< WRÓĆ DO Hotele i restauracje

Lekcja kręcenia rogali świętomarcińskich w Poznaniu

Hotele i restauracje2011-10-28

Trwa wielka kampania alleRogal! Pomysł Miasta Poznania na innowacyjną promocję rogali świętomarcińskich w Polsce okazał się wielkim hitem! Internetowa sprzedaż rogali na Allegro, pachnące nimi plakaty w Warszawie i Krakowie, a teraz warsztaty u poznańskich cukierników z zawijania rogali!

13 i 14 października w poznańskiej Cukierni Piotr Koperski zorganizowano kulinarne warsztaty, na których można było poznać tajemnice smaku rogali świętomarcińskich oraz spróbować swoich sił w ich wypiekaniu. Doświadczony cukiernik Piotr Koperski zdradził uczestnikom część swoich zawodowych sekretów. Rogale marcińskie to wyrób wyjątkowy i certyfikowany, dlatego uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jakie składniki są potrzebne do zrobienia ciasta i masy makowej, ale nie poznali dokładnych proporcji składników. To podobno tajemnica każdego cukiernika.

Najwięcej emocji wśród uczestników warsztatów wzbudziła informacja, że tradycyjne ciasto na rogale świętomarcińskie musi być wielokrotnie przekładane tłuszczem i zawijane. W cukierniczym slangu mówi się o „przekładaniu 3 razy 3”, co oznacza, że ciasto ma aż 81 warstw!

Poznań chce, by przed imieninami Świętego Marcina, głównej ulicy miasta, ten wykwintny produkt regionalny zyskał uznanie smakoszy i znawców kulinariów również poza Wielkopolską. Stad kampania reklamowa realizowana w dużych miastach, sprzedaż przez Internet i warsztaty kulinarne.

Warto chwalić i promować regionalne smakołyki. Nasze rogale świętomarcińskie smakują ludziom na całym świecie. Prezentowaliśmy je m.in. w Berlinie, Duesseldorfie, Paryżu i Lyonie. Podziw i zainteresowanie wzbudza też informacja, że nie jest to produkt wyłącznie konkursowy, ale dostępny na co dzień w Poznaniu – opowiada cukiernik Piotr Koperski.

Niewątpliwie kulinaria i produkty lokalne Wielkopolski są szansą na poznanie tradycji i kultury tego regionu. Kusząc smakiem swoich rogali Poznań zaprasza na spotkanie z historią miasta i jego mieszkańców.

Miasto planuje kolejną edycję rogalowych warsztatów dla dziennikarzy. Już 3 listopada do Cukierni Piotra Koperskiego na wspólne zawijanie, kręcenie i wypiekanie przyjadą z całej Polski entuzjaści tego wielkopolskiego smakołyku.

Z okazji imienin Świętego Marcina, które przypadają 11 listopada, warto zaskoczyć domowników smacznymi i pachnącymi rogalami. Do 8 listopada można je zamawiać przez Internet. Wszyscy zainteresowani kulinarnymi eksperymentami mogą też spróbować swoich sił w kuchni. Specjalnie dla niech, cukiernik Przemysław Koperski zgodził się ujawnić przepis na rogale świętomarcińskie z Poznania.

 Receptura na rogale marcińskie (autor Piotr Koperski)

Składniki na ciasto drożdżowe:
1kg mąki pszennej
• 1,5 szklanki mleka
• pół kostki margaryny
• 3 jajka
• ¾ szklanki cukru
• 5 dag drożdży
• szczypta soli
• aromat cytrynowy

Ciasto półfrancuskie:
wcześniej przygotowane ciasto drożdżowe + margaryna do wałkowania
(20dag)

Nadzienie:
mak biały- 30 dag
• okruchy biszkoptowe – 20 dag
• cukier – 30 dag
• margaryna – 5 dag
• orzechy – 5 dag
• rodzynki – 5 dag
• owoce w syropie lub kandyzowane (pomarańczowa skórka, agrest) – 5 dag
• jajka – 3 jajka
• aromat migdałowy do smaku

Wykończenie:
lukier – 15 dag
• orzechy – 5 dag

Etapy przygotowania:

Przygotowujemy ciasto drożdżowe. Do ciepłego mleka dodajemy drożdże i cukier, wszystko mieszamy dokładnie i odstawiamy na godzinę. Następnie dodajemy jajka, mąkę, margarynę, sól i aromat cytrynowy. Wszystko razem mieszamy.
Następnie przygotowujemy ciasto półfrancuskie. Ciasto półfrancuskie uzyskujemy przez rozwałkowanie na prostokąt ciasta, 2/3 powierzchni pokrywamy margaryną, zawijamy do środka najpierw część nie posmarowaną, następnie posmarowaną margaryną. Tym sposobem składamy ciasto na "3". Uzyskujemy 3 warstwy ciasta i 2 warstwy margaryny. Tak złożone ciasto rozwałkowujemy ponownie na prostokąt, aby ponownie złożyć ciasto na "3". Czynność tę powtarzamy jeszcze 2 razy. W ten sposób uzyskujemy 81 warstw ciasta, czyli przy pierwszym złożeniu - 3 warstwy. Składając na 3 - 9. Ponownie na 3 - 27. Ostatni raz na 3 – 81.
Następnie przygotowujemy nadzienie. Mak, rodzynki i orzechy sparzyć gorąca wodą, po 15 minutach odcedzić i dobrze odsączyć. Stopniowo dodajemy resztę składników mieszając i ugniatając je równomiernie. Z przygotowanego wcześniej ciasta wycinamy trójkąty, do których wkładamy nadzienie.
Po zawinięciu rogali odstawiamy je na ok. 30-40 minut przed włożeniem do piekarnika (w temperaturze pokojowej).
Rogale ułożyć na wyłożonej pergaminem blasze, przykryć i zostawić do wyrośnięcia aż podwoja objętość, na około 30-40 minut (temperatura pokojowa).
Wyrośnięte rogale wkładamy do rozgrzanego do 180 C. Świeżo upieczone rogale jeszcze ciepłe smarujemy lukrem i posypujemy posiekanymi orzechami. Smacznego!
Czy wiesz, że:

30 października 2008 roku rogal świętomarciński został wpisany do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.
Co roku z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania, każda poznańska cukiernia, która chce wypiekać rogale marcińskie musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. W ubiegłym roku certyfikat otrzymało 107 cukierni, a w tym roku wydano ich już 96. Certyfikat wydawany jest na rok, określa smak i wagę (ok. 250 dag) rogali oraz precyzuje, ile cukiernia może wyprodukować rogali w danym roku. Jakość smakołyków jest też kontrolowana, począwszy od mąki, po kandyzowane owoce.

Cukiernik poznański Piotr Koperski oblicza, że 11 listopada, w dniu Świętego Marcina,  jego cukiernia wypieka około 4 ton rogali dla mieszkańców z Poznania i okolic. Wszystkie cukiernie, które posiadają certyfikaty, wypiekają około 600 ton! Kształt rogala nawiązuje do podkowy, którą zgubił koń Świętego Marcina.
Oryginalna receptura sięga jednak czasów pogańskich, gdy jesienią składano bogom ofiary z wołów lub z ciasta w kształcie ich rogów.
Poznańską tradycję jedzenia rogali w dniu Świętego Marcina zapoczątkował cukiernik Józef Melzer, który wypiekał je i rozdawał biednym.
Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach na zaproszenie Miasta, prosimy o kontakt z Magdaleną Bilską,
m.bilska@eskadrapublica.pl

***

Poznań to miasto z tysiącletnią tradycją, gdzie z sukcesem realizowane są nawet najbardziej ambitne projekty. To miejsce oferujące idealne warunki na spełnienie zawodowych ambicji, przy bogatej ofercie spędzania wolnego czasu.

City of Work and City of Play.

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ

Komentarz:

Podpis:

E-mail:

WYŚLIJ

< WRÓĆ DO Hotele i restauracje
© Copyright papaja.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone. VPS