalnie wyselekcjonowane pod kątem smaków świątecznych, w zestawie  z profesjonalnymi akcesoriami.

„Kiermasz Świąteczny Martin Braun” ruszył 7 listopada br. i potrwa do 22 grudnia. Klienci mogą zakupić w tym terminie najlepsze mieszanki cukiernicze, w specjalnych zestawach promocyjnych::

- Ciasto Kakaowe (200kg) = w zestawie po raz pierwszy dla polskich Klientów profesjonalna, forma zespołowa „łezki” !
- Koncentrat Ciasta Korzennego (4kg),  Krem Covela Czekoladowy (24kg), Krem Covela Biały (24kg) = w zestawie ciepła, elegancka bluza polarowa rozpinana (kolor czerwony).

- Mieszanka Sandquick (100kg) = w zestawie profesjonalna blacha cukiernicza o wym. 60x40 cm

 

 - Produkty w nowej promocji Martin Braun to specjalnie wyselekcjonowane mieszanki cukiernicze pod kątem świątecznych smaków. Zarówno mieszanka Sandquick, Kremy Covela, Ciasto Kakaowe oraz Koncentrat Ciasta Korzennego to bardzo popularne wśród naszych Klientów surowce. To właśnie podczas spotkań i szkoleń cukierniczych wybraliśmy z naszymi Klientami produkty, które objęte są akcją „Świąteczny Kiermasz Martin Braun”. Wysoka jakość mieszanek oraz duża wydajność i ekonomiczne opakowania gwarantują pełne zadowolenie w pracy każdego cukiernika – informuje Wojciech Laśkiewicz, Technolog Martin Braun.

Mieszanka Sandquick - gotowa mieszanka do przygotowania babki piaskowej, mufinek itp. Ciasto wykonane na bazie Sandquick charakteryzuje się klasyczną porowatością oraz pozostaje długo świeże. Mieszankę Sandquick można łączyć z aromatami, pastami  i kakao.

Krem Covela biały to odpowiedź na ogromne zainteresowanie w Polsce swoim poprzednikiem kremem Covela czekoladowym. Krem Covela biały, wyprodukowany przez Martin Braun w Niemczech przy zastosowaniu najnowszych technologii, to produkt do nadziewania oraz dekoracji produktów cukierniczych. Cechuje go wyjątkowa łatwość w użyciu. Biały kolor, delikatny połysk oraz waniliowa nuta smakowa sprawia, iż jest to idealny produkt na letnie wariacje cukiernicze.

 Krem Covela czekoladowy oraz Krem Covela biały  to produkty gotowe do użycia prosto z wiaderka. Dzięki swojej gęstej konsystencji są bardzo wydajne i w łatwy sposób łączą się z pastami smakowymi, tłuszczami i alkoholem. Dzięki tym właściwościom można dowolnie zmieniać i podkreślać ich smak. Kremy Martin Braun znajdują idealne zastosowanie w przedkładaniu ciast, wafli, pralin i tortów oraz jako dekoracje. Posiadają delikatny połysk i mogą być również ubijane.

Ciasto Kakaowe idealnie nadaje się na ranty.


Ciasto korzenne to bardzo ciekawa kompozycja egzotycznych przypraw: kolendra, kardamon, cynamon, goździki, anyż. Idealny zarówno do kruchych ciastek, jak i tortów. Bardzo popularne w okresie świątecznym.

- Kolejna, tym razem świąteczna akcja Martin Braun to podziękowanie dla naszych Klientów za ogromne zainteresowanie poprzednimi akcjami ”Dni Chleba z Agrano” z mieszankami piekarniczymi oraz akcją „Karpatkowa Jesień” z nowościami Ciasto Parzone Brandmasse oraz Kremem Cremonte, która jeszcze trwa i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.  Mam nadzieję, że „Świąteczny Kiermasz Martin Braun” będzie miłym prezentem dla wszystkich naszych Klientów, a przygotowane przez nas zestawy promocyjne z wysokiej jakości cenionymi mieszankami cukierniczymi dostarczą wielu inspiracji i zadowolenia w pracy. – informuje Krystian Rafał Cieślak z Działu Promocji Martin Braun.

Partnerem akcji jest miesięcznik „Przegląd Piekarski i Cukierniczy”.

Szczegółowe informacje nt. nowych produktów Martin Braun można uzyskać na stronie internetowej www.martinbraun.pl; lub w Dziale Handlowym, e-mail: sprzedaz@martinbraun.pl

oraz u Przedstawicieli Regionalnych:

region północny      tel. 602 360 971,

region południowy   tel. 604 949 861,

region centralny       tel. 600 966 328,

region zachodni       tel. 604 518 379.

Kontakt w sprawie szkoleń cukierniczych tel. kom. 602 304 256

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Nowości produktowe
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS